Jak zmizelo 150 milionů? Já to nevím, říká Vondra

Sabina Slonková
27. 1. 2011 21:15
Rozhovor Aktuálně.cz s ministrem obrany
Alexandr Vondra: Nic jsem neudělal, nic na mě nenajdou.
Alexandr Vondra: Nic jsem neudělal, nic na mě nenajdou. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ministr obrany Alexandr Vondra (ODS) se ocitl pod tlakem.

Ministerstvo financí podalo trestní oznámení, v němž podezírá jeho někdejší tým z doby českého předsednictví EU, že nese odpovědnost za 150milionovou škodu z předražené obří zakázky.

Ministr, pod něhož sekce předsednictví v době vlády Mirka Topolánka spadala, žádnou vinu necítí. Jak se však mohly ze zakázky ve výši kolem 750 milionů bez povšimnutí desítky milionů ztratit, vysvětlit neumí.

"To je otázka... Já to nevím. To všechno se dozvídám až v posledních týdnech, kdy se ke mně začaly dostávat informace o tom, co se chystá. Já jsem to tehdy nekontroloval, takže na to odpověď neznám. Jsem si ale na sto deset procent jistý, že na mě nic nenajdou, nic špatného jsem neudělal, nic jsem neukradl," řekl v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Stamilionovou zakázku na zajištění technických služeb na akcích spojených s předsednictvím EU získala před třemi lety pražská firma ProMoPro. Drtivou část ale svěřila subdodavateli.

Deník Aktuálně.cz již informoval, že ministerstvo financí v trestním oznámení firmu podezírá, že si 150 milionů neoprávněně ponechala.

Dnes v kauze předsednictví

Odhalení loga předsednictví EU

  • Ministerstvo financí potvrdilo informaci Aktuálně.cz, že podalo trestní oznámení kvůli hospodaření týmu, který připravoval akce českého předsednictví EU v prvním pololetí roku 2009. Ministr Vondra byl po dobu příprav předsednictví a pak až do pádu Topolánkovy vlády v březnu 2009 vicepremiérem pro evropské záležitosti
  • České předsednictví EU mělo celkově (včetně "přípravného" roku 2008) rozpočet cca 3,5 miliardy korun. V trestním oznámení se objevil údaj, že jenom technické zabezpečení, na něž byla najata firma ProMoPro, stálo více než tři čtvrtě miliardy. Finančně analytický útvar Kalouskova ministerstva pak podezřívá tehdejší Vondrův tým, že nese odpovědnost za "ztracených" 150 milionů z této třičtvrtěmiliardové zakázky
  • Vondra osobní odpovědnost odmítá. Říká, že smlouvu s ProMoPro neuzavíral a o penězích nevěděl. Podle něho v těchto věcech jednali lidé z tehdejšího Úřadu vlády. Říká, že za trestním oznámením je diskreditační kampaň proti němu a ODS
  • Šéf Úřadu vlády z éry předsednictví Jan Novák namítá, že sice podepsal smlouvu s ProMoPro, ale peníze pro tuto firmu, které narostly až na zmíněnou třičtvrtěmiliardu, podepisovali lidé z Vondrova týmu
  • Ministr financí Kalousek v reakci na slova o diskreditační kampani vyzval Vondru, aby se finančnímu analytickému útvaru jeho ministerstva omluvil. Útvar podle něj jednal na základě zákona o praní špinavých peněz - poté, co obdržel upozornění banky na podezřelou transakci se 150 milióny 
  • Premiér Nečas se na dotaz Aktuálně.cz postavil se za Vondru a jeho argumentaci, že odpovědnost nese tehdejší šéf Úřadu vlády

Aktuálně.cz: Váš aparát přece měl kontrolovat, jestli firmy za vyplacené peníze skutečně odvedly svou práci?

To šlo mimo mě, to se musíte ptát lidí z toho aparátu.

A.cz: To jsme se celý den pokoušeli, ale oni o tom odmítají mluvit. Že to prý musíte vy.

Já zkrátka nejsem schopen nyní říci, jestli to tak bylo, jestli se těch 150 milionů opravdu ztratilo. A jestli to měli kontrolovat lidé z mého tehdejšího týmu nebo lidé od tehdejšího šéfa úřadu vlády Nováka. Já jen vím, že on podepsal rámcovou smlouvu s firmou ProMoPro, já nic nepodepisoval.

A.cz: To sice ano, ale Novák říká, že následné objednávky a příkazy k vyplácení peněz už pak podepisovala vaše náměstkyně Hendrichová. Vám přišlo adekvátní, že výsledná suma, kterou jste firmě ProMoPro za technické služby nakonec vyplatili, přesáhla tři čtvrtě miliardy?

Myslím, že to adekvátní bylo. I když připouštím, že to oproti původním předpokladům skutečně narostlo. Ale to bylo proto, že se zvýšil i počet akcí, na jejichž zajištění se firma podílela. Navíc se neustále měnily požadavky, například na bezpečnost. Proto nebylo předem možné spolehlivě určit celkové náklady

A.cz: Mám informace, že úřad vlády se tehdy zpěčoval faktury proplácet. Řešili jste v průběhu předsednictví, jestli je enormní růst nákladů v pořádku?

Určitě se o tom jednalo, ale se mnou naprosto minimálně.

A.cz: Bývalý šéf úřadu vlády Jan Novák ale veřejně říká, že o tom s vámi mluvil a že jste ho ujistil, že je vše v pořádku.

Že by za mnou kvůli tomu někdy zašel, to ne. Je možné, že se o tom mluvilo někde na chodbě.

A.cz: Kdo za vámi přivedl firmu ProMoPro?

Nebylo to tak, že by je někdo přivedl. Ta firma se v minulosti úspěšně podílela na zajištění zasedání MMF či summitu NATO, měla z té doby bezpečnostní prověrku. Kromě toho asi dva roky před českým předsednictvím chytře - z jejich pohledu - uzavřela smlouvu s Kongresovým centrem v Praze. Ta pro nás v praxi znamenala, že každá jiná firma by se stejně s nimi musela dohodnout a tím by se celá věc ještě prodražila. A Kongresové centrum bylo pro pořádání ze všech aspektů nejvhodnější.

A.cz: Znáte se osobně s majitelem firmy ProMoPro, Jaroslavem Veselým?

Žádnou schůzku jsem si s ním nikdy nedomlouval, ani golf spolu nehrajeme. Jestli jsme se někde potkali na turnaji, to je možné, ale cíleně nikoli. Se zakázkou to nijak nesouvisí, stejně tak nejsou žádné jeho vazby na ODS.

 

Právě se děje

před 9 hodinami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Obama kritizoval na mítinku Trumpa kvůli "zpackanému" boji s pandemií

Bývalý americký prezident Barack Obama na mítinku na Floridě ostře kritizoval svého nástupce Donalda Trumpa kvůli "zpackanému" boji s epidemií covidu-19. Lepší strategie podle něj mohla zachránit tisíce lidských životů. Informovala o tom dnes stanice CNN.

Obama vystoupil na mítinku v Orlandu na Floridě, na který lidé kvůli epidemii covidu-19 mohli přijet jen v autech a z nich si projev vyslechnout.

Na podporu demokratického kandidáta na prezidenta a svého někdejšího viceprezidenta Joea Bidena vystoupil Obama už minulý týden v Pensylvánii. Florida i Pensylvánie patří ke klíčovým státům, jejichž voliče chtějí demokraté i republikáni dostat na svou stranu.

Podle bývalého prezidenta Trump pandemii ignoroval a nyní se zdráhá přijmout zodpovědnost za následky svých činů. "Ale tenhle úřad tak nefunguje. Jste zodpovědní nonstop," dodal. Současný šéf Bílého domu se podle Obamy zajímá víc než o blaho lidí o svůj mediální obraz. "Žárlí na covid kvůli mediální pozornosti, které se mu dostává," řekl.

Nadcházející volby označil Obama za "nejdůležitější za našich životů". Shromážděné vyzval, aby dali svůj hlas Bidenovi, neboť ten má podle něj "konkrétní plán", jak učinit z USA zdravější, spravedlivější a silnější zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy