Praha - Tajné služby by podle poslanců měly dostat více pravomocí. Pro podporu novely zákona hlasovali všichni členové sněmovního bezpečnostního výboru, kromě Daniela Korteho (TOP 09), Zuzky Bebarové-Rujbrové a Josefa Zahradníčka (oba KSČM), kteří se zdrželi.
Změnu ve středu na jednání sněmovního bezpečnostního výboru představil ředitel BIS Jiří Lang. Návrh počítá například s tím, že by špioni měli možnost nahlížet například do účtů nebo k údajům operátorů o vlastnících telefonních čísel.
"Je potřeba mít přehled o těchto lidech, jak jen to jde," prohlásil Lang s tím, že přibývá Evropanů, kteří odjíždí bojovat na Blízký východ v řadách radikálních islamistů. Šéf kontrarozvědky však zároveň řekl, že mezi takzvanými "foreign fighters" zatím není žádný Čech.
Ještě předtím, než si výbor odhlasoval, že zbytek jednání bude uzavřený, poslanci řešili hlavně otázku kontroly posílených tajných služeb. "Abychom nepřijali bianko šek," nastínil Stanislav Huml (ČSSD).
Korte pak dodal, že se obává, aby ve jménu větší kontroly bezpečnosti nezískal příliš moci "velký bratr". Na druhou stranu se ovšem vyslovil proti tomu, aby se na kontrole tajných služeb podílel orgán vytvořený ze zástupců veřejnosti. "Dejme na tu službu civilní kontrolu a můžeme ji zrušit," prohlásil.
I nedávná ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO) je pro to, aby byly služby kontrolovány primárně Parlamentem. "Ve světle posledních událostí právo na ochranu soukromí trochu bledne před právem na život, který může být ohrožen," připojila se.
"Dřív než se bude hlasovat, měli by mít zákonodárci věcné zadání systému kontroly," ubezpečila zákonodárce Kateřina Valachová, náměstkyně ministra Jiřího Dienstbiera, která se diskuse účastnila za vládu a která její závěry bude tlumočit premiérovi.
Více kontroly slíbil Sobotka už dříve
Právě Bohuslav Sobotka už v březnu v prvním čtení v dolní komoře slíbil, že věcný záměr bude hotový v druhé polovině roku. "Programové prohlášení vlády počítá s novým konceptem kontroly zpravodajských služeb, která by nově měla být dvoustupňová, přičemž by měl být nově zřízen občanský kontrolní orgán odvozený od Parlamentu," avizoval tehdy předseda vlády.
Už dříve vládní návrh projednaly i rozpočtový výbor a výbor pro obranu, které rovněž doporučily změny přijmout. Novela tak půjde do druhého čtení, kdy se o ní povede diskuse na plénu.