Policisté z NCOZ se pochlubili zvýšenou efektivitou. Nově začnou sledovat lety mimo hranice EU

Jan Wirnitzer Jan Wirnitzer
Aktualizováno 14. 8. 2017 17:03
Národní centrála proti organizovanému zločinu skládá rok po svém vzniku první účty. Ve výroční tiskové zprávě uvedla, že oproti oddělené práci útvarů, z nichž vznikla, dosahuje větší efektivity v počtu obviněných či obžalob. Centrála také připravuje vznik nové sekce, která bude zodpovídat za shromažďování, zpracování a předávání údajů o cestujících v letecké dopravě.
Národní centrála proti organizovanému zločinu vznikla v létě 2016. Ilustrační snímek
Národní centrála proti organizovanému zločinu vznikla v létě 2016. Ilustrační snímek | Foto: Aktuálně.cz

Praha - V loňském létě byl vznik Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) horkým politickým tématem. Hnutí ANO dokonce obviňovalo sociální demokraty z porušení koaliční smlouvy. I mimo politickou sféru zaznívaly varovné hlasy, že práce velkého útvaru bude méně efektivní.

Obavy se nyní snaží NCOZ rozptýlit. V první výroční zprávě ukázala čísla, jimiž argumentuje, že počáteční pokles efektivity policistů byl jen dočasný a způsobený nutností zařídit provozní záležitosti.

Zatímco před sloučením docílily Útvar pro odhalování organizovaného zločinu a Útvar pro odhalování korupce a finanční kriminality dohromady v průměru 32 obvinění fyzických a právnických osob za měsíc, nyní je jich 54 měsíčně. Srovnávaným obdobím je leden až červenec let 2016 a 2017.

Nárůstem efektivity se NCOZ chlubí i v počtu zahájených trestních stíhání. Za stejné období to bylo před sloučením útvarů v průměru 8,4 případů měsíčně, po sloučení 9,3. Zvýšil se také podíl případů, které skončily obžalobou ze strany státního zástupce (z 83 na 91 %).

Pokles efektivity práce centrály v prvních pěti měsících zdůvodňuje NCOZ potřebou zajistit základní fungování nového útvaru.

Daňová kobra, zvláštní tým pro zajišťování výnosů z trestné činnosti a daňové kriminality, zatím letos zajistila 991 milionů korun. Za celý rok 2016 to byly 3,4 miliardy.

Ředitel NCOZ svému útvaru věří

Michal Mazánek

Ředitel NCOZ Michal Mazánek odmítá kritiku, kterou dali zejména loni v létě najevo někteří státní zástupci nebo tehdy končící šéf ÚOOZ Robert Šlachta. "Nic zásadního se skutečně nepřihodilo, že bychom přibrzdili nebo znekvalitnili trestní řízení," říká Mazánek, podle kterého poroste počet případů, které bude NCOZ otvírat, i když ještě pracuje na kauzách z doby původních útvarů. "Struktura případů je taková, že jejich složitost a spletitost vyžaduje delší dobu rozpracování (…) Je tady poměrně velké zastoupení nových věcí," řekl ČTK Mazánek.

Policie bude mít data o cestujících, překračujících letecky hranice EU

Centrála také připravuje vznik tzv. útvaru pro informace o cestujících. Ten bude na základě evropské směrnice z roku 2016 zodpovídat za shromažďování, zpracování a předávání údajů ze jmenné evidence cestujících (PNR) v letecké dopravě dalším bezpečnostním složkám.

Zavádění sběru dat PNR doprovázejí pochyby, zda je krok skutečným přínosem v boji proti terorismu. V databázi budou například data o věrnostních programech cestujících, způsob platby letenky či úplná trasa letu. Povinnost shromažďování dat se týká letů překračujících hranice EU.

Centrála jako politické bojiště vládních partnerů

V centrále k 1. srpnu pracovalo 800 policistů z plánovaných 870, občanských zaměstnanců bylo 100 z tabulkových 109. Za rok od centrály odešlo celkem 92 policistů, 65 nových příslušníků útvar nabral, uvádí zpráva.

Centrála vznikla v srpnu 2016 sloučením Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) a Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK). Zabývá se organizovaným zločinem, závažnou hospodářskou trestnou činností a korupcí, kybernetickou kriminalitou, terorismem a extremismem.

Vznik centrály provázela politická roztržka mezi vládními partnery - sociální demokracií a hnutím ANO. Reformu předložili policejní prezident Tomáš Tuhý se svým tehdejším náměstkem Zdeňkem Laubem, schválil ji ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Kritici poukazovali na absenci zdůvodnění reorganizace a hrozbu odchodů zkušených policistů a umlčení protimafiánského útvaru.

Právě šéf ÚOOZ Robert Šlachta kvůli sloučení útvaru s finanční kriminálkou odešel od policie. Nastoupil k celní správě, spadající pod ministerstvo financí vedené tehdy Andrejem Babišem. Ředitelem NCOZ se stal šéf celostátní kriminálky Michal Mazánek, který se ze sedmi desítek policistů, jimž bylo místo nabídnuto, do řízení přihlásil jako jediný.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Komise: Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10 tisíc

Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10.000. Aktualizovaný odhad dnes podle agentury AFP zveřejnila komise, která problematiku zkoumá. Nezávislou komisi pro sexuální zneužívání v církvi (Ciase) v roce 2018 zřídila katolická církev v reakci na sérii skandálních odhalení sexuálního zneužívání ve Francii i ve světě. Komise v polovině minulého roku odhadla počet obětí na nejméně 3000, což dnes její předseda Jean-Marc Sauvé označil za "jednoznačné podhodnocení".

Komise na více než rok zřídila telefonní linku pro hlášení sexuálního zneužívání, na kterou se za tu dobu obrátilo 6500 obětí či svědků těchto násilných činů. V polovině telefonátů se jednalo o případy z 50. a 60. let minulého století, útokům častěji čelili muži a 87 procent volajících bylo v době zneužívání nezletilých, zveřejnila loni na podzim Ciase.

"Zdaleka ale nejde o všechny", upozornil dnes Sauvé. "Zásadní otázkou zůstává, kolik lidí se ozvalo. Deset procent, pět procent, méně?" dodal.

"I když je 10.000 hodně, jsme stále daleko od pravdy," komentoval nový odhad Jean-Pierre Sautreau, jež stojí v čele organizace sdružující oběti církevního zneužívání v západofrancouzském departementu Vendée. "Skutky jsou často datovány do 50. let minulého století a ti lidé již zemřeli, nebo je jim přes 80 a už o tom nechtějí mluvit," vysvětluje.

"Je to vrchol ledovce, je to rozhodně mnohem více," domnívá se rovněž Véronique Garnierová z jiného sdružení obětí.

Zpráva komise má na podzim představit celkovou diagnózu problematiky a vysvětlit, jak se církev do situace dostala. Instituce mají následně navrhnout podobu odškodnění obětí. Podle Sauvého však trauma obětí nevyřeší pouze odškodnění finanční, "obzvlášť v případě, že by jej doprovázel příkaz mlčet".

Zdroj: ČTK
před 15 minutami

Grammozis se stal pátým trenérem fotbalistů Schalke v sezoně

Novým trenérem fotbalistů Schalke 04 se stal Dimitrios Grammozis. S klubem z Gelsenkirchenu, který už má jen minimální šance na udržení v první lize, podepsal dva dny po odvolání kouče Christiana Grosse smlouvu do roku 2022. Ve funkci by měl podle médií zůstat i v případě sestupu.

Dvaačtyřicetiletý Grammozis byl bez angažmá od loňského léta, kdy skončil u druholigového Darmstadtu. Na lavičce Schalke je už pátým koučem v aktuální sezoně, před ním se u týmu vystřídali David Wagner, Manuel Baum, Huub Stevens a naposledy Gross.

Premiéru s mužstvem absolvuje v pátek v duelu s dalším kandidátem na sestup Mohučí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy