* Nejde o útok na svobodu tisku, tvrdí ministr * Vojenská policie trvá na legálnosti zásahu
Praha - Ministr obrany Alexandr Vondra (ODS) odmítl rezignovat kvůli pátečnímu zásahu Vojenské policie v budově České televize.
Kvůli incidentu již v sobotu postavil mimo službu tři vojáky. Je mezi nimi i náčelník Vojenské policie Vladimír Ložek.
Ten podle Vondry manažersky selhal. Ministr obrany řekl, že Ložek vůbec nevěděl o způsobu, jak příslušníci armády v ČT zasahovali.
"A to není dobře. Mně by ani nenapadlo, že by šla zásahová jednotka do televize se samopaly, maskovaná kuklami a nebyla vůbec označena," řekl Vondra v pořadu České televize Otázky Václava Moravce.
Podle mluvčího Vojenské policie byl ale zásah legální a právně čistý.
O tom, že má Vojenská policie ve veřejnoprávní televizi zasahovat, prý ministr obrany vůbec nevěděl. Dozvěděl se to až od novinářů. "Byla to hloupá, hloupá a ještě jednou hloupá demonstrace síly. Je neobhajitelná a já ji obhajovat nebudu," prohlásil Vondra.
O své rezignaci se bavit nechci
Zda navrhne bezpečnostnímu výboru, odvolání Vladimíra Ložka, Vondra neřekl. Předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik tvrdí, že pokud nebude incident vysvětlen, vyvolají hlasování o důvěře vládě. "O své rezignaci se odmítám bavit," prohlásil Vondra.
Po zuby ozbrojení příslušníci armády vnikli do budovy televize v pátek po šesté hodině večerní. V helmách, maskovaní a se samopaly přeskočili turnikety u vchodu do budovy a uzavřeli chodbu, kde se nachází kancelář redaktora Karla Rožánka.
Právě od něj vyžadují originál dokumentu k údajné kauze bývalého šéfa vojenského zpravodajství Miroslava Krejčíka. Rožánek řekl, že originální materiál nemá.
Vše bylo právně čisté, zní z Vojenské policie
Mluvčí Vojenské policie Jan Čermák ale večer odmítl jakékoliv zpochybňování zásahu.
Vojenská police se podle něj "pokoušela získat důkazní materiál ve věci šetřeného trestného činu ´Ohrožení utajované informace´, kterého se měl doposud neznámý pachatel dopustit tím, že v letech 2007 až 2009 vynesl z MO informační zprávu podléhající režimu utajení a předal ji nepovolané osobě".
"Vojenská policie rovněž vylučuje, že by úkony trestního řízení byly namířeny proti svobodě slova, či k nátlaku na sdělovací prostředky," dodal s tím, že ČT neupírá právo na ochranu zdroje.
Vondra: Není to útok proti novinářům
Podle ministra Vondry je potřeba vyšetřit, kdo dokument v době, kdy byl v režimu utajení, vynesl. "Verze, která byla ukázána na kameru, prokazatelně odtajněna nikdy nebyla. Vzhledem k tomu, jak vypadala, tu existuje nejen důvodné podezření, ale prakticky jistota, že to byla verze, která utekla v době, kdy byla v režimu stupně důvěrné," uvedl ministr obrany.
Podle něj se odtajněný dokument liší například v tom, že je přeškrtnut nápis "důvěrné". Má také čárový kód. Ten ale podle Vondry kopie ukázaná na kameru neměla. Ministr tvrdí, že není vyšetřování namířeno proti novinářům, ale takový únik tajného materiálu "nelze nevyšetřovat".
Česká televize v sobotu uvedla, že kvůli incidentu podala trestní oznámení. Zároveň požaduje okamžité vrácení všech zabavených dokumentů a věcí, které si v pátek večer maskovaní příslušníci armády odnesli.
Zásah v televizi mimo jiné odsoudil i premiér Petr Nečas (ODS). Zástupci Vojenské policie se brání, že postupovali podle zákona. Příslušníci armády prý byli ozbrojeni, protože budovu České televize hlídá bezpečnostní služba.