Výzkum: Lidé nesouhlasí s rozšířením těžby uhlí

Pavel Baroch
3. 7. 2007 10:50
Před dvěma lety dopadl podobný průzkum opačně
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Dvě třetiny lidí nesouhlasí s tím, aby se hnědé uhlí v severních Čechách těžilo i za limity, které kvůli ochraně tamních obyvatel a krajiny stanovila v roce 1991 vláda Petra Pitharta. Vyplývá to ze sociologického výzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění Sociologického ústavu Akademie věd, který se v květnu ptal 1132 lidí starších patnácti let.

Na otázku, zda jsou pro zachování limitů těžby uhlí, odpovědělo 66 procent lidí, že rozhodně nebo spíše ano. Naopak osm procent lidí by bylo pro pokračování těžby i za stanovenou hranicí. Šestadvacet procent dotázaných nedokázalo na otázku odpovědět.

Před rokem a půl přinesl podobný průzkum společnosti Factum Invenio jiné výsledky. Podle nich si 61,5 procenta lidí tehdy myslelo, že by se lidé v oblastech, kde se nacházejí zásoby uhlí, měli odstěhovat, pokud se s těžební společností dohodnou na patřičném odškodnění a adekvátním náhradním bydlení.

Tyto rok a půl staré postoje připomněla v reakci na nové výsledky Liběna Novotná, mluvčí Mostecké uhelné společnosti, která se o prolomení limitů snaží.

Jak je možné, že se od té doby názor lidí tak výrazně otočil? "Možná, že veřejnost více zaregistrovala diskusi na toto téma," řekla Aktuálně.cz Michaela Dimitrová z Centra pro výzkum veřejného mínění.

Greenpeace u povrchového dolu
Greenpeace u povrchového dolu | Foto: Greenpeace

Výsledky povzdudily odpůrce těžby

Výsledky čerstvého průzkumu povzbudily odpůrce rozšiřování těžby. Pokud by totiž těžební stroje překročily pomyslnou čáru stanovenou před šestnácti lety, znamenalo by to konec pro obce Horní Jiřetín a Černice. Současná vládní koalice se přitom k usnesení Pithartova kabinetu přihlásila.

"Z výsledků výzkumu je jasné, že další obracení severočeské krajiny naruby má jen mizivou podporu veřejnosti. Je to skvělá zpráva pro obyvatele Horního Jiřetína, kterým se těžaři snaží sugerovat, že zbytek republiky touží po uhlí, které se nalézá pod jejich domy. Ukazuje se, že je to přesně obráceně," řekl Jan Rovenský z české pobočky Greenpeace.

Rovenský připomněl, že otázka v rámci výzkumu nebyla sugestivní a nezmiňovala nijak likvidaci Horního Jiřetína a Černic. "Jsme přesvědčeni, že pokud by lidé odpovídali, zda souhlasí se zbouráním Horního Jiřetína kvůli těžbě uhlí, byly by výsledky ještě jednoznačnější," dodal Rovenský.

MUS: Jiřetín chce jednat

To nedopustíme!
To nedopustíme! | Foto: Pavel Baroch

Mluvčí Mostecké uhelné společnosti Liběna Novotná uvedla, že výsledky výzkumu nejsou pro její firmu až tak důležité. "Pro nás je podstatné, že 75 procent obyvatel Horního Jiřetína je ochotno s námi jednat," řekla Aktuálně.cz Novotná.

Těžaři už vloni oslovili obyvatele Horního Jiřetína a Černic s nabídkou, že by jejich domy odkoupili a zajistili jiné bydlení. Většina jiřetínského zastupitelstva ovšem o možnosti vystěhování nechce ani slyšet a s vedením Mostecké uhlené spolenčosti jednat odmítají. Proti likvidaci obce kvůli těýbě uhlí se před časem vyslovila i naprostá většina obyvatel v místním referendu.

 

Právě se děje

Další zprávy