Exekutor Vrána zpronevěřil miliony, tvrdí nové vedení úřadu, nechalo mu zablokovat všechny účty

ČTK Lukáš Prchal ČTK, Lukáš Prchal
Aktualizováno 17. 3. 2016 15:10
Kvůli podezřelým finančním transakcím zablokovalo nové vedení Exekutorského úřadu Přerov všechny účty soudního exekutora Tomáše Vrány. Vrána podle jeho nástupce Lukáše Jíchy tento týden zpronevěřil několik milionů korun. Exekutorská komora zahájila mimořádnou hloubkovou kontrolu přerovského exekutorského úřadu, k níž se připojilo i Ministerstvo spravedlnosti. Na Vránu už je podáno trestní oznámení.
Exekutor Tomáš Vrána
Exekutor Tomáš Vrána | Foto: Archiv HN - Petr Melničuk

Přerov - Nové vedení Exekutorského úřadu Přerov (EÚP) nechalo kvůli podezřelým finančním transakcím zablokovat všechny bankovní účty přerovského soudního exekutora Tomáše Vrány, který na konci března končí ve funkci. Vrána podle jeho nástupce Lukáše Jíchy tento týden zpronevěřil několik milionů korun.

Jícha kvůli tomu podal trestní oznámení. Vrána obvinění ze zpronevěry už ve středu označil za lež. Exekutorská komora ve čtvrtek zahájila mimořádnou hloubkovou kontrolu v EÚP, který patří v Česku mezi tři největší instituce zaměřené na exekuce.

K hloubkové kontrole se na podnět Roberta Pelikána (ANO) připojilo i Ministerstvo spravedlnosti. „Ráno odjeli zaměstnanci z oddělení exekučního dohledu Ministerstva spravedlnosti na společnou kontrolu s Exekutorskou komorou, aby zjistili, jaké tam jsou podmínky," řekla Aktuálně.cz mluvčí Ministerstva spravedlnosti Tereza Schejbalová, která také doplnila, že na postup exekutora Vrány bylo jen za loňský rok podáno 109 stížností.

"Přerovský exekutorský úřad je od úterního poledne terčem promyšleného útoku nechvalně proslulé skupiny osob kolem společnosti C.M.B. CZ Facility. Tato kontroverzní skupina je historicky spojena s podvodnými insolvencemi a další nekalou obchodní činností," sdělil ve čtvrtek Jícha.

Z účtu EÚP bylo podle Jíchy v úterý odesláno "větší množství finančních prostředků", a to většinou na zahraniční účty C.M.B. CZ Facility. "Kromě částky 3,4 milionu korun nejde o peněžní prostředky klientů, nýbrž o provozní prostředky exekutorského úřadu. Částka 3,4 milionu korun z účtu úschov, s nimiž nesmí nikdo bez souhlasu schovatele nakládat, odešla rovněž na zahraniční účet C.M.B. CZ Facility," dodal.

Pracovníci EÚP proto požádali finančně analytický útvar ministerstva financí o zablokování všech účtů soudního exekutora Vrány. "V současné chvíli jsou všechny bankovní účty zablokovány a peněžní prostředky zabezpečeny. Zároveň bylo podáno trestní oznámení pro podezření ze spáchání trestného činu zpronevěry, přičemž jako podezřelé osoby byly uvedeny Tomáš Vrána, Jiří Bílek a advokát Jiří Vančura," podotkl Jílek.

Hlavní vchod do sídla úřadu v Přerově od rána střeží pracovníci soukromé bezpečnostní agentury, kteří kontrolují všechny příchozí. Do budovy ve čtvrtek opět nebyl vpuštěn exekutor Vrána. O něco později u strážných nepochodila ani dvojice mužů, kteří před hlavním vchodem zaparkovali luxusní automobil s bulharskou poznávací značkou. Výlohy v přízemí jsou zataženy žaluziemi, přes něž občas pracovníci úřadu kontrolují dění na ulici.

V sídle úřadu musela zasahovat policie

Vránův mluvčí Kryštof Šabacký ve středu řekl, že z depozitního účtu, na který přicházejí platby od dlužníků a jsou z něj vypláceni věřitelé, nebyly převedeny žádné peníze. "Peníze z účtů Tomáše Vrány opravdu odešly, avšak jedná se o běžné účty, ke kterým má přístup pouze Tomáš Vrána. V žádném případě se nejedná o prostředky dlužníků a věřitelů. Tyto prostředky se převedly z důvodu obchodních aktivit Tomáše Vrány. Nemají žádný vliv na chod EÚP," upozornil. Vrána podal trestní oznámení na bývalé zaměstnance exekutorského úřadu, kteří podle něj závažně porušili úřední povinnosti.

Předávání EÚP novému vedení doprovází neshody pracovníků, kvůli kterým v sídle úřadu v úterý zasahovala policie. Exekutorská komora nařídila mimořádnou kontrolu v EÚP, která začala hned ve čtvrtek. Kontrolní komise si v pátek do Prahy předvolala Vránu a Jíchu k podání vysvětlení.

"Na základě výsledků šetření se Exekutorská komora rozhodne o dalších krocích, jako je například podání kárné žaloby či trestního oznámení," řekla prezidentka Exekutorské komory Pavla Fučíková.

Jícha byl vybrán na základě hlasování výběrové komise, ve které usedli soudní exekutoři, soudci a zaměstnanci ministerstva spravedlnosti. Vrána stál v čele EÚP od roku 2001. V pozici exekutora zůstane do 31. března, poté přerovský úřad převezme Jícha. O odvolání Vrány usiloval ministr spravedlnosti Robert Pelikán, který na exekutora loni kvůli četným stížnostem podal kárnou žalobu. EÚP zahájil činnost v roce 2001. Zaměstnává dvě stovky lidí a ročně řeší zhruba 60 tisíc nových exekucí.

Jak probíhá mobiliární exekuce? Co vám vykonavatel smí zabavit a co musí nechat v bytě? Šéfredaktor Právního rádce Jaroslav Kramer vám v novém videopořadu poradí. | Video: Jaroslav Kramer, Simona Pelikánová
 

Právě se děje

před 31 minutami

Jašek pomohl premiérovým gólem Vancouveru k vítězství

Český hokejový útočník Lukáš Jašek si připsal premiérový gól v dresu Vancouveru a pomohl svému týmu k vítězství v přípravném utkání před NHL na ledě Edmontonu 6:1. Dvaadvacetiletý odchovanec Třince bodoval i ve druhém zápase za Canucks v této sezoně, protože v pondělí si při porážce ve Victorii s Calgary 3:4 připsal asistenci.

Při třetím startu za Vancouver v součtu i s loňským tréninkovým kempem se Jašek prosadil ve 36. minutě. Po nahrávce obránce Guillaumeho Briseboise využil přesilovou hru střelou z pravého kruhu a zvýšil vedení hostů na 4:1.

Vancouver draftoval Jaška v roce 2015 v šestém kole na 176. místě. Do zámoří odešel loni v březnu z Liberce a měl na kontě v extralize ze 132 duelů 25 bodů za 10 gólů a 15 asistencí. Od příchodu do Severní Ameriky nastupoval Jašek na farmě Vancouveru v týmu Utica Comets v AHL. V uplynulé sezoně si v 63 zápasech připsal 29 bodů (9+20).

před 1 hodinou

Trump se setkal se šéfem Facebooku Zuckerbergem. Rozhovor byl pěkný, uvedl prezident

Americký prezident Donald Trump se ve čtvrtek v Bílém domě setkal se šéfem společnosti Facebook Markem Zuckerbergem. Sám Trump to oznámil na Twitteru s tím, že rozhovor byl "pěkný". Firma Facebook schůzku potvrdila, setkání prý bylo "dobré a konstruktivní".

"Mark je ve Washingtonu, setkal se s politiky, aby vyslechl jejich obavy a pohovořil o budoucí regulaci internetu," uvedla firma Facebook. "Měl také dobré, konstruktivní setkání s prezidentem Trumpem v Bílém domě," dodala.

Zdroj: ČTK
Další zprávy