Jeviště, ateliér nebo terén vystřídal pokoj. Výpovědi vysokoškoláků v době covidu

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
4. 4. 2021 17:11
Studují praktické obory, jejichž základem je terén, laboratoř, jeviště, ateliér či filmový plac. Jenže pandemie, lockdown a zavření škol jim převrátily život naruby. Zvláště těm, kteří končí umělecké obory, přinesla současná situace i existenční problémy. Aktuálně.cz přináší osobní výpovědi vysokoškoláků.
Tomáš Hlaváček při prezentaci své tvorby v Etc. galerii.
Tomáš Hlaváček při prezentaci své tvorby v Etc. galerii. | Foto: etcgalerie.cz

Přesun do on-line světa bez setkávání je demoralizující

Na otázku, co všechno je v jeho studiu i životě jinak, Tomáš Hlaváček odpovídá: "Spíše se sám sebe ptám, co vše je vlastně stejné jako v době normálního studia. Snad základní struktura, rozvrh studia. Zde se pedagogové snaží, aby docházelo k co nejmenšímu omezení, kromě nutného přesunu do on-line prostředí. Avšak tento přesun má dle mého nedozírné důsledky, z nichž mnohé si člověk hned neuvědomí a působí podvědomě.

Svět společného diskutování, přemítání a promýšlení i náhodného potkávání je nahrazen limitovanou standardizovanou on-line konferencí. Absence společného fyzického setkávání je prostě postupně demoralizující, což opět cítím sám na sobě. Nicméně narušení studijní rutiny, které odkrylo mnohé křehkosti systému, vede podle mě k upevňování vzájemných vztahů a větší empatii. Celý aparát školy najednou ukazuje více svou lidskou tvář. Alespoň u nás na FAMU mám pocit, že jak vedení školy, tak i vedení naší fakulty je nám otevřené a naslouchající."

 

Právě se děje

Další zprávy