Nejvíc peněz dám policistům, kteří bojují s kyberzločinem, říká první šéf policejní centrály

Lukáš Prchal Vojtěch Blažek Lukáš Prchal, Vojtěch Blažek
1. 9. 2016 18:30
První ředitel měsíc staré Národní centrály proti organizovanému zločinu Mazánek shání desítky elitních vyšetřovatelů. "Nyní máme něco kolem 70 volných míst," říká v rozhovoru pro páteční Hospodářské noviny Mazánek, který ale upozorňuje na to, že nejde o odchody z bývalého protimafiánského útvaru. "Je to navýšení pro tento rok," dodává ředitel, který chce nejvíce peněz v následujícím období nasypat do boje s kyberkriminalitou, který je zatím značně podhodnocen.
Ředitel Národní centrály proti organizovanému zločinu Michal Mazánek
Ředitel Národní centrály proti organizovanému zločinu Michal Mazánek | Foto: Lukáš Bíba

PrahaNárodní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) funguje teprve měsíc. Její první ředitel Michal Mazánek, který se na začátku srpna usadil v kanceláři bývalého šéfa zrušeného protimafiánského útvaru Roberta Šlachty, chce, aby nejvíce peněz pro útvar nateklo do oddělení, které bojuje s kyberkriminalitou.

"Peníze půjdou jednoznačně do kyber oblasti. Do budoucna to bude jedno z nejdůležitějších oddělení," říká v rozhovoru pro páteční Hospodářské noviny Mazánek. Zatím ale není jasné, kolik IT specialistů jeho útvar posílí. "Nejsme schopní říct, že potřebujeme třicet, padesát, sedmdesát lidí. Jsme vázáni přidělenými místy, technikou a softwarem a vybavením," vysvětluje ředitel, který teď řeší, že jeho útvar má desítky volných míst.

"Nyní máme něco kolem 70 volných míst," upozorňuje ale na to, že nejde o odchody z bývalého protimafiánského útvaru a jde o místa v celé centrále, nikoli poze v oddělení na boj s počítačovým zločinem. "Je to navýšení pro tento rok," dodává.

Kvůli novým místům už centrála spustila náborovou kampaň, ve které informuje o volných místech na různých odděleních. Mazánek se ale obává toho, že nové lidi, hlavně experty na boj s kyberkriminalitou, nebude jednoduché do policie naverbovat. "Potřebujeme získat experty zvenku, z civilu," vysvětluje a dodává, že v soukromé sféře mají několikanásobně vyšší platy.

"Ale zabýváme se myšlenkami, jestli by nebylo možné úzké skupině specialistů, třeba právě v kyberkriminalitě, získat jakýsi zvláštní příplatek. Samozřejmě je kvůli tomu nutné změnit příslušné předpisy. A platilo by to úzce jen pro tyto VIP specialisty," nastiňuje ředitel Mazánek.

Nárůst peněz, které půjdou hlavně na boj proti kriminalitě na internetu, už před časem slibovali jak ministr vnitra Milan Chovanec, tak i policejní prezident Tomáš Tuhý. Nikdy k tomu ale ve větší míře nedošlo.

Národní centrála proti organizovanému zločinu vznikla na začátku srpna sloučením dvou speciálních útvarů: protikorupčního Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality a Útvaru odhalování organizovaného zločinu. A vznikla za dost dramatických okolností, které mají dohru před sněmovní vyšetřovací komisí. Kvůli podezření, jestli nešlo o způsob, jak se zbavit Roberta Šlachty, dlouholetého ředitele Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ).

Robert Šlachta kvůli sloučení útvarů odešel od policie a s ním i několik málo blízkých spolupracovníků. Šlachta nedávno nastoupil jako náměstek do čela celní správy.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Těžká nehoda nákladního vlaku u německého Freiburgu uzavřela trať do Basileje

Poblíž Freiburgu na jihozápadě Německa dnes havaroval nákladní vlak. Při nehodě zahynul strojvůdce a několik lidí bylo lehce zraněno. Trať mezi Freiburgem a švýcarskou Basilejí byla uzavřena, informovala dnes večer společnost Deutsche Bahn. Lokomotiva a několik vagonů vykolejilo v obci Auggen. Trať má zůstat uzavřena několik hodin a v úseku byla zřízena náhradní autobusová doprava.

Podle mluvčí policie ve Freiburgu vlak převážel několik nákladních vozů. Jejich řidiči jeli v osobním vagonu za lokomotivou. Šlo o deset osob a jejich zranění jsou lehká, uvedla mluvčí.

Příčina nehody je zatím nejasná. Podle serveru deníku Badische Zeitung došlo ke střetu vlaku s několikatunovým betonovým dílem. Vlak částečně vykolejil a byl vážně poničen.

Havárie by mohla souviset s nedalekými stavebními pracemi. Betonový blok, s nímž se lokomotiva srazila, pochází podle serveru z mostu, který je nyní rozebírán.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

V Británii skončilo hlasování o novém předákovi labouristů, výsledek strana oznámí v sobotu

V Británii dnes skončilo několikatýdenní hlasování o novém předákovi labouristů. Členové a příznivci opoziční strany vybírali ze tří uchazečů o funkci, kterou dosud zastával Jeremy Corbyn. Favoritem klání je stínový ministr pro brexit Keir Starmer, který se v boji střetl se dvěma ženami: Rebeccou Longovou-Baileyovou a Lisou Nandyovou. Výsledek hlasování labouristé oznámí v sobotu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 3 hodinami

Ropa prudce zdražuje, podle Trumpa Rijád a Moskva sníží těžbu

Ceny ropy se prudce zvyšují - severomořská ropa Brent i americká lehká ropa WTI vykázaly svůj nejprudší jednodenní nárůst v historii. Ropa reaguje na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Rusko a Saúdská Arábie brzy oznámí, že se dohodly na snížení těžby o deset až 15 milionů barelů denně. Moskva ale takový vývoj nepotvrdila.

Americká lehká ropa WTI přidávala krátce před koncem obchodování 25 procent na 25,38 dolaru za barel, což byl její nejvyšší jednodenní nárůst. Severomořská ropa Brent ve stejnou dobu zdražovala o 21,3 procenta na 30,02 dolaru za barel. Je to také rekordní jednodenní nárůst, ale cena stále zůstává o více než polovinu nižší než v závěru loňského roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy