Vyškrtněte naše uhlí, vyzývají jiřetínští Topolánka

Pavel Baroch
20. 5. 2008 8:10
Severočekým obcím stále hrozí kvůli těžbě zánik
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Horní Jiřetín - Zástupci Horního Jiřetína a Černic vyzvou při úterní návštěvě severních Čech premiéra Mirka Topolánka, aby se osobně zasadil o ochranu jejich obce před postupující těžbou hnědého uhlí a nechal "vyškrtnout" ložisko pod jejich domy ze seznamu zásob.

Topolánek navštíví Horní Jiřetín, protože se rozhodl uspořádat výjezdní zasedání svého kabinetu v Teplicích. Několik ministrů - půl roku před krajskými volbami - předloží na jednání i agendu, která se týká právě Ústeckého kraje.

Lidé z Horního Jiřetína toho chtějí využít k tomu, aby zvýšili tlak na Mosteckou uhelnou společnost.

K odpisu chybějí podklady

Topolánkova vláda se sice ve svém programovém prohlášení zavázala, že nepustí těžební stroje za hranici, kterou v roce 1991 vytyčil kabinet Petra Pitharta, jenže druhá část usnesení Pithartovy vlády, aby uhlí za těžebními limity bylo takzvaně odepsáno, nikdy nebyla naplněna.

"Za celých 17 let od usnesení vlády o těžebních limitech nesplnila Mostecká uhelná svou povinnost a nedodala podklady pro odpis zásob uhlí za těmito limity," konstatoval Vladimír Buřt, jiřetínský místostarosta.

To nedopustíme!
To nedopustíme! | Foto: Pavel Baroch

Těžaři se ještě nevzdali

Právě v odpisu zásob vidí obyvatelé Horního Jiřetína a Černic větší jistotu, že jejich domy nebudou srovnány se zemí, aby se stovky milionů tun uhlí mohly vytěžit.

Jenže bez údajů, které mají těžaři, jsou úřady bezmocné. Mostecká uhelná se zatím možnosti, že by povrchový důl rozšířila i za platné těžební hranice, zatím nevzdala. A potřebné informace nechce firma pustit.

Podle jiřetínské radnice využívá Mostecká uhelná toho, že se v Jiřetíně nalézá dosud dobývací prostor: snaží se blokovat výstavbu nových domů a požaduje převod stovek hektarů půdy kolem města do svého vlastnictví. Zástupci samosprávy Horního Jiřetína věří, že setkání s premiérem pomůže tento stav změnit.

"Za poslední dva roky se naše situace hodně zlepšila - prakticky žádný z politiků ani úředníků se už neodváží tvrdit, že by se měly prolomit limity těžby a Horní Jiřetín zbourat. Dokud se však bude naše město nacházet v dobývacím prostoru, jsme i nadále občany druhé kategorie," tvrdí Brango Glavica, starosta Horního Jiřetína.

Reklama proti rozšiřování těžby uhlí
Reklama proti rozšiřování těžby uhlí | Foto: Hnutí Duha

"Odpis není žádné šustění papíry, ale zásadní věc, která ovlivňuje každodenní životy našich občanů. To, že je město dosud v dobývacím prostoru, nás do značné míry vydává na milost, či spíše nemilost. Tento stav nelze prodlužovat donekonečna," dodal místostarosta Buřt.

Téma pro krajské volby

Budoucnost těžby uhlí se nejspíš stane jedním z témat podzimních krajských voleb.

Tři nevládní organizace Hnutí Duha, Greenpeace a litvínovské Kořeny v březnu rozjely reklamní kampaň za útlum těžby hnědého uhlí. Obraz nahé těhotné ženy s nápisem "Život začíná, těžba končí" se celý měsíc ukazoval na desítkách reklamních ploch v regionu.

"Potvrdit územní limity povrchových dolů bude jeden z nejdůležitějších úkolů nového krajského zastupitelstva. Pokračování v postupném útlumu dolů se určitě zařadí mezi hlavní témata letošních krajských voleb. Reklamy symbolicky odkazují na nový život, který sem útlum dolů přinese," řekl Petr Machálek z Hnutí Duha.

 

Právě se děje

Další zprávy