Nový policejní superútvar je připraven. Mazánek si vybral posledního náměstka, Šlachtova muže

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
29. 7. 2016 16:54
Michal Mazánek vybral nejdůležitějšího náměstka na Národní centrále proti organizovanému zločinu. Náměstek pro výkon bude od 1. srpna Petr Vopršál, který patří mezi elitní detektivy na Útvaru organizovaného zločinu (ÚOOZ). "Bude pod sebou mít všechny vyšetřovací odbory, a tak bude vědět o všech kauzách," řekl Aktuálně.cz ředitel vznikající centrály Michal Mazánek. Jména dalších náměstků Mazánek oznámil už v minulosti. Jsou mezi nimi dosavadní ředitel ÚOKFK Jaroslav Vild a také jeho předchůdce Milan Komárek.
Michal Mazánek.
Michal Mazánek. | Foto: ČTK

Praha - Národní centrála proti organizovanému zločinu, která začne fungovat od pondělí, má už vybrané všechny náměstky. Posledním a nejdůležitějším z nich, náměstek pro výkon, bude Petr Vopršál, který patří mezi elitní detektivy na Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ).

Ředitel Národní centrály Michal Mazánek potvrdil, že všechny náměstky už vybral. " Náměstkem pro výkon, který bude pod sebou mít všechny vyšetřovací odbory, a tak bude vědět o všech kauzách, bude pan Petr Vopršál z ÚOOZ," řekl Aktuálně.cz.

Petr Vopršál se před časem postavil společně s dalšími detektivy za svého bývalého šéfa Roberta Šlachtu, který od policie odešel. V otevřeném dopise odmítali připravované sloučení útvarů pod Národní centrálu. Vopršál pracoval na oddělení, které se zabývalo zločineckými strukturami.

Jména dalších svých náměstků Mazánek oznámil už v minulosti. Náměstky budou dosavadní ředitel ÚOKFK Jaroslav Vild a také jeho předchůdce Milan Komárek. Ředitelem sekce závažné hospodářské trestné činnosti se stane Petr Lysák, který je nyní náměstkem ředitele protikorupční policie.

Národní centrála proti organizovanému zločinu oficiálně vznikne v pondělí, kdy se sloučí ÚOOZ a ÚOKFK, které zaniknou. Nový policejní útvar by měl mít podle plánů čtyři sekce. Kromě korupce a závažné trestné hospodářské činnosti budou zaměřené na terorismus a extremismus, organizovaný zločin a kybernetickou kriminalitu.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 13 minutami

Ministři financí EU se shodli na plánu pro oživení ekonomik

Ministři financí zemí Evropské unie se dnes dohodli na tom, že země eurozóny budou moci k oživení ekonomik stižených koronavirovou krizí využívat bez jakýchkoli podmínek záchranný fond ESM. Po dnešní videokonfereci euroskupiny to oznámilo několik ministrů.

Shodu na vydání společných dluhopisů, o které stály zvláště nejpostiženější země jako Itálie a Španělsko, naproti tomu ministři nedosáhli. O dalších možných nástrojích mají podle nich rozhodnout lídři unijních zemí.

Podle francouzského ministra financí Bruna Le Maira dospěli ministři k "excelentní dohodě", která umožní zemím okamžitě využít půl bilionu eur (14 bilionů Kč) z ESM. Obdobná částka by měla být k dispozici později v novém fondu pro zotavení ekonomik. O jeho financování však kvůli vzájemným neshodám ministři nerozhodli.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Exploze kyslíkové nádoby při opravě bojleru poškodila dům nedaleko velvyslanectví ČR v Moskvě

Exploze kyslíkové tlakové nádoby dnes poškodila dům v centru Moskvy, který se nachází v bezprostřední blízkosti českého a slovenského velvyslanectví. Výbuch si vyžádal několik zraněných, uvedla ruská média s odvoláním na záchranáře. Podle mluvčího ambasády ČR jsou všichni pracovníci úřadu v pořádku. Záchranáři zprvu pátrali po desítce pohřešovaných osob, ale všichni o sobě dali brzo vědět, uvedla televize Rossija 24.

Exploze, která podle TASS nastala při opravě bojleru, poškodila desáté patro budovy stojící naproti velvyslanectví Slovenské republiky a vzdálené asi 150 metrů od české ambasády. "S velvyslanectvím je vše v pořádku, všichni pracovníci jsou v pořádku, budova nijak neutrpěla," ujistila slovenská ambasáda podle TASS.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Zdravotní stav Borise Johnsona se zlepšuje, už není na jednotce intenzivní péče

Britský premiér Boris Johnson nakažený koronavirem byl dnes večer v londýnské nemocnici po třech dnech na jednotce intenzivní péče přesunut zpět na běžné lůžkové oddělení. V prohlášení to oznámila kancelář předsedy vlády, která předtím informovala, že zdravotní stav Johnsona se zlepšuje. Lékaři budou jeho boj s nemocí covid-19 nadále bedlivě sledovat. Britská média předtím spekulovala, že k práci se možná lídr Konzervativní strany vrátí až za několik měsíců.

"Premiér byl dnes večer přesunut z jednotky intenzivní péče zpět na lůžkové oddělení. Tam bude během rané fáze rekonvalescence pečlivě monitorován," oznámil mluvčí Johnsonova úřadu. Stručné prohlášení dále uvádí, že ministerský předseda má "nesmírně dobrou náladu".

Johnson je v nemocnici v centru Londýna od nedělního večera. Převezli jej tam poté, co se více než týden potýkal s kašlem a horečkami v důsledku nákazy koronavirem. V pondělí odpoledne se 55letému politikovi přitížilo, načež byl přesunut na JIP. Na plicní ventilátor napojen nebyl, s dýcháním mu ovšem pomáhala kyslíková terapie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy