Vládě jsem ušetřil desítky milionů, tvrdí šéf ProMoPro

Sabina Slonková, Tereza Šídlová
31. 1. 2011 20:40
Ředitel firmy ProMoPro Jaroslav Veselý se hájí, že při předsednictví EU stát neokradl
Práce ProMoPro během českého předsednictví. Snímek z webových stránek společnosti.
Práce ProMoPro během českého předsednictví. Snímek z webových stránek společnosti. | Foto: Aktuálně.cz, Repro: promopro.cz

Praha - Pod rukama šéfa firmy ProMoPro Jaroslava Veselého mělo zmizet 150 milionů korun z vládního rozpočtu na české předsednictví Evropské unii. Zakázku firma dostala bez výběrového řízení. Kvůli ní na tým tehdejšího vicepremiéra pro Evropu Alexandra Vondry podalo trestní oznámení ministerstvo financí.

Veselý tvrdí, že na všechno má faktury a doklady. „Částka, kterou jsem fakturovali vládě, je zhruba 492 milionů. Vím na rozdíl od vlády na halíř přesně, kolik jsem fakturoval," řekl Aktuálně.cz v prvním rozhovoru, který po vypuknutí kauzy poskytl. Od státu prý nedostal tři čtvrtě miliardy korun, jak se objevilo v médiích.

A.cz: Na zakázku na dodání audiovizuální techniky a služeb neproběhlo výběrové řízení. Jak jste se k zakázce dostali?
První oslovení přišlo od lidí z Evropské unie. Vzhledem k tomu, že naše firma je v databázi EU, tak jsem pro ně samozřejmě byl partner, kterého znají. Takže když tu objížděli ty prostory, dávno před začátkem předsednictví, tak si mě vzali s sebou jako odborníka, který s nimi řešil technické věci na místě.

A.cz: Kdy vás oslovili lidé z Úřadu vlády?
Lidi z úřadu vlády nás také znají, na světovém fóru něco znamenáme. I vládní činitelé, pokud jsou na úrovni, vědí, kdo je tady na úrovni. Na Úřadu vlády jsem byl ze začátku konzultant, bez ohledu na to, jestli to vezmou nebo ne. Oslovili mě dopisem. Hledali někoho, kdo se odváží do toho jít bez podkladů, jak to bude celé probíhat, přitom má renomé a techniku. I když osobně bych byl radši, kdyby proběhlo výběrové řízení.

A.cz: V médiích se objevilo, že Úřad vlády stály vaše služby 766 milionů korun. Vy jste přišel s tvrzením, že jste vládě fakturoval 492 milionů.
Každý účetní ví, že když se nějaká faktura dobropisuje, tak se odečítá. Tehdy došlo k nějakým dohadům kvůli fakturaci a paní náměstkyně Hendrichová nezaplatila faktury, zhruba kolem 140 milionů. S tím, že je zaplatí až po auditu, který si zadala. Asi po měsíci jsem začal říkat, že také mají nějaké sankce ve smlouvě. Poprosili mě, jestli bych ty faktury nemohl zatím stornovat, a že je naúčtujeme, až je odsouhlasí audit. Tak jsem jim udělal „favour", ty faktury se dobropisovaly.

V polovině listopadu 2008 finišovaly přípravy na půlrok českého předsednictví Evropské unii. Logo navrhnuté grafikem Tomášem Pakostou bylo představeno ve Veletržním paláci.
V polovině listopadu 2008 finišovaly přípravy na půlrok českého předsednictví Evropské unii. Logo navrhnuté grafikem Tomášem Pakostou bylo představeno ve Veletržním paláci. | Foto: Ondřej Besperát

A.cz: Kde se tedy vzala ta dvojí částka?
Ta částka, kterou jsme fakturovali vládě, je zhruba 492 milionů. 140 milionů jsme měli faktury, které jsme dobropisovali, a 140 milionů jsou dobropisy. To je proti sobě nula, ale pokud vezmete 492 milionů, k tomu dáte 140 milionů a přičtete 140 milionů dobropisů, tak to dělá 766 milionů. Ale nevím, kdo a kde to takto spočítal.

A.cz: S kým jste jednal na úřadu vlády? Jaké to byly konflikty s náměstkyní Hendrichovou, o nichž jste se zmiňoval?
Denně jsme byli v kontaktu s lidmi z odboru logistiky. Od poloviny března jsme byli jednou dvakrát týdně v kontaktu s paní Hendrichovou, kde jsme se dohadovali, hádali, protože tehdy přišlo nařízení, že se musí snížit rozpočet.  Kolikrát jsme se sešli na "paláci". Nechtěli mi dát peníze, já jsem samozřejmě peníze chtěl. Když se do toho vložila Hendrichová, tak to bylo ještě tvrdší. Pak jsem k ní chodil na kobereček, na základě jejích požadavků byl audit.

A.cz: Jak výrazné bylo to nařízení šetřit? A vydal ho Vondra?
To bylo hodně výrazné, kdyby nebylo nařízení Vondry, tak to bylo dražší o dvě stě milionů. Asi to nařízení bylo od něj. Lidé na tom jeho "ministerstvu", to byla v podstatě agentura, vyřizovali požadavky jednotlivých ministerstev. Pak ale po měsíci zjistili, že jsou potřeba mantinely. Myslím, že se omezovalo i to, kolik lidí může přijet v delegaci.

Foto: Jan Langer

A.cz: Proč byla rámcová smlouva sjednaná na 80 milionů?
Žádná cena tam stanovená nebyla. Tam je napsáno, že cena za pronájem audiovizuální techniky, což je tlumočení, světla, zvuk, plazmy, se může pohybovat kolem cca 85 milionů. To je ale pětina toho, co se při takových zasedáních dělá. To byla jediná částka, která se tehdy dala vypočítat. Služby jsou specifikované samostatně - také to, jak musí vypadat nabídka, akceptace, dohadovací řízení. Jsou tam mustry.

A.cz: Mluvil jste o auditu, který si nechala zadat náměstkyně Hendrichová. Kdo ho provedl? Jaký výsledek přinesl?
Byla to renomovaná firma z velké šestky, víc říct nemůžu. Proběhl na konci předsednictví. Paní náměstkyně chtěla sundat cenu. Ale audit potvrdil naše stávající ceny.

A.cz: Vy tedy považujete vaše služby za výhodné pro vládu?
Osobně si myslím, že jsem vládě 40 procent ušetřil, než kdyby to udělali postaru a najali si na všechno samostatnou firmu.

Smlouvy s firmou ProMoPro, které zveřejnil Úřad vlády:

A.cz: Jak jste za zakázku lobboval?
Ani nevím, kde bych lobboval. Nejsem v žádné straně, v ničem. Já jsem o zakázku nebojoval, protože jsem věděl, že bych ji dostal tak jako tak. I kdyby to dělal někdo jiný. Taky na vládě věděli, že jsem v klidu. Já jsem Úřadu vlády vysvětlil, co mi všechno patří. Kdokoli jiný by šel do KCP (Kongresového centra Praha, pozn. red.), musel by si objednat nás. Já jsem obchodník, a tvrdý obchodník. Jiná firma by byla minimálně o dvacet procent dražší než já, protože by si musela přirazit dvacet procent, aby z toho něco měla.

A.cz: Znáte se s tehdejším vicepremiérem Vondrou osobně, například z doby pořádání summitu NATO v Praze?
Pana Vondru jsem potkal na summitu NATO dvakrát, když jsem mu dával plazmu nebo televizi do kanceláře. Ten s tím nemá nic společného. Pan Vondra je pro mě persona, člověk z vlády.

 

Právě se děje

před 55 minutami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy