Jeviště, ateliér nebo terén vystřídal pokoj. Výpovědi vysokoškoláků v době covidu

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
4. 4. 2021 17:11
Studují praktické obory, jejichž základem je terén, laboratoř, jeviště, ateliér či filmový plac. Jenže pandemie, lockdown a zavření škol jim převrátily život naruby. Zvláště těm, kteří končí umělecké obory, přinesla současná situace i existenční problémy. Aktuálně.cz přináší osobní výpovědi vysokoškoláků.
Katedra zvukové tvorby na FAMU
Katedra zvukové tvorby na FAMU | Foto: famu.cz

Profesionální štáby mohou fungovat, studentské ne

"Konkrétně my zvukaři nemůžeme natáčet zvuk k uměleckým dílům na place ve štábu, a tím pádem nemáme ani materiál, na němž bychom mohli dělat postprodukční práci. Většina kateder na FAMU je úzce provázaná, takže když nemohou točit studenti režie, nemohou zpracovávat zvuk studenti zvuku. Nemohou také vznikat absolventské filmy, jimiž má člověk uzavírat studium.

Tradiční systém cvičení nefunguje. Studenti uvažují, zda si nerozložit ročník a nepočkat do dalšího roku, což ovšem není jednoduché ani levné. Probíhají pouze natáčení v koprodukci s mimoškolními společnostmi, které mají práci povolenou. To je asi největší paradox dneška, že profesionální štáby dnes mohou fungovat za dodržení přísných hygienických opatření, ale vedení FAMU se i přes vůli k zavedení stejných podmínek zatím nepodařilo vyjednat výjimku," upozorňuje Vojtěch Cibulka.

 

Právě se děje

Další zprávy