Šéf policejního superútvaru nechce vyšetřovat ve vlastních řadách. Záleží na nás, vzkazuje Bradáčová

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
1. 8. 2016 0:00
Od srpna začíná fungovat Národní centrála proti organizovanému zločinu, která vznikla sloučením protikorupčního a protimafiánského útvaru. Kvůli restrukturalizaci policie odešel ředitel ÚOOZ Robert Šlachta, toho následovalo dalších pět lidí. Ředitel NCOZ Michal Mazánek tvrdí, že jeho lidé už nebudou vyšetřovat v řadách policie. Tím se má zabývat výhradně Generální inspekce bezpečnostních sborů. Jinak situaci ale vidí vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. Podle ní mohou státní zástupci ze zákona přidělit vyšetřování tomu útvaru a těm policistům, kterým věří.
Vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.
Vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Policejní útvary protikorupční a protimafiánský mají ode dneška nového nástupce: Národní centrálu proti organizovanému zločinu (NCOZ). Jejím prvním ředitelem se stal Michal Mazánek, který před lety rozpletl orlické vraždy.

Přestože ještě před pár týdny se očekával kvůli spornému a kvapně připravenému sloučení elitních útvarů velký odliv policistů, z Útvaru pro odhalování organizovanému zločinu (ÚOOZ) odešlo podle policejního prezidenta Tomáše Tuhého pouze šest lidí.

Protikorupční policii (ÚOKFK) neopustil nikdo. Policejní prezidium přislíbilo každému zaměstnanci nové centrály, že si na platech polepší o pět tisíc.

"Všichni detektivové pokračují na svých případech. Samozřejmě sloučením útvarů se jako vždycky objeví nějaké provozní problémy, ale to není nic, co by mělo narušit trestní řízení," řekl Mazánek. Podle něj bylo vyřešeno propojení IT systémů i obsazení expozitur. Do jejich vedení přichází lidé, kteří šéfovali expoziturám ÚOOZ. "A zástupce jim budou dělat vedoucí ÚOKFK," podotýká Mazánek.

Ten kromě toho vybral posledního a nejdůležitějšího svého náměstka pro výkon, jenž bude dohlížet na všechny kauzy. Stane se jím Petr Vopršál, který patřil mezi elitní detektivy v Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, kde se zabýval gangy a dalšími cizojazyčnými zločineckými skupinami. Mimoto se jeho jméno nedávno objevilo v otevřeném dopise ministrovi vnitra Milanu Chovancovi, kde se vedoucí odborů ÚOOZ postavili za svého tehdejšího šéfa Roberta Šlachtu a odmítali připravované sloučení útvarů pod národní centrálu.

Michal Mazánek tvrdí, že jeho lidé už nebudou vyšetřovat v řadách policie. Tím se má zabývat výhradně Generální inspekce bezpečnostních sborů.

"Pokud ovšem státní zástupce nerozhodne jinak," reagovala vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. Státní zástupci mohou ze zákona přidělit vyšetřování tomu útvaru a těm policistům, kterým věří. A tak se může stát, že nový superúřad bude muset podobné případy vyšetřovat i nadále, což připouští i Mazánek.

"Stát se to může, ale musí k tomu být naprosto jasné důvody. Pokud bude příkaz státního zástupce v souladu se zákonem, budeme ho respektovat. Ale i zástupci by si měli uvědomit, že k těmto případům máme právě inspekci," domnívá se Mazánek.

Kvůli narychlo připravované reorganizaci a sloučení útvarů odešel od policie bývalý šéf ÚOOZ Robert Šlachta, který je jejím největším kritikem. Svou rezignaci odůvodnil tím, že spojením útvarů dojde k únikům informací z vyšetřování a přestanou se dělat důležité kauzy, jako bylo nedávné zatýkání v řadách policie. To bylo nakonec spolu s některými vyšetřovateli převedeno pod Národní protidrogovou centrálu; z důvodu, že by policisté jinak vyšetřovali svůj vlastní útvar.

Sloučením policejních útvarů se v současné době zabývá parlamentní vyšetřovací komise. Její členové minulý týden vyslechli olomouckého vrchního státního zástupce Ivo Ištvana a Roberta Šlachtu, kteří před poslanci vypovídali devět hodin.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Ministři financí EU se shodli na plánu pro oživení ekonomik

Ministři financí zemí Evropské unie se dnes dohodli na tom, že země eurozóny budou moci k oživení ekonomik stižených koronavirovou krizí využívat bez jakýchkoli podmínek záchranný fond ESM. Po dnešní videokonfereci euroskupiny to oznámilo několik ministrů.

Shodu na vydání společných dluhopisů, o které stály zvláště nejpostiženější země jako Itálie a Španělsko, naproti tomu ministři nedosáhli. O dalších možných nástrojích mají podle nich rozhodnout lídři unijních zemí.

Podle francouzského ministra financí Bruna Le Maira dospěli ministři k "excelentní dohodě", která umožní zemím okamžitě využít půl bilionu eur (14 bilionů Kč) z ESM. Obdobná částka by měla být k dispozici později v novém fondu pro zotavení ekonomik. O jeho financování však kvůli vzájemným neshodám ministři nerozhodli.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Exploze kyslíkové nádoby při opravě bojleru poškodila dům nedaleko velvyslanectví ČR v Moskvě

Exploze kyslíkové tlakové nádoby dnes poškodila dům v centru Moskvy, který se nachází v bezprostřední blízkosti českého a slovenského velvyslanectví. Výbuch si vyžádal několik zraněných, uvedla ruská média s odvoláním na záchranáře. Podle mluvčího ambasády ČR jsou všichni pracovníci úřadu v pořádku. Záchranáři zprvu pátrali po desítce pohřešovaných osob, ale všichni o sobě dali brzo vědět, uvedla televize Rossija 24.

Exploze, která podle TASS nastala při opravě bojleru, poškodila desáté patro budovy stojící naproti velvyslanectví Slovenské republiky a vzdálené asi 150 metrů od české ambasády. "S velvyslanectvím je vše v pořádku, všichni pracovníci jsou v pořádku, budova nijak neutrpěla," ujistila slovenská ambasáda podle TASS.

Zdroj: ČTK
Další zprávy