Praha - Policejní vyšetřování půlmiliardové zakázky z doby, kdy tým Alexandra Vondry připravoval české předsednictví Evropské unie, míří do zahraničí.
Úřady totiž mají podezření, že část peněz putovala z nejasných důvodů na účty do ciziny, konkrétně do Rakouska.
Deníku Aktuálně.cz se nadto ze svědeckých výpovědí a písemných dokumentů podařilo částečně zrekonstruovat tok státních milionů, které úřad vlády za éry Mirka Topolánka poslal bez veřejné soutěže soukromé společnosti ProMoPro.
Ministerstvo financí předminulý týden podalo trestní oznámení kvůli podezření, že zakázka pro tuto firmu byla nadhodnocená a že společnosti, které se na ní podílely, získaly část peněz neoprávněně.
Alexandr Vondra, za Topolánka vicepremiér pro evropské záležitosti, jakoukoli osobní odpovědnost odmítá. Rovněž majitelé firmy ProMoPro trvají na tom, že vše bylo v pořádku, a věří, že se před policií obhájí.
Co odhalí rakouské banky?
Z nejnovějších informací Aktuálně.cz vyplývá, že pozornost české policie je v této kauze nyní upřena právě do Rakouska a tamní úřady už obdržely oficiální žádost Čechů, kteří chtějí znát detaily transakce.
"Nyní se čeká na odpověď," uvedl státní úředník obeznámený s případem.
Jde o miliony, které podle zjištění ministerstva financí zamířily do Rakouska z účtů soukromé společnosti NWDC. Této firmě ProMoPro svěřila podstatnou část práce na technickém zajištění českého předsednictví.
Konkrétně za to NWDC dostala 378 431 180 korun.
Roční angažmá Orca
Tato pražská s.r.o. se stotisícovým základním jměním se věnuje výrobě a instalaci elektrických zařízení. V době příprav předsednictví ji ovládala developerská společnost Orco, se sídlem v Lucembursku. Do firmy majetkově vstoupila v prosinci roce 2007 a odešla zjara roku 2009.
Nynější majitel a tehdejší spoluvlastník NWDC Vlastimil Maxa tvrdí, že spojení s Orcem vzniklo díky dlouhodobé vzájemné spolupráci. Časová shoda s českým předsednictvím a jeho přípravami je podle něj jen náhodná.
"To s tím vůbec nesouvisí. V době, kdy se firma propojila s Orcem, jsme o žádné potencionální zakázce EU nevěděli," uvedl v e-mailovém rozhovoru Vlastimil Maxa.
Dodal, že kvůli potížím Orca už v roce 2008 jednali o zpětném odkupu podílu ve firmě. Dodatečnou otázku zaslanou sms zprávou, zda firma měla v době předsednictví nějakou platbu do zahraničí, už Maxa ponechal bez odpovědi.
Co je v trestním oznámení?
Stamiliony spojené s platbami do Rakouska jsou jedním ze tří dosud nevyjasněných finančních toků inkriminované zakázky. Zbývající dva jsou spojeny přímo s firmou ProMoPro, jež ji od úřadu vlády dostala..
Z trestního oznámení ministerstva financí, které má deník Aktuálně.cz k dispozici, plyne následující:
Stát poslal mezi 23. lednem a 17. prosincem 2009 na účet firmy ProMoPro celkem 525 milionů korun. Z jejího konta v Komerční bance bylo v průběhu téhož roku převedeno 30,3 milionu na soukromý účet majitele firmy Jaroslava Veselého a 14,5 milionu na účet jeho ženy.
Oba dva následně z účtů vybrali větší sumy v hotovosti, což společně s pohybem vyšších částek na firemním kontu vedlo Komerční banku k tomu, aby ministerstvu financí nahlásila neobvyklý obchod.
Banka podle dokumentu uvedla, že Veselý a jeho žena vybrali ze svých soukromých účtů celkem dva a půl milionu korun (přesně to bylo 2 557 000 ) v hotovosti.
Pozůstalost a trenažér
Jaroslav Veselý dnes tvrdí, že nemá problém platby i hotovostní výběry vysvětlit. Částku 44 milionů na soukromých účtech už v pondělí vysvětloval jako splátku za vlastní půjčku své firmě.
A říká, že hotovost spolu se ženou vybírali pro osobní potřebu.
"Jestli se nepletu, kupoval jsem v té době golfový trenažér. Asi tak za milion a půl. A žena řešila nějaké rodinné vypořádání v rámci pozůstalosti. Ale přesně vám to řekneme, až se vrátí manželka z lázní," uvedl Veselý.