Nevysílejte o Wolfovi, žádal Dalík reportéra ČT

Domácí Domácí
16. 3. 2009 15:40
Je to v zájmu vlády, tvrdil lobbista Topolánkovým jménem
Marek Dalík
Marek Dalík | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Marek Dalík, blízký přítel premiéra Mirka Topolánka, se pokoušel ovlivnit reportáž o vyšetřování poslaneckého přeběhlíka Petra Wolfa.

Topolánkovým jménem naléhal na reportéra České televize Dalibora Bártka.

Reportáž, kterou veřejnoprávní stanice odvysílala v pondělí večer, se týká vyšetřování údajného zneužití dotací Wolfovou firmou.

"Když se zveřejní to, co říkáte, tak už ho nic nezachrání. A buď prostě rezignuje, nebo ho sněmovna vydá. Každopádně těžko bude vládu držet, a když ji bude držet, tak to bude vládě škodit," vysvětloval novináři Dalík během setkání, které měl sám iniciovat. "Požádal mě o to premiér, abych mu pomohl, tak to zkouším."

Dalík později deníku vysvětlil, že ho Topolánek požádal o mediální pomoc. To, že půjde za Bártkem, prý šéf vlády nevěděl.

"O schůzce s tím člověkem jsem nevěděl. Takové věci nedělám," prohlásil Topolánek. Připustil ovšem, že Marka Dalíka požádal, aby Wolfovi pomohl s "honem na čarodějnice". "Poslanec Wolf je dlouhodobě pod velikým tlakem," zdůraznil premiér.

Petr Wolf
Petr Wolf | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Ať nic neunikne do médií

Deník navíc upozorňuje, že olomoucká vrchní státní zástupkyně Milena Hojovcová nedávno svým podřízeným zakázala, aby o Wolfově případu informovali v médiích.

"Ukládám důraznou mediální zdrženlivost ve věcech, ve kterých je vedeno prověřování jakýchkoli politicky činných osob," napsala ostravské žalobkyni Zlatuši Adamové, která je známá z kauzy lidoveckého předsedy Jiřího Čunka.

Wolf je v hledáčku policie kvůli své firmě UT 2002. Ta podle zprávy Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) měla zneužít několikamilionové dotace. Právě tato zpráva měla být podle Wolfa nástrojem, který použil předseda ČSSD Jiří Paroubek k jeho vydírání během loňské prezidentské volby. Vedení ČSSD něco podobného odmítlo.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Šlégr je dál koučem Litvínova, jeho rezignaci vedení nepřijalo

Jiří Šlégr zůstává koučem hokejistů Litvínova. Olympijský vítěz z Nagana, který je zároveň šéfem klubu, dnes nabídl rezignaci na trenérskou funkci, ale představenstvo ji nepřijalo. Realizačnímu týmu doporučilo provést změny v kádru.

Litvínovu se nedaří od začátku extraligy a dosud vyhrál jen tři zápasy. Po dvanácti kolech má pouze jedenáct bodů a je předposlední.

Po nedělní porážce 3:4 s Olomoucí, která byla pro klub třetím nezdarem za sebou, vedení Litvínova oznámilo, že jedná o změně na postu hlavního trenéra. Mezi kandidáty na nového kouče byl podle Šlégrova vyjádření v médiích i litvínovský odchovanec Vladimír Růžička, bývalý kouč národního mužstva a Šlégrův spoluhráč ze zlatého naganského týmu.

Nakonec zůstává na střídačce Šlégr. Bývalý vynikající obránce převzal tým v závěru minulé sezony místo odvolaného Milana Razýma.

Další zprávy