reklama
 
 

Reorganizace neměla odstranit Šlachtu, ale nezvládli ji. Komise je výsměch a šaškárna, řekl Babiš

Aktualizováno 2. 2. 2017 14:19
Šéf vyšetřovací komise Pavel Blažek ve sněmovně řekl, že příprava reorganizace policie byla značně podceněna. Otázkou podle Blažka zůstává, proč se změny neřešily s experty, státním zastupitelstvím nebo například s výborem pro bezpečnost. Zároveň upozornil, že cílem reorganizace nebylo odstranění Roberta Šlachty z vedení protimafiánského útvaru a zastavení vyšetřování některých kauz. Protimafiánský a protikorupční útvar byly i přes protesty loni sloučeny do Národní centrály proti organizovanému zločinu.

Praha – Předseda vyšetřovací komise k reorganizaci policie Pavel Blažek (ODS) ve sněmovně ráno přečetl závěrečnou zprávu. V projevu řekl, že příprava sloučení protimafiánského ÚOOZ a protikorupčního ÚOKFK se značně podcenila vinou nedostatečného manažerského řízení bývalého policejního náměstka Zdeňka Laubeho.

"Ze shromážděných materiálů nebylo prokázáno, že organizační změna byla provedena s cílem odstranit Roberta Šlachtu, omezit činnost útvarů nebo zabránit prověřování konkrétních věcí," řekl Blažek.

Zdůraznil ale, že "příprava byla značně podceněna a neprojednána s dotčenými subjekty". "Navíc forma, rychlost a minimální konzultace umožnily spekulace. Ty ale nebyly potvrzeny," řekl před sněmovnou Blažek. 

Otázkou podle Blažka zůstává, proč vedení policie reorganizaci neřešilo s experty, státním zastupitelstvím nebo například s výborem pro bezpečnost. "Reorganizace je plně v kompetenci policejního prezidenta a ministra vnitra," dodal.

Místopředseda komise Martin Lank však připustil, že reorganizace vyšetřování ovlivnit mohla. "Pro mě ale zůstane s otazníkem, zda reorganizace neměla dopad na vyšetřování závažné trestné činnosti, a to se asi nikdy nedozvíme," prohlásil před poslanci Lank.

Blažek přednesl závěrečnou zprávu po více než půlročním vyšetřování komise, která se v souvislosti s policejní reformou zabývala podezřeními souvisejícími s postupem policejního prezidia, policistů a žalobců. Blažek zmínil, že se komise zabývala odposlechy ze dvou kauz, z nichž vycházeli olomoučtí žalobci a které měly zpochybnit cíl změn uvnitř policie. 

Tuhý: Je nechutné, že skandalizovali i mé nejbližší

Olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan nechtěl výsledky zprávy komentovat. "My v tuto chvíli zprávu vyšetřovací komise studujeme a analyzujeme. Až ten proces dokončíme, budeme se moci teprve poté vyjádřit," řekl Ištvan s tím, že pro to bude určitě ještě prostor.

Policejní prezident Tomáš Tuhý ale výsledky vyšetřování kvitoval. "Organizační změna byla rozhodnutím vedení policie a nebyla motivovaná ani politickými ani osobnostními pohnutkami. Politickou kauzu z ní udělala až kombinace nezdravých osobních ambicí skupiny konkrétních osob a snaha části politiků a s nimi spojených médií skandalizovat vedení policejního sboru," napsal.

"V mém případě byli do této cílené skandalizace zataženi i moji nejbližší, což považuji za nechutné a morálně pokleslé," zdůraznil. "Konstatuji, že organizační změna nevedla ani k masovým odchodům policistů, ani k zastavení vyšetřování velkých a politicky citlivých kauz. Národní centrála proti organizovanému zločinu funguje a plní svoje funkce. Organizační změna byla úspěšná, i přes neuvěřitelný odpor několika jedinců uvnitř i vně policejního sboru," dodal.

Sobotka: Byly to Babišovy pomluvy

Politici ČSSD po zveřejnění zprávy vyšetřovací komise tvrdí, že loňská debata o reorganizaci policie byla divadlem v režii předsedy hnutí ANO Andreje Babiše. "Zpráva vyšetřovací komise vyvrátila pomluvy a lži, které se šířily kolem policejní reformy. Nic z toho, co o reformě šířil Andrej Babiš, se nepotvrdilo," napsal premiér a šéf ČSSD Bohuslav Sobotka.

"Celá politická kampaň Andreje Babiše a ANO proti policejní reformě byla tedy založena na nepravdivých informacích a pomluvách. Konstrukce o spiknutí proti ÚOOZ, šířená ANO a médii patřícími Agrofertu, se dnes na základě zprávy parlamentní vyšetřovací komise zhroutila jako domeček z karet," dodal předseda vlády na Facebooku.

Šéf poslaneckého klubu ČSSD Roman Sklenák na Twitteru uvedl, že Babiš při ní neváhal hazardovat s důvěryhodností policie. Kluby si po přečtení zprávy na plénu sněmovny vzaly hodinovou pauzu na diskusi.

Předseda sněmovny Jan Hamáček (ČSSD) v reakci na závěrečnou zprávu uvedl, že reorganizace nebyla účelová ani nezákonná. "Nebyla tedy nic, co o ní říkal Andrej Babiš," napsal na Twitteru. Připojil i Babišova slova "sorry jako", s nimiž ministr nedávno odmítl redaktorům České televize upřesnit své majetkové poměry a která se stala fenoménem na českém internetu.

Sklenák na sociální síti napsal, že Babiš při debatách neváhal hazardovat s důvěryhodností policie. "Mediální kampaň proti reorganizaci policie byla jen divadlem v režii Andreje Babiše," uvedl. Ministr pro lidská práva Jan Chvojka (ČSSD) míní, že Babiš zneužil policii k vlastnímu prospěchu. "Netradiční politik, netradiční způsoby," napsal.

Vicepremiér Andrej Babiš výsledky vyšetřování zpochybnil. Celá komise byla výsměch a šaškárna, uvedl Babiš. "Pro mě je závěr vyšetřovací komise to, že 'české Palermo' vyhrálo," uvedl. Palermem jsou podle něj ČSSD, ODS či předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Babiš trvá na tom, že loňská reforma policie sloužila k tomu, aby rozprášila Útvar pro odhalování organizovaného zločinu, protože si dovolil vyšetřovat korupci ČSSD.

Babiš připomněl, že šéf komise Blažek byl ministrem spravedlnosti v době, kdy ÚOOZ vedený Robertem Šlachtou zasáhl na Úřadu vlády i dalších místech v kauze týkající se mimo jiné blízké spolupracovnice tehdejšího premiéra Petra Nečase (ODS) Jany Nagyové (nyní Nečasové). "Leckterá strana má důvod nemít ráda orgány činné v trestním řízení," uvedl současný šéf resortu spravedlnosti Robert Pelikán (ANO).

Babišova vyjádření ale "pobouřila" šéfa sněmovny Jana Hamáčka (ČSSD). "Reakce Andreje Babiše na zprávu k reorganizaci policie je útokem na parlamentní demokracii," napsal.

Reakce Andreje Babiše na zprávu k reorganizaci policie je útokem na parlamentní demokracii. Jako předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, která reprezentuje demokratický systém naší země, jsem pobouřen reakcí ministra financí a předsedy hnutí ANO Andreje Babiše na dnes zveřejněnou závěrečnou zprávu parlamentní vyšetřovací komise k reorganizaci policie. Komisi ustanovila právě Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR, která také v demokratickém hlasování zvolila všechny její členy včetně předsedy. Označovat nyní závěry několikaměsíčního důkladného vyšetřování této parlamentní komise za šaškárnu a tvrdit o nich, že jsou účelové, považuji za útok na samotné základy parlamentní demokracie v České republice. Vyšetřovací komise má pravomoci policejního orgánu a její zpochybňování, motivované zcela jasně politickými zájmy Andreje Babiše, je nejen krajně nezodpovědné, ale z úst člena vlády navíc velmi nebezpečné. Rozumím tomu, že je Andrej Babiš ze závěrů komise nervózní. To je ale důsledek jeho vlastní očerňující a na nepravdách postavené kampaně, kterou okolo reorganizace policie před krajskými volbami sám rozpoutal s cílem poškodit politické soupeře. V žádném případě ho to ale neopravňuje k tomu, aby nyní zpochybňoval závěry objektivního vyšetřování komise, ve které usedli zástupci všech parlamentních stran, včetně i zástupce hnutí ANO. Dnešní reakce Andreje Babiše je o to více nepochopitelná, že komise schválila závěry svého vyšetřování jednohlasně, pro závěrečnou zprávu tedy zvedl ruku i poslanec za hnutí ANO Bohuslav Chalupa. Vyzývám proto na ministra Babiše, aby mírnil své budoucí výroky v této věci a za ty dnešní se omluvil jak vyšetřovací komisi, tak veřejnosti.

Zveřejnil(a) Jan Hamáček dne 02. Únor 2017

autoři: Lukáš Prchal, ČTK | 2. 2. 2017 9:57

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama