Olomouc - Před olomouckým vrchním soudem stane v úterý exposlanec Petr Wolf obžalovaný ze zneužití státní dotace.
Ostravský krajský soud jej potrestal pěti lety vězení. Proti rozsudku se kromě obžalovaného nakonec odvolal i státní zástupce, který požaduje přísnější trest. Do vězení chce poslat i Wolfovu manželku, kterou soud potrestal podmíněným trestem.
Podle obžaloby Wolf a později i jeho manželka podvedli ministerstvo životního prostředí, od kterého dostali dotace na své projekty ve výši 11 milionů korun.
Žalobce si původně po vynesení rozsudku ponechal lhůtu, nakonec si podal odvolání. U Wolfa je podle něj uložený trest nepřiměřeně mírný.
"Nezohledňuje, že obžalovaný se snažil aktivně zamezit odhalení trestné činnosti, neprojevil nejmenší snahu nahradit škodu, ale naopak vyvíjel veškeré úsilí v tom směru, aby byl zbaven své povinnosti tuto škodu nahradit," stojí v odvolání.
Kromě vyššího trestu žádá i vyšší peněžitý trest. Krajský soud manželům původně uložil zaplatit 1,2 milionu korun.
Wolf několikrát podvedl svou stranu, na scéně se objevil Dalík
Někdejší poslanec Petr Wolf má za sebou několik podivných kapitol i na půdě sněmovny. Třeba v lednu 2007, kdy se hlasovalo o důvěře Topolánkově vládě. Zřejmě úmyslně neřekl předepsanou formulku "proti návrhu" a prohlásil naoko zmateně "já jsem proti návrhu".
Nebo v prosinci 2007, když ČSSD nechala hlasovat o nedůvěře Topolánkově vládě, Wolf se nedostavil kvůli zdravotním problémům, přitom tento den neúspěšně obhajoval profesuru.
A další podivný moment: kdyř v červnu 2008 opustil řady ČSSD a začal hlasovat s vládou Mirka Topolánka, ministerstvo životního prostředí, které původně v kontrolní zprávě konstatovalo spáchání několika trestných činů, změnilo svůj názor. Ještě v roce 2008 s ním uzavřelo takzvanou dohodu o narovnání.
Když Daniel Bártek z Česká televize chystal o Wolfově podivném případě reportáž, kontaktoval ho Marek Dalík a Topolánkovým jménem naléhal na reportéra, aby tyto informace nezveřejňoval.
"Když se zveřejní to, co říkáte, tak už ho nic nezachrání. A buď prostě rezignuje, nebo ho sněmovna vydá. Každopádně těžko bude vládu držet, a když ji bude držet, tak to bude vládě škodit," vysvětloval novináři Dalík během setkání, které měl sám iniciovat. "Požádal mě o to premiér, abych mu pomohl, tak to zkouším."
Dalík později vysvětlil, že ho Topolánek požádal o mediální pomoc. To, že půjde za Bártkem, prý šéf vlády nevěděl. Zda měl prsty i v "zajištění" Wolfa pro hlasování o důvěře či nedůvěře Topolánkově garnituře, lze jen spekulovat, nicméně nikdy se nic takového neprokázalo.
Dalíka nyní obvinili protikorupční policisté z pokusu o podvod v kauze nákupu obrněných transportérů Pandur, a to podle nejpřísnějšího paragrafu. V současné době mu proto hrozí až 10 let vězení.
Tři roky vězení pro aktivní manželku
Pro Wolfovu manželku, která u krajského soudu vyvázla s podmíněným dvouletým trestem se zkušebním odkladem na čtyři roky, žádá tři roky vězení. Podle žalobce nešlo v jejím případě o pomoc k dotačnímu podvodu, ale podílela se na něm jako pachatelka.
"Podávala aktivně žádost o další část dotace, byla výrazně iniciativní v průběhu čerpání dotace při vyhotovování účetních dokladů a také projevila výraznou aktivitu po odhalení trestné činnosti, kdy ovlivňovala některé svědky, aby písemně dodatečně potvrdili provedení neexistujících konzultací," tvrdí žalobce.
Naopak exposlanec Wolf se svou ženou žádá odvolací soud, aby je obžaloby zprostil. Odvolává se mimo jiné na to, že žádný orgán ani ministerstvo životního prostředí na něj nepodalo trestní oznámení ani neuplatnil nárok na náhradu škody, takže státu nemohl způsobit nějakou škodu.
Se svým potrestáním nesouhlasí ani jeho manželka. Popírá, že by byla pomocníkem k trestnému činu. Řadu informací ohledně projektu, na který získali dotace, prý získala až následně z provedených kontrol.
Nepřesné, zkreslené a lživé informace
Podle obžaloby jejich firma UT 2002 získala od ministerstva životního prostředí v rámci programu na podporu vědy a výzkumu dotace na dva projekty. Zabývaly se například ochranou přírody, krajiny či nakládáním s odpady.
Peníze přitom získali na základě nepřesných, zkreslených a lživých informací.
V žádostech prý Wolf uvedl, že se na projektech budou podílet moravskoslezské a polské vysoké školy. Ani jednu ale neoslovil. Z expertů, které uváděl jako spolupracovníky, jej někteří odmítli, jiní spolupracovali okrajově. Další o tom nevěděli vůbec.
Na dva projekty manželský pár v letech 2005 až 2007 čerpal 11 milionů korun.
Oba se zodpovídají také z toho, že podváděli i při nakládání se svěřenými penězi a falšovali účetnictví. Měli si například proplácet náklady za dovolené a zahraniční cesty, které s výzkumy vůbec nesouvisely.
Statisíce podle účetnictví dali neexistující společnosti za konzultace, jejich auta ujela za dva roky absurdně mnoho kilometrů.