Architekt reformy policie skončil, bude radit Chovancovi. Nic za tím nehledejte, jde o zdraví, tvrdí

ČTK Domácí Lukáš Prchal ČTK, Domácí, Lukáš Prchal
Aktualizováno 19. 9. 2016 14:31
Náměstek policejního prezidenta Zdeněk Laube skončil ze zdravotních důvodů u policie. Laube od policie přejde k ministerstvu vnitra, kde bude působit jako poradce ministra. Policejní prezident Tomáš Tuhý odmítl, že by za jeho odchodem stálo něco jiného než zdravotní důvody. Podezření, že za tím stojí jiné důvody může budit to, že právě Laube připravil policejní reorganizaci.
Zdeněk Laube (vlevo) se šéfem nové Národní centrály proti organizovanému zločinu Michalem Mazánkem.
Zdeněk Laube (vlevo) se šéfem nové Národní centrály proti organizovanému zločinu Michalem Mazánkem. | Foto: Ministerstvo vnitra ČR

Praha – Kvůli dlouhodobým zdravotním problémům odstupuje ze své funkce náměstka policejního prezidenta Zdeněk Laube, informovalo v pondělí policejní prezidium. Laube, jehož ve funkci prozatím nahradí dosavadní ředitel Útvaru speciálních činností Milan Černek, má nadále působit jako poradce ministra vnitra Milana Chovance.Laube je označován za hlavního architekta nedávných změn v policejní struktuře, při nichž sloučením protikorupční a protimafiánské policie vznikl nový policejní útvar. Kritizovaná reforma vyvolala roztržku uvnitř vládní koalice a vedla k odchodu dlouholetého šéfa protimafiánského útvaru Roberta Šlachty.

Policejní prezident Tomáš Tuhý si je vědom toho, že konec náměstka Zdeňka Laubeho na policejním prezidiu vzbudí podezření hlavně kvůli tomu, že jeho náměstek byl ten, kdo připravil policejní reorganizaci. "Nicméně jeho rozhodnutí jsem připraven plně akceptovat. Chápu jeho zdravotní důvody a přeji mu štěstí a zdraví," řekl Tuhý, který chce od začátku roku mít vybraného nového náměstka. Tuhý o jeho plánovaném odchodu prý věděl dlouho dopředu a o jeho zdravotním stavu byl informován několik měsíců.

To stejné tvrdí i Laube: „Zdůrazňuji, že za mým krokem není třeba hledat vedlejší úmysly, i když poslední měsíce nebyly díky zbytečné politizaci systémových změn zrovna jednoduché," sdělil Laube s tím, že "Národní centrála proti organizovanému zločinu se úspěšně rozběhla a její přínosy se ukazují již nyní". "Brzy je ocení i veřejnost," dodal.

Podle ministra vnitra Milana Chovance se Laubeho zdravotní problémy prohloubily a s končícím náměstkem policejního prezidenta o jeho odchodu mluvil před pěti dny. "Dohodli jsme se na tom, že se stane mým poradcem pro oblast bezpečnosti. Bude mít za úkol otázky spojené s auditem národní bezpečnosti a také vznik nového oddělení: proti hybridním hrozbám, proti terorismu, které bude na ministerstvu vznikat od ledna příštího roku. A byl bych velice rád, aby se podílel na dalších krocích, které povedou v rámci reorganizace Národní centrály proti organizovanému zločinu. Jedním z nich bude vznik finanční policie od ledna příštího roku."

Brigádní generál Zdeněk Laube působil u policie 35 let a spolu s Kubicem byl jedním ze zakladatelů Útvaru operativní dokumentace. Spolu s plukovníkem Almerem a plukovníkem Sloupem byl i u zrodu Útvaru zvláštních činností. Sám pak několik let Útvar speciálních činností vedl, než v roce 2014 odešel na pozici náměstka policejního prezidenta. Před rokem 1989 pracoval pro komunistickou Státní bezpečnost (StB). V posledních měsících stál za kritizovanou policejní reorganizací.

 

Právě se děje

Další zprávy