Policisté z NCOZ se pochlubili zvýšenou efektivitou. Nově začnou sledovat lety mimo hranice EU

Jan Wirnitzer Jan Wirnitzer
Aktualizováno 14. 8. 2017 17:03
Národní centrála proti organizovanému zločinu skládá rok po svém vzniku první účty. Ve výroční tiskové zprávě uvedla, že oproti oddělené práci útvarů, z nichž vznikla, dosahuje větší efektivity v počtu obviněných či obžalob. Centrála také připravuje vznik nové sekce, která bude zodpovídat za shromažďování, zpracování a předávání údajů o cestujících v letecké dopravě.
Národní centrála proti organizovanému zločinu vznikla v létě 2016. Ilustrační snímek
Národní centrála proti organizovanému zločinu vznikla v létě 2016. Ilustrační snímek | Foto: Aktuálně.cz

Praha - V loňském létě byl vznik Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) horkým politickým tématem. Hnutí ANO dokonce obviňovalo sociální demokraty z porušení koaliční smlouvy. I mimo politickou sféru zaznívaly varovné hlasy, že práce velkého útvaru bude méně efektivní.

Obavy se nyní snaží NCOZ rozptýlit. V první výroční zprávě ukázala čísla, jimiž argumentuje, že počáteční pokles efektivity policistů byl jen dočasný a způsobený nutností zařídit provozní záležitosti.

Zatímco před sloučením docílily Útvar pro odhalování organizovaného zločinu a Útvar pro odhalování korupce a finanční kriminality dohromady v průměru 32 obvinění fyzických a právnických osob za měsíc, nyní je jich 54 měsíčně. Srovnávaným obdobím je leden až červenec let 2016 a 2017.

Nárůstem efektivity se NCOZ chlubí i v počtu zahájených trestních stíhání. Za stejné období to bylo před sloučením útvarů v průměru 8,4 případů měsíčně, po sloučení 9,3. Zvýšil se také podíl případů, které skončily obžalobou ze strany státního zástupce (z 83 na 91 %).

Pokles efektivity práce centrály v prvních pěti měsících zdůvodňuje NCOZ potřebou zajistit základní fungování nového útvaru.

Daňová kobra, zvláštní tým pro zajišťování výnosů z trestné činnosti a daňové kriminality, zatím letos zajistila 991 milionů korun. Za celý rok 2016 to byly 3,4 miliardy.

Ředitel NCOZ svému útvaru věří

Michal Mazánek

Ředitel NCOZ Michal Mazánek odmítá kritiku, kterou dali zejména loni v létě najevo někteří státní zástupci nebo tehdy končící šéf ÚOOZ Robert Šlachta. "Nic zásadního se skutečně nepřihodilo, že bychom přibrzdili nebo znekvalitnili trestní řízení," říká Mazánek, podle kterého poroste počet případů, které bude NCOZ otvírat, i když ještě pracuje na kauzách z doby původních útvarů. "Struktura případů je taková, že jejich složitost a spletitost vyžaduje delší dobu rozpracování (…) Je tady poměrně velké zastoupení nových věcí," řekl ČTK Mazánek.

Policie bude mít data o cestujících, překračujících letecky hranice EU

Centrála také připravuje vznik tzv. útvaru pro informace o cestujících. Ten bude na základě evropské směrnice z roku 2016 zodpovídat za shromažďování, zpracování a předávání údajů ze jmenné evidence cestujících (PNR) v letecké dopravě dalším bezpečnostním složkám.

Zavádění sběru dat PNR doprovázejí pochyby, zda je krok skutečným přínosem v boji proti terorismu. V databázi budou například data o věrnostních programech cestujících, způsob platby letenky či úplná trasa letu. Povinnost shromažďování dat se týká letů překračujících hranice EU.

Centrála jako politické bojiště vládních partnerů

V centrále k 1. srpnu pracovalo 800 policistů z plánovaných 870, občanských zaměstnanců bylo 100 z tabulkových 109. Za rok od centrály odešlo celkem 92 policistů, 65 nových příslušníků útvar nabral, uvádí zpráva.

Centrála vznikla v srpnu 2016 sloučením Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) a Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK). Zabývá se organizovaným zločinem, závažnou hospodářskou trestnou činností a korupcí, kybernetickou kriminalitou, terorismem a extremismem.

Vznik centrály provázela politická roztržka mezi vládními partnery - sociální demokracií a hnutím ANO. Reformu předložili policejní prezident Tomáš Tuhý se svým tehdejším náměstkem Zdeňkem Laubem, schválil ji ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Kritici poukazovali na absenci zdůvodnění reorganizace a hrozbu odchodů zkušených policistů a umlčení protimafiánského útvaru.

Právě šéf ÚOOZ Robert Šlachta kvůli sloučení útvaru s finanční kriminálkou odešel od policie. Nastoupil k celní správě, spadající pod ministerstvo financí vedené tehdy Andrejem Babišem. Ředitelem NCOZ se stal šéf celostátní kriminálky Michal Mazánek, který se ze sedmi desítek policistů, jimž bylo místo nabídnuto, do řízení přihlásil jako jediný.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 3 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy