Sněmovna podpořila rozšíření pravomocí zpravodajských služeb

ČTK ČTK
11. 3. 2015 17:55
Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) před poslanci uvedl, že vláda připraví předlohu, která má zlepšit kontrolu zpravodajských služeb.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Pravomoci zpravodajských služeb se možná rozšíří. Prolomí se daňové tajemství, zpravodajci budou moci žádat informace od telekomunikačních operátorů a zruší se omezení u údajů chráněných bankovním tajemstvím. Předpokládá to vládní novela, kterou ve středu v úvodním kole podpořila Sněmovna. Předloha míří k posouzení do bezpečnostního, branného a rozpočtového výboru.

Daňové tajemství se prolomí tím, že zpravodajská služba bude moci žádat informace ze správy daní od Generálního finančního ředitelství. Ředitelství nebude muset údaje poskytnout, pokud by to ohrozilo účinný výběr daní. Nynější právní úprava umožňuje tok informací jen od zpravodajských služeb k orgánům daňové správy.

Údaje o klientech budou moci podle novely žádat zpravodajci od telekomunikačních operátorů pro plnění konkrétního úkolu. Byli by tedy schopni zjistit majitele telefonní stanice nebo telefonní číslo účastníka. Nyní má tajná služba v případě nasazení odposlechu k dispozici obsah hovoru a telefonní číslo volaného.

Ze zákona taky zmizí omezení, které nyní umožňuje zpravodajským službám získávat údaje chráněné bankovním tajemstvím výhradně v případech, které se týkají financování terorismu. Zpravodajské služby budou moci podle předlohy žádat údaje rovněž od spořitelních a úvěrních družstev, tedy kampeliček. Zůstane povinnost mít svolení soudce.

Novela má podle předkládací zprávy pomoci získávat informace například o lidech ze struktur organizovaného zločinu a o praní špinavých peněz. Cílem je také zlepšit podmínky pro odhalování korupce, snah o ovlivňování chodu státních a polostátních institucí nebo finanční podpory terorismu v zahraničí.

Poslankyně ODS Jana Černochová podotkla, že takový návrh novely předkládala už někdejší vláda Petra Nečase (ODS). Sněmovna ji ale nestihla před svým rozpuštěním v roce 2013 schválit.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) před poslanci uvedl, že vláda připraví předlohu, která má zlepšit kontrolu zpravodajských služeb. Plán předpokládá, že by se do ní měl zapojit občanský orgán. Věcný záměr by měl kabinet dostat ve druhé polovině roku. Premiér přislíbil, že návrh bude projednávat i se sněmovní opozicí.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Dálnici D5 u Berouna zavřela nehoda tří aut

Dálnici D5 poblíž Berouna v neděli večer zhruba na hodinu zavřela ve směru na Plzeň nehoda dvou osobních aut a kamionu. Jeden muž je těžce zraněný, záchranáři na místo poslali i vrtulník. Vyplývá to z informací od policejní mluvčí Lucie Novákové a Národního dopravního informačního centra.

"Máme tam havarovaná dvě osobní vozidla. Kousek před nimi je zastavený ještě kamion, který byl taky účastníkem dopravní nehody," popsala Nováková místo havárie. Těžce zraněný muž je z jednoho z osobních aut, dodala.

Zdroj: ČTK
Další zprávy