Praha - V horní komoře po letošních volbách skončí dlouholetá senátorka a místopředsedkyně Alena Gajdůšková, která prohrála souboj s kandidátem někdejších Zemanovců Františkem Čubou.
Ve volbách bodovali bohatí podnikatelé – své konkurenty porazil majitel Synotu Ivo Valenta i šéf textilky Jiří Hlavatý. Jinde dominovali komunální politici, v Lounech známá starostka dokázala porazit ministra školství Marcela Chládka, v Plzni ODS zajistil jedno z míst dlouholetý starosta.
Deník Aktuálně.cz pro vás sestavil přehled nejzajímavějších soubojů uplynulých senátních voleb.
Místopředsedkyni Senátu nahradí bývalý šéf JZD
První místopředsedkyně horní komory Alena Gajdůšková odchází po dvanácti letech z postu senátorky za Zlínsko. Jedna z předních žen sociální demokracie nestačila na kandidáta Strany práv občanů Františka Čubu. Někdejší šéf JZD Slušovice porazil Gajdůškovou již v prvním kole, avšak o pouhých 93 hlasů.
Pro sociální demokraty tak byla sobotní porážka Gajdůškové ve druhém kole nepříjemným překvapením. "Určitě nepropadla svojí prací, naopak. Spíš to byl zájem širšího politického spektra, aby paní Gajdůšková v Senátu nepokračovala,“ neskrýval zklamání její kolega, předseda Senátu Milan Štěch, který na rozdíl od ní bez problémů postoupil.
Gajdůšková je přesvědčena, že ji poškodilo vyjednávání o revizi církevních restitucí, jehož byla hlavní tváří. "Nicméně díky tomu se dala sestavit vláda, což je pro mě vyšší hodnota," dodala. Nyní hodlá požádat o důchod, bude se věnovat rodině a více času bude mít na vykonávání funkce místopředsedkyně ČSSD. Není však jisté, zda post po volební prohře na jarním sjezdu obhájí.
Čuba byl ve svých 78 letech nejstarší kandidát do Senátu. Již dříve se neúspěšně pokoušel kandidovat do Poslanecké sněmovny, před dvěma lety se mu podařilo získat post radního Zlínského kraje.
Starosta nestačil na miliardáře
Voliči na Uherskohradišťsku poslali do Senátu jako svého zástupce miliardáře a majitele hazardní firmy Synot Ivo Valentu. Místostarostu Ostrožské Nové Vsi Pavla Botka (KDU-ČSL) porazil o osm procent. Vítězství podnikatele žijícího střídavě na Slovácku a v Monaku se očekávalo – již v prvním kole na něj jeho soupeři zdaleka nestačili.
Valenta, který je vzhledem ke svému byznysu známým odpůrcem nulové toleranci hazardu, musel v předvolební kampani čelit dotazům, zda není ve střetu zájmů. Senátoři totiž budou hlasovat například o připravované novele loterijního zákona, která podmínky pro hazard výrazně zpřísní.
"To, že jsem ve střetu zájmu, budou říkat všichni už teď. Dočkáme se mediálního bombardování, ale na to jsme zvyklí. Já jsem svoje názory dávno řekl. Nejsem protivník regulace hazardu. Zákazy ale nic neřeší,“ komentoval to před druhým kolem Valenta.
Vládní koalice bodovala, ministrům se nedařilo
Šéf sociální demokracie Bohuslav Sobotka popisuje výsledky voleb jako triumf současné vlády, dva ze tří kandidujících ministrů ale propadli. Překvapením byla především porážka ministra školství Marcela Chládka, který na rozdíl od taktéž neúspěšného šéfa dopravy Antonína Prachaře mandát obhajoval a do druhého kola postupovat z prvního místa.
Žatecká starostka Zdenka Hamousová (ANO) ho však na poslední chvíli dokázala přeskočit o čtyři procenta. Špičky ČSSD jsou však přesvědčeny, že voliči spíše dali přednost známé regionální tváři, než že by vystavili Chládkovi stopku kvůli jeho výsledkům v ministerském úřadu.
Změny ve vládě se tak prý kvůli špatným volebním výsledkům nechystají. "Chládkovo vládní angažmá nesouvisí s jeho kandidaturou do Senátu, já jeho působení v čele resortu školství vnímám pozitivně a neuvažuji o změně," uvedl premiér Sobotka.
Láska triumfoval, Žáčka potopila ODS
Napínavý souboj dvou "nepolitiků“ rozhodovali voliči v Praze 5. Duel mezi advokátem Václavem Láskou a někdejším šéfem Ústavu pro studium totalitních režimů Pavlem Žáčkem skončil přesvědčivým vítězstvím Lásky.
Někdejší zaměstnanec Úřadu finanční kriminality a ochrany státu stál u odhalení kauzy ProMoPro, známý je také z vyšetřování podezřelých kontraktů pražského dopravního podniku. O vstup do politiky se už jednou pokoušel, kandidatura do Sněmovny za zelené mu ale nevyšla, protože strana nepřekročila potřebných pět procent hlasů.
V aktuálním pražském souboji mu naopak kandidatura za zelené a lidovce nejspíše pomohla. Jeho konkurent totiž kandidoval za ODS, tedy stranu, jejíž podpora od pádu Nečasovy vlády výrazně klesá a která v Praze přišla o všechny mandáty. "Situace v Praze nás netěší. Potvrdil se trend, že se nám nedaří uspět ve velkých městech,“ komentoval to předseda strany Petr Fiala.
Podnikatel roku převálcoval šéfa horské služby
Hnutí ANO vsadilo v trutnovském obvodu na muže, který může voličům nabídnout podobný příběh jako šéf hnutí Andrej Babiš. A Jiří Hlavatý dokázal, že na úspěšné byznysmeny Češi stále slyší. Majitel textilky Juta, který se stal podnikatelem roku 2013, porazil svého konkurenta Adolfa Klepše o několik délek.
Klepš, který kandidoval za Starosty a TOP 09, také nabízel zajímavý životopis: dvacet let pracuje jako záchranář u horské služby, od roku 2001 je náčelníkem Horské služby v Krkonoších a pět volebních období sedí v zastupitelstvu Špindlerova Mlýna. Na podnikatele roku to ale nestačilo – Hlavatý zvítězil s 64 % hlasů.
Komunální politik zachránil ODS před ostudou
Občanští demokraté po komunálních volbách, ve kterých přišli téměř o tři tisíce zastupitelských míst, s napětím očekávali, zda si zachrání čest alespoň v senátním hlasování. Přišli však o všechna tři místa v pravicové Praze. Nakonec ODS uhájila dvě křesla a jedním ze "zachránců“ byl Lumír Aschenbrenner v Plzni.
Přesvědčit voliče, že mají hlasovat pro kandidáta problémy zmítané strany, se podařilo komunálnímu politikovi, který už od konce 90. let pracuje jako starosta v Plzni-Slovanech. Proniknout do vyšší politiky se mu přitom až doposud nedařilo – neuspěl v krajských volbách, se střídavými úspěchy kandidoval na plzeňský magistrát.
Plzeň zůstává jedním z posledních měst v republice, kde má ODS stále podporu voličů. V komunálních volbách skončili občanští demokraté jen velmi těsně za vítězným hnutím ANO.