Vimperk - Vysokoškolák Martin Marek byl jedním z prvních, kdo otevřel kauzu s neoprávněnými tituly na Právnické fakultě v Plzni. Teď se veřejně angažuje znovu.
Na ředitele Šumavského národního parku Jana Stráského podal v pondělí trestní oznámení.
Marek je přesvědčen, že Stráský porušil zákony, když bez platných výjimek povolil použití chemických látek v chráněném území, kde to jinak legislativa zakazuje.
Podle Markova právního výkladu se Stráský dopustil trestných činů zneužití pravomoci veřejné osoby a ohrožení a poškození životního prostředí.
"Jan Stráský se tím, že nařídil použití zákonem zakázaných látek na více než 5000 místech Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava, dopustil porušení zákona o ochraně životního prostředí, znečištění zvlášť chráněného území, evropsky významné lokality a ptačí oblasti," uvádí se mimo jiné v trestním oznámení, které má Aktuálně.cz k dispozici.
Trestní oznámení má bezmála 160 stran
Oznámení pro Okresní státní zastupitelství Plzeň-město má pět stran plus dalších 151 stran přílohy, kde Martin Marek dokládá konkrétní dopady chemických látek na přírodu.
"Užitím látky cypermethrin ohrozil společenstva a populace volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin," upozorňuje se v trestním oznámení.
Chemii jsem povolil, přiznal Stráský
Ředitel parku Jan Stráský přitom v páteční tiskové zprávě přiznal, že použití chemických přípravků proti kůrovci povolil, ačkoli k tomu ještě neměl vyřízenou výjimku ze zákona o ochraně přírody a krajiny.
"I přes fakt, že nebylo správní řízení ukončeno, jsem nařídil využít v boji proti kůrovci kombinaci všech nejúčinnějších metod, a to včetně využití biocidů na otrávené lapáky a trojnožky," oznámil Stráský.
"Vzhledem k tomu, že jsem převzal řízení národního parku v situaci, kdy je na celém území parku díky přemnožení kůrovce kalamitní stav, je mojí zákonnou povinností realizovat všechna opatření proti kůrovci tak, abych předešel vzniku škod na majetku ve vlastnictví státu a na majetcích sousedních vlastníků lesů," vysvětluje své rozhodnutí.
Vědomě porušil zákon, který má hájit
Martin Marek upozornil, že Stráský vědomě a úmyslně rozhodl o porušení zákona, jehož dodržování má naopak sám kontrolovat.
"Společenskou nebezpečnost jednání pana Jana Stráského spatřuji především v nerespektování zákona úřední osobou, která je přímo v postavení ředitele úseku státní správy a jejíž čin může být občany považován za správný a hodný následování," uvedl Marek v trestním oznámení.
Politika nehraje žádnou roli, tvrdí Marek
Martin Marek působil tři roky v plzeňské pobočce ekologického sdružení Děti Země a v současnosti je předsedou Strany zelených v Plzni. Tvrdí ovšem, že politika v jeho rozhodnutí o podání trestního oznámení nehrála žádnou roli.
"Ani jsem to nekonzultoval s nikým z pražského vedení strany," řekl Aktuálně.cz Marek. Dodal, že ho naštvalo, jak se vysoce postavená veřejná osoba hlásí k porušování zákona.
Použití chemických látek už na základě podnětu ekologického Hnutí Duha prošetřuje i Česká inspekce životního prostředí.
Na Šumavu jede Chalupa
Na Šumavu se tento týden chystá také ministr životního prostředí Tomáš Chalupa, který si od inspekce vyžádal odpovědi na několik otázek, které se týkají například vlivu protikůrovcových chemikálií na ostatní hmyz.
"Podle toho se pak rozhodnu, jak budu postupovat dál," řekl Aktuálně.cz Chalupa.