Většina lékařů ochranné schopnosti roušek spíše rozporuje. Například proto, že masky, které jsou k dostání ve většině lékáren, podle nich dostatečně nepřiléhají k obličeji, a člověk tak stejně dýchá okolní vzduch. Právě takové roušky jsou přitom nejčastěji k vidění na fotografiích z Číny. Dokonce ani v případě, že tyto masky přiléhají, není vůbec jisté, že nějak před nakažením pomáhají, a neexistuje studie, která by něco takového potvrzovala.
Existují ale i kvalitnější masky a respirátory. Drtivá většina takových pomůcek je vyráběna s cílem odfiltrovat z ovzduší znečištění a kouř. Díky tomu dokážou zastavit i některé další částice, které by mohly vir přenášet, ale nejsou bohužel všemocné. Většina masek zadrží částice maximálně o průměru 0,3 mikrometru. Jenže koronavirus má průměr 0,12 mikrometru a například sezonní chřipka 0,1 mikrometru (mikrometr je tisíckrát menší než milimetr, pozn. red.). Jsou tedy příliš malé, aby je většina masek bezpečně zachytila.
Místo masek proto lékaři a zdravotníci raději doporučují velmi přísnou hygienu. Zejména důkladné mytí rukou, které by mělo trvat minimálně 20 sekund, a to včetně zadní strany dlaní, tkání mezi prsty a prostoru pod nehty. Lidé by se navíc raději vůbec neměli dotýkat svého obličeje a měli by se vyhýbat kontaktu s nemocnými lidmi.