Exekutor Vrána zpronevěřil miliony, tvrdí nové vedení úřadu, nechalo mu zablokovat všechny účty

ČTK Lukáš Prchal ČTK, Lukáš Prchal
Aktualizováno 17. 3. 2016 15:10
Kvůli podezřelým finančním transakcím zablokovalo nové vedení Exekutorského úřadu Přerov všechny účty soudního exekutora Tomáše Vrány. Vrána podle jeho nástupce Lukáše Jíchy tento týden zpronevěřil několik milionů korun. Exekutorská komora zahájila mimořádnou hloubkovou kontrolu přerovského exekutorského úřadu, k níž se připojilo i Ministerstvo spravedlnosti. Na Vránu už je podáno trestní oznámení.
Exekutor Tomáš Vrána
Exekutor Tomáš Vrána | Foto: Archiv HN - Petr Melničuk

Přerov - Nové vedení Exekutorského úřadu Přerov (EÚP) nechalo kvůli podezřelým finančním transakcím zablokovat všechny bankovní účty přerovského soudního exekutora Tomáše Vrány, který na konci března končí ve funkci. Vrána podle jeho nástupce Lukáše Jíchy tento týden zpronevěřil několik milionů korun.

Jícha kvůli tomu podal trestní oznámení. Vrána obvinění ze zpronevěry už ve středu označil za lež. Exekutorská komora ve čtvrtek zahájila mimořádnou hloubkovou kontrolu v EÚP, který patří v Česku mezi tři největší instituce zaměřené na exekuce.

K hloubkové kontrole se na podnět Roberta Pelikána (ANO) připojilo i Ministerstvo spravedlnosti. „Ráno odjeli zaměstnanci z oddělení exekučního dohledu Ministerstva spravedlnosti na společnou kontrolu s Exekutorskou komorou, aby zjistili, jaké tam jsou podmínky," řekla Aktuálně.cz mluvčí Ministerstva spravedlnosti Tereza Schejbalová, která také doplnila, že na postup exekutora Vrány bylo jen za loňský rok podáno 109 stížností.

"Přerovský exekutorský úřad je od úterního poledne terčem promyšleného útoku nechvalně proslulé skupiny osob kolem společnosti C.M.B. CZ Facility. Tato kontroverzní skupina je historicky spojena s podvodnými insolvencemi a další nekalou obchodní činností," sdělil ve čtvrtek Jícha.

Z účtu EÚP bylo podle Jíchy v úterý odesláno "větší množství finančních prostředků", a to většinou na zahraniční účty C.M.B. CZ Facility. "Kromě částky 3,4 milionu korun nejde o peněžní prostředky klientů, nýbrž o provozní prostředky exekutorského úřadu. Částka 3,4 milionu korun z účtu úschov, s nimiž nesmí nikdo bez souhlasu schovatele nakládat, odešla rovněž na zahraniční účet C.M.B. CZ Facility," dodal.

Pracovníci EÚP proto požádali finančně analytický útvar ministerstva financí o zablokování všech účtů soudního exekutora Vrány. "V současné chvíli jsou všechny bankovní účty zablokovány a peněžní prostředky zabezpečeny. Zároveň bylo podáno trestní oznámení pro podezření ze spáchání trestného činu zpronevěry, přičemž jako podezřelé osoby byly uvedeny Tomáš Vrána, Jiří Bílek a advokát Jiří Vančura," podotkl Jílek.

Hlavní vchod do sídla úřadu v Přerově od rána střeží pracovníci soukromé bezpečnostní agentury, kteří kontrolují všechny příchozí. Do budovy ve čtvrtek opět nebyl vpuštěn exekutor Vrána. O něco později u strážných nepochodila ani dvojice mužů, kteří před hlavním vchodem zaparkovali luxusní automobil s bulharskou poznávací značkou. Výlohy v přízemí jsou zataženy žaluziemi, přes něž občas pracovníci úřadu kontrolují dění na ulici.

V sídle úřadu musela zasahovat policie

Vránův mluvčí Kryštof Šabacký ve středu řekl, že z depozitního účtu, na který přicházejí platby od dlužníků a jsou z něj vypláceni věřitelé, nebyly převedeny žádné peníze. "Peníze z účtů Tomáše Vrány opravdu odešly, avšak jedná se o běžné účty, ke kterým má přístup pouze Tomáš Vrána. V žádném případě se nejedná o prostředky dlužníků a věřitelů. Tyto prostředky se převedly z důvodu obchodních aktivit Tomáše Vrány. Nemají žádný vliv na chod EÚP," upozornil. Vrána podal trestní oznámení na bývalé zaměstnance exekutorského úřadu, kteří podle něj závažně porušili úřední povinnosti.

Předávání EÚP novému vedení doprovází neshody pracovníků, kvůli kterým v sídle úřadu v úterý zasahovala policie. Exekutorská komora nařídila mimořádnou kontrolu v EÚP, která začala hned ve čtvrtek. Kontrolní komise si v pátek do Prahy předvolala Vránu a Jíchu k podání vysvětlení.

"Na základě výsledků šetření se Exekutorská komora rozhodne o dalších krocích, jako je například podání kárné žaloby či trestního oznámení," řekla prezidentka Exekutorské komory Pavla Fučíková.

Jícha byl vybrán na základě hlasování výběrové komise, ve které usedli soudní exekutoři, soudci a zaměstnanci ministerstva spravedlnosti. Vrána stál v čele EÚP od roku 2001. V pozici exekutora zůstane do 31. března, poté přerovský úřad převezme Jícha. O odvolání Vrány usiloval ministr spravedlnosti Robert Pelikán, který na exekutora loni kvůli četným stížnostem podal kárnou žalobu. EÚP zahájil činnost v roce 2001. Zaměstnává dvě stovky lidí a ročně řeší zhruba 60 tisíc nových exekucí.

Jak probíhá mobiliární exekuce? Co vám vykonavatel smí zabavit a co musí nechat v bytě? Šéfredaktor Právního rádce Jaroslav Kramer vám v novém videopořadu poradí. | Video: Jaroslav Kramer, Simona Pelikánová
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

První odhady australských voleb ukazují, že opozice zřejmě odstaví od moci vládnoucí kabinet

Opoziční Labouristická strana v Austrálii patrně odstaví od moci kabinet současného konzervativního premiéra Scotta Morrisona. Ukazují to projekce australských televizních stanic. Výsledek dnešních parlamentních voleb je zatím nejistý a zřejmě bude velmi těsný, Morrison ale s největší pravděpodobností nebude mít dost křesel na to, aby mohl sestavit vládu i pro čtvrté volební období. Dosavadní sčítání hlasů naznačuje, že lidé tentokrát více volili i menší politické strany.

Poslední volební místnosti se na západě země uzavřely v 18:00 místního času (poledne SELČ). Dnešní průzkum společnosti Newspoll přisuzoval labouristům podporu 53 procent hlasů.

Morrisonova koalice nyní ve 151členné Sněmovně reprezentantů drží nejtěsnější většinu 76 křesel. Labouristická strana slibuje větší výdaje na péči o děti i seniory, stávající koalice pak lepší řízení ekonomiky v době, kdy se v Austrálii kvůli pandemii covidu-19 prohloubil rozpočtový deficit. Morrison slíbil, že pokud bude znovuzvolen, jeho vláda sníží daně a zmírní tlak na růst životních nákladů.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Na pochod Praha-Prčice se dnes po dvouleté pauze vydalo přes 17 500 turistů

Na trasy pochodu Praha-Prčice se dnes po dvouleté covidové pauze vydalo 17 508 turistů. První z nich vyrazili na trať už před 05:00. Po poledni se začali vracet účastníci kratších tratí a cyklisté. Před 13:00 zatím do cíle nedorazil žádný z účastníků nejdelší sedmdesátikilometrové trasy. Všichni se musí vrátit do dnešních 20:00.

Pořadatelé museli počet účastníků omezit kvůli výluce železničního provozu mezi Olbramovicemi a Chotovinami. Na trasy se tak vydali jen ti, kteří se dopředu elektronicky zaregistrovali, informovala za pořadatele Dana Horáková.

Letos se tak zájemci nemohli registrovat až na startu, jak byli zvyklí, pouze ukazovali QR kódy. "Potřebovali jsme zastropovat trasy, proto jsme registraci uzavřeli dva dny před pochodem. Kvůli rekonstrukcím železniční trati jsou trasy kyvadlové dopravy delší, posílili jsme i dopravu na jih," uvedla Horáková. Pořadatelé ocenili, že jim letos ubyla práce s penězi.

Trasy pro pěší měří od 23 do 70 kilometrů, přičemž nejdelší začíná v Praze. Část z 21 tras je vyhrazena pro cyklisty. "Cyklisti mají samostatné trasy od roku 2006, chtěli jsme zabránit nebezpečí, protože se míchali do tras pro pěší," doplnila Horáková.

Nejoblíbenější je dětská trasa z Votic dlouhá 23 kilometrů. "Využívají ji i senioři, kterým už to tolik nechodí. Vozíčkářská trasa začínala v Miličíně, vyrazilo na ni 98 vozíčkářů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy