Vyhrožoval dětem a vydíral erotickými fotomontážemi. Bývalý sponzor ANO je ve vězení

Jan Horák Jan Horák
12. 6. 2024 11:01
Někdejší významný sponzor hnutí ANO ztratil jednu z posledních šancí, aby se dostal z vězení. Za mřížemi skončil kvůli vydírání, dostal za něj pět let. Terčem jeho nátlaku byly i děti. Kauzu chtěl zvrátit ve svůj prospěch u Nejvyššího soudu, kam podal dovolání. Podle zjištění Aktuálně.cz však neuspěl. Instance jeho podání odmítla. Redakce má k dispozici rozhodnutí soudu.
Jaroslav Spáčil byl sponzorem, členem a zastupitelem hnutí ANO.
Jaroslav Spáčil byl sponzorem, členem a zastupitelem hnutí ANO. | Foto: ANO Olomouc

Letos jednapadesátiletý Jaroslav Spáčil je ve vězení. Nastoupil tam loni 10. července, trest tráví v režimu s ostrahou. Jde o mírnější ze dvou uplatňovaných v Česku. V minulé dekádě figuroval mezi desítkou nejvýznamnějších sponzorů hnutí ANO. Spáčilova logistická firma darovala hnutí Andreje Babiše 1,77 milionu korun.

Spáčila přivedlo do vězení vydírání dvou žen. Jedna pracovala u něj ve firmě, druhá je jeho nevlastní sestra. Podřízené hrozil, že na ni podá trestní oznámení, pokud mu nezaplatí 10 milionů korun. Nevlastní sestru nutil, aby odkoupila podíl v jeho firmě za 7,3 milionu. Objednal si dva rusky mluvící muže, kteří ji zastrašovali.

Bývalý sponzor ANO se před soudem nepřiznal k tomu, jak státní zástupce vystavěl obžalobu. Po pravomocném rozsudku odmítl to, jak soud v jeho neprospěch hodnotil důkazy. Podal proto dovolání k Nejvyššímu soudu. A v druhé půli minulého měsíce dostal do rukou odůvodnění rozsudku, jenž jeho podání odmítl.

Zcela neakceptovatelné pohrůžky

"Z obsahu dovolání je patrné, že obviněný dovolací argumentaci založil na opakování obhajoby z původního řízení, přičemž soudy obou stupňů se s uplatněnými námitkami vypořádaly. Z odůvodnění rozhodnutí soudů je dostatečně zřejmé, jak hodnotily důkazy a k jakým závěrům dospěly," zní klíčová pasáž verdiktu. 

Nejvyšší soud nejprve potvrdil průběh první část kauzy. Spáčil v druhé půli roku 2019 lživě nařkl podřízenou, že firmu připravila o deset milionů korun. Chtěl je vrátit. Vyhrožoval jí trestním oznámením. Posílal jejímu muži zprávy, že krade. Šířil erotické fotomontáže zobrazující ženu podobnou jeho zaměstnankyni. Nepřímo vyhrožoval jejím dětem.

"Vedle pohrůžky podáním trestního oznámení se vyskytují i zcela neakceptovatelné pohrůžky v podobě zmínek o důsledcích pro děti poškozené, zapojení vymahačské agentury z Ukrajiny a koláže s pornografickou tematikou v podobě inzerátu na poskytování sexuálních služeb," popisuje senát, který vedl soudce Roman Vicherek.

Nejvyšší soud odmítl Spáčilovo vysvětlení, že jednal pod tlakem z obavy o finanční kondici firmy. Smetl i jeho tvrzení, podle kterého nešlo o vydírání. "Třebaže by byl dovolatel (Spáčil) přesvědčen o oprávněnosti svých nároků, poškozeným vyhrožoval způsobem a prostředky, k jejichž použití rozhodně oprávněn nebyl," píše soudce Vicherek.

Závažnost jeho jednání nabývala na intenzitě

V lednu 2020 se kolem pozemku Spáčilovy nevlastní sestry objevilo mobilní oplocení. Byly na něm plachty s urážkami ženy a její tety. Stáli za tím dva Ukrajinci, které poslal Spáčil. Chtěl tím nevlastní sestru donutit, aby odkoupila třetinový podíl v jeho firmě za 7,3 milionu korun. Akce se dotkla i jejího manžela i dcery.

"Nepovoleně vstupovali na jejich soukromý pozemek, konverzaci vedli v ruském jazyce, stavěli se do těsné blízkosti poškozené, výhrůžky gradovali zvýšeným hlasem, focením poškozeného, nelze odhlédnout ani od pronásledování nezletilé dcery poškozené v době, kdy venčila psa," popisuje Nejvyšší soud chování Ukrajinců.

"Nelze zejména přehlédnout, že ze strany dovolatele nešlo o jednorázový ojedinělý exces spáchaný pod vlivem jiných osob, nýbrž jeho jednání bylo složeno z více postupných kroků, jež měly gradující tendenci."

soudce Nejvyššího soudu Roman Vicherek

Spáčil vysvětloval, že v tomto případě jednal v důsledku dlouhodobých rodinných konfliktů, k nimž prý zásadním způsobem přispěla jeho nevlastní sestra. Proto se také snažil Nejvyšší soud přesvědčit, že výsledný trest, pět let vězení, je příliš přísný. Senát soudce Vicherka však na takovou interpretaci nepřistoupil.

"Je zřejmá převaha okolností přitěžujících, spáchání více trestných činů, na více osobách, jednání po předchozím uvážení a ze ziskuchtivosti, přičemž nelze přehlédnout, že jednání se skládalo z dílčích jednání, která co do závažnosti nabývala na intenzitě," stojí v čerstvém rozhodnutí Nejvyššího soudu.

Byl zastupitelem ANO v Olomouci

Kromě finanční podpory se Spáčil v ANO také angažoval. Na jaře 2014 vstoupil do olomoucké organizace hnutí. Na podzim téhož roku kandidoval jako trojka do městského zastupitelstva Olomouce. ANO volby vyhrálo, ale protože se ostatní strany domluvily na koalici spolu, skončilo v opozici. Spáčil byl zastupitel čtyři roky, mandát neobhajoval.

Spáčilova firma EGT Express poslala celkem 1,77 milionu korun hnutí ANO v letech 2013 až 2017. Firma byla úspěšná v podnikání ve veřejném sektoru, zakázky jí svěřovaly ministerstvo zdravotnictví, olomoucká radnice nebo ostravské letiště. Spáčil firmu opustil loni 13. července, tři dny poté, co nastoupil do vězení.

"Na příštím zasedání celostátního předsednictva hnutí, které se uskuteční v květnu, mu bude ukončeno členství, a to primárně pro neuhrazení členských příspěvků," uvedl loni v dubnu bezprostředně po Spáčilově pravomocném odsouzení manažer hnutí ANO v Olomouckém kraji Milan Passinger.

 

Právě se děje

Další zprávy