Šéf policejního superútvaru nechce vyšetřovat ve vlastních řadách. Záleží na nás, vzkazuje Bradáčová

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
1. 8. 2016 0:00
Od srpna začíná fungovat Národní centrála proti organizovanému zločinu, která vznikla sloučením protikorupčního a protimafiánského útvaru. Kvůli restrukturalizaci policie odešel ředitel ÚOOZ Robert Šlachta, toho následovalo dalších pět lidí. Ředitel NCOZ Michal Mazánek tvrdí, že jeho lidé už nebudou vyšetřovat v řadách policie. Tím se má zabývat výhradně Generální inspekce bezpečnostních sborů. Jinak situaci ale vidí vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. Podle ní mohou státní zástupci ze zákona přidělit vyšetřování tomu útvaru a těm policistům, kterým věří.
Vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.
Vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Policejní útvary protikorupční a protimafiánský mají ode dneška nového nástupce: Národní centrálu proti organizovanému zločinu (NCOZ). Jejím prvním ředitelem se stal Michal Mazánek, který před lety rozpletl orlické vraždy.

Přestože ještě před pár týdny se očekával kvůli spornému a kvapně připravenému sloučení elitních útvarů velký odliv policistů, z Útvaru pro odhalování organizovanému zločinu (ÚOOZ) odešlo podle policejního prezidenta Tomáše Tuhého pouze šest lidí.

Protikorupční policii (ÚOKFK) neopustil nikdo. Policejní prezidium přislíbilo každému zaměstnanci nové centrály, že si na platech polepší o pět tisíc.

"Všichni detektivové pokračují na svých případech. Samozřejmě sloučením útvarů se jako vždycky objeví nějaké provozní problémy, ale to není nic, co by mělo narušit trestní řízení," řekl Mazánek. Podle něj bylo vyřešeno propojení IT systémů i obsazení expozitur. Do jejich vedení přichází lidé, kteří šéfovali expoziturám ÚOOZ. "A zástupce jim budou dělat vedoucí ÚOKFK," podotýká Mazánek.

Ten kromě toho vybral posledního a nejdůležitějšího svého náměstka pro výkon, jenž bude dohlížet na všechny kauzy. Stane se jím Petr Vopršál, který patřil mezi elitní detektivy v Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, kde se zabýval gangy a dalšími cizojazyčnými zločineckými skupinami. Mimoto se jeho jméno nedávno objevilo v otevřeném dopise ministrovi vnitra Milanu Chovancovi, kde se vedoucí odborů ÚOOZ postavili za svého tehdejšího šéfa Roberta Šlachtu a odmítali připravované sloučení útvarů pod národní centrálu.

Michal Mazánek tvrdí, že jeho lidé už nebudou vyšetřovat v řadách policie. Tím se má zabývat výhradně Generální inspekce bezpečnostních sborů.

"Pokud ovšem státní zástupce nerozhodne jinak," reagovala vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. Státní zástupci mohou ze zákona přidělit vyšetřování tomu útvaru a těm policistům, kterým věří. A tak se může stát, že nový superúřad bude muset podobné případy vyšetřovat i nadále, což připouští i Mazánek.

"Stát se to může, ale musí k tomu být naprosto jasné důvody. Pokud bude příkaz státního zástupce v souladu se zákonem, budeme ho respektovat. Ale i zástupci by si měli uvědomit, že k těmto případům máme právě inspekci," domnívá se Mazánek.

Kvůli narychlo připravované reorganizaci a sloučení útvarů odešel od policie bývalý šéf ÚOOZ Robert Šlachta, který je jejím největším kritikem. Svou rezignaci odůvodnil tím, že spojením útvarů dojde k únikům informací z vyšetřování a přestanou se dělat důležité kauzy, jako bylo nedávné zatýkání v řadách policie. To bylo nakonec spolu s některými vyšetřovateli převedeno pod Národní protidrogovou centrálu; z důvodu, že by policisté jinak vyšetřovali svůj vlastní útvar.

Sloučením policejních útvarů se v současné době zabývá parlamentní vyšetřovací komise. Její členové minulý týden vyslechli olomouckého vrchního státního zástupce Ivo Ištvana a Roberta Šlachtu, kteří před poslanci vypovídali devět hodin.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Maďarsko zruší sporný zákon o financování nevládních organizací, který soud EU označil za diskriminační

Maďarsko podle DPA zruší sporný zákon o financování nevládních organizací, který soud EU označil za diskriminační a porušující evropské předpisy.

Zdroj: ČTK
před 16 minutami

Sněmovna schválila vznik vyšetřovací komise k loňské ekologické havárii na Bečvě. Komise má zjištění předložit do září. Vznik komise vyvolala opozice

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

ČEZ chce letos vybrat dodavatele paliva pro Temelín na dalších zhruba deset let

Energetická společnost ČEZ vybírá dodavatele paliva pro Jadernou elektrárnu Temelín na dalších zhruba deset let, jasno chce mít do konce letošního roku, uvedl mluvčí firmy Ladislav Kříž. Od roku 2010 palivo elektrárně dodává ruská společnost TVEL, předtím bylo používáno palivo americké firmy Westinghouse. Zájemce o současnou zakázku mluvčí nespecifikoval.

"Výběrové řízení se aktuálně uskutečňuje i přes komplikace ohledně pandemie covid-19 a nemožnost přímých jednání. Finální nabídky a ukončení předpokládáme do konce roku," řekl bez bližších podrobností Kříž. Ve druhé tuzemské elektrárně v Dukovanech má ČEZ do konce provozu nynějších bloků uzavřenou smlouvu s ruskou společností TVEL.

Vláda v pondělí oznámila, že Česko se v reakci na informace o podílu ruské tajné služby na explozích v muničním areálu ve Vrběticích za Zlínsku v roce 2014 rozhodlo nepřizvat ruskou společnost Rosatom do tendru na stavbu nového bloku v Jaderné elektrárně Dukovany. ČEZ reagoval, že rozhodnutí vlády rozumí. Firma připomněla, že bezpečnostní otázky řeší výsostně stát.

Zdroj: ČTK
Další zprávy