Vrána: Nemůžu předat exekutorský úřad v Přerově, nemám přístup do budovy

ČTK ČTK
31. 3. 2016 17:25
Bývalý soudní exekutor Tomáš Vrána tvrdí, že nemůže připravit spisy a registry k předání svému nástupci Lukáši Jíchovi, protože od poloviny března nemá přístup do budovy úřadu. Vrána údajně stále nedostal od Jíchy informaci o tom, zda má zájem o koupi majetku a převzetí zaměstnanců či pronajatých prostor úřadu. Vrána uvedl, že 200 pracovníků EÚP proto zůstává jeho zaměstnanci. O odvolání Vrány usiloval ministr Robert Pelikán, který na exekutora loni kvůli stížnostem podal kárnou žalobu.
Tomáš Vrána
Tomáš Vrána | Foto: Archiv HN - Petr Melničuk

Přerov - Předání Exekutorského úřadu Přerov (EÚP), v jehož čele na konci března skončí soudní exekutor Tomáš Vrána, se zkomplikovalo. Vrána tvrdí, že zatím nemohl připravit spisy a registry k předání svému nástupci Lukáši Jíchovi, protože mu je od poloviny března odepřen přístup do sídla EÚP. ČTK zjišťuje vyjádření Jíchy, který se funkce ujme v pátek.

Závěr Vránova úřadování ve vedení EÚP před dvěma týdny doprovázely neshody pracovníků, kvůli nimž v sídle úřadu zasahovala policie.

"Vzhledem k tomu, že spisy, registry a zajištěnými věcmi nedisponuji, nemohu objektivně splnit svoji povinnost (zajistit jejich předání nástupci Jíchovi), než se mi podaří této dispozice domoci soudní cestou," napsal Vrána vedení Exekutorské komory ČR a ministerstvu spravedlnosti.

Vrána prý stále nedostal od Jíchy informaci o tom, zda má zájem o koupi majetku a převzetí zaměstnanců či pronajatých prostor EÚP. Vrána uvedl, že 200 pracovníků EÚP proto zůstává jeho zaměstnanci.

 Od pátku se nedostanou zaměstnanci do spisů

Od pátku se už podle něj nedostanou k exekučním spisům, které budou mít k dispozici pouze Jíchovi pracovníci.

"Přístup nového exekutora Jíchy považuji za velmi nezodpovědný, a to jak směrem k současným zaměstnancům úřadu, tak i k účastníkům exekučních řízení, tedy dlužníkům a věřitelům. Byl jsem připraven úřad předat tak, aby nebyl narušen jeho provoz a fungování, ale bylo mi to násilně znemožněno. K dnešnímu dni neexistuje žádná dohoda mezi mnou a nastávajícím exekutorem," uvedl Vrána.

Vrána tvrdí, že před nástupem nového exekutora chtěl zkontrolovat účetnictví a exekuční spisy, avšak nebylo mu to umožněno. Podle Vrány bude proto nutné prověřit, zda se spisy v době jeho nepřítomnosti nebylo manipulováno.

"V uplynulých týdnech jsem také zjistil, že vedoucí zaměstnanci úřadu disponují rozsáhlými majetky hrubě neodpovídajícími jejich příjmové úrovni, přičemž podobně rozsáhlé majetky jsou dále napsány na jejich partnery a partnerky," podotkl Vrána.

Finanční machinace na úřadě

Jícha před dvěma týdny Vránu obvinil z finančních machinací a podal kvůli tomu trestní oznámení. "Máme velmi závažné a fakty podložené podezření, že snaha vyvést zhruba 300 milionů Kč mimo dispozici exekutorského úřadu je jedním z hlavních cílů organizovaného a dobře připraveného nájezdu na exekutorský úřad," uvedl tehdy Jícha.

Mimořádná kontrola v EÚP, kterou kvůli sporům jeho zaměstnanců s Vránou provedli pracovníci ministerstva spravedlnosti a Exekutorské komory, našla pochybení týkající se například etického kodexu. Provoz úřadu ale podle komory spory narušily.

Jíchu vybrala výběrová komise, ve které usedli soudní exekutoři, soudci a zaměstnanci ministerstva spravedlnosti. Vrána stál v čele EÚP od roku 2001. O odvolání Vrány usiloval ministr Robert Pelikán, který na exekutora loni kvůli stížnostem podal kárnou žalobu.

EÚP zahájil činnost v roce 2001. Zaměstnává dvě stovky lidí a ročně řeší 60 000 nových exekucí. Roční obrat EÚP činí bezmála dvě miliardy korun.

 

Právě se děje

Další zprávy