Babiš: Podpoříme vládu ČSSD s KDU. Agrofert už neřídím

Zuzana Kubátová Zuzana Kubátová
28. 10. 2013 7:00
Rozhovor s faktickým vítězem voleb, šéfem hnutí ANO 2011 Andrejem Babišem
Andrej Babiš
Andrej Babiš | Foto: Vojtěch Marek

Mougins/Praha - V městečku Mougins u Cannes na francouzské Riviéře, kam se uchýlil Andrej Babiš pár hodin po volbách k dvoudennímu odpočinku s rodinou, bylo v sobotu teplo a slunečno. Počasí jako stvořené k procházkám a relaxaci.

Místo toho šéf ANO 2011 sledoval politické zpravodajství z Česka, díval se v televizi na Otázky Václava Moravce s prezidentovým vystoupením. A hlavně přemýšlel o dilematu, zda by jeho hnutí mělo vstoupit do vlády, nebo zůstat v opozici.

"Nejraději bych o tom uspořádal referendum mezi voliči, ale vím, že to není možné. Rozhodnout se musíme sami," řekl Babiš v telefonickém rozhovoru, který v sobotu poskytl online deníku Aktuálně.cz.

V rozhovoru dále uvedl, že za nejlogičtější podobu vlády považuje menšinovou koalici ČSSD a lidovců, jíž by jeho ANO mohlo za určitých podmínek dát podporu. Hlavní programovou prioritou pro něj je zákon o státní službě. A rozhodně je proti tomu, aby se země začala připravovat na přijetí eura.

Aktuálně.cz: Jak se cítíte, den po vítězství, když emoce vyprchaly a vy si vybíráte dva dny klidu před vládním vyjednáváním? Straší vás odpovědnost, nebo jste politiku pustil z hlavy a odpočíváte?

Babiš: Na relaxaci není čas. Stále mi někdo volá, mám asi sedm stovek nezodpovězených esemesek a kolem čtyř stovek e-mailů. Snažím se na ně odpovídat, snažím se zorientovat v politické situaci. Naslouchám různé názory na to, co teď máme udělat.

Jde o účast ve vládě, že? Před volbami jste ujišťovali, že ANO 2011 zůstane v opozici. Jenomže vzhledem k volebnímu výsledku se bez vaší účasti stabilní vládní koalice nedá vytvořit. Jste ochotni na sebe vládní odpovědnost vzít?

Je to vážná otázka. My jsme opravdu do vlády nechtěli. Pro nás je prioritní plnit volební program, chtěli jsme to dělat v parlamentu, kde se tvoří zákony. Teď se ale u nás ozývají hlasy, které vstup do vlády doporučují. Budeme se o tom teprve bavit. Nevím, jestli naši voliči od nás čekají, abychom do vlády šli. Mně osobně se to pořád nezdá moc dobré.

Vaši nejbližší spolupracovníci v ANO, například Martin Komárek nebo Věra Jourová už se nechali slyšet, že by ANO mělo za daného rozložení sil vládní výzvu přijmout.

Už včera (v sobotu - pozn. red.) jsme o tom diskutovali. Ale včerejšek byl hodně hektický. Každý na to má jiný názor, musíme se o tom v klidu poradit, musíme se poradit také s voliči. Budeme v této debatě pokračovat ve středu, až se sejdeme s našimi poslanci. Jejich názor v tom bude mít zásadní váhu.

Dostáváte se s kolegy do zásadní rozepře dost rychle po volebním vítězství. Ostatně řada lidí považuje rozkol ve vašem narychlo utvořeném hnutí za hlavní riziko celé vaší politické kariéry.

Tohle ať laskavě nechají na nás. Já mám na rozdíl od všech těch teoretiků dost životních zkušeností. My si poradíme. Myslím, že naši poslanci budou rozumní. Uvědomují si, že voliči dali naposled šanci nějakému novému subjektu. Žádná další taková šance už nebude.

My nehodláme zradit své voliče, kterým jsme řekli, že se budeme chovat jinak než klasické parlamentní strany, nejde nám o teplé fleky. Ale teď jsme v situaci, kdy by lidovci a sociální demokraté mohli vytvořit vládu, kterou bychom my za určitých podmínek mohli tolerovat. Zda je to vhodné, o tom se teprve uvnitř ANO začínáme bavit, názor se teprve tvoří.

Nebylo by fér převzít vládní odpovědnost i se všemi riziky a negativy, které to nese?

Jsem k tomu vyzýván. Nevím, je-li větší zodpovědnost vůči našim voličům prosazovat náš program ve sněmovně, jak jsme slíbili, nebo se na vládě podílet. Někdo nám pak může nadávat, že se tam cpeme. Rozhodnutí bude záviset od celkového vyjednávání, počínaje obsazením funkcí ve sněmovně, ve výborech, ve vedení parlamentu.

Vypadá to, že jste vysokým volebním výsledkem zaskočeni, že jste se na tuto variantu nepřipravili. V jaký volební výsledek jste vy sám věřil?

Čekal jsem 20 procent. Nikomu jsem o tom tajném tipu neřekl, ostatní z ANO čekali tak deset, patnáct procent.

Od čeho chcete s tím prosazováním vašeho programu začít?

Pro nás je největší prioritou zákon o státní službě, už proto, že je na něj vázaná legislativa Evropské unie. Nevstoupí-li rychle v platnost, je potenciálně ohroženo čerpání 500 milionů korun dotací z nového rozdělovacího období od roku 2014. Všechny strany tvrdí, že ho chtějí, přitom jeho schválení pořád vázne. Měli bychom vzít verzi tohoto zákona tak, jak byla připravena ještě za Špidlovy vlády, rychle ji upravit podle současných podmínek a rychle ji schválit.

Co dál?

Pak je tu naléhavý problém špatně ošetřených exekucí, kvůli čemuž přicházejí nevinní lidé o majetek. Potřebujeme nový zákon o insolvenci. A zákon o veřejných zakázkách, protože současná podoba paralyzuje stát a znemožňuje mu plnit povinnost řádného hospodáře.

Chceme vytvořit jakousi radu, poradní orgán, složený ze špičkových ekonomů, legislativců. Oslovím nejlepší experty v zemi a bude na nich, aby nám dělali analýzy a zdůvodnění jednotlivých kroků. A budeme náš postup vysvětlovat voličům.

Prezident Zeman odhaduje, že vládu se nepodaří zformovat dřív než za dva tři měsíce. Souhlasíte, že to bude trvat tak dlouho?

To se mi zdá moc. Já pracuju rychleji. Budeme pružní, umíme být velmi akční.

Vidíte jiné vládní varianty, kromě koalice ČSSD a lidovců s vaší účastí, nebo podporou?

Nemluvil bych o podpoře, spíš o toleranci. Jiné varianty? A s kým? ODS se za 20 let u moci stala symbolem korupce. Kalousek je pro podnikatele symbolem korupce taky. Vládu by měly tvořit ČSSD a KDU-ČSL. To je základ. Jestli oni s námi budou chtít jednat, jestli se domluvíme na podmínkách, pak teoreticky můžeme jejich vládu tolerovat a umím si představit, že se na nějaké spolupráci domluvíme.

Co hnutí Úsvit Tomia Okamury? S ním jste schopni spolupracovat?

Úsvit má velmi úzký program, vlastně jen jedno téma, přímou demokracii. Nevím, jestli je jejich nápad na referendum, jež by se mělo vypisovat na každý problém, reálný. Referenda by se měla vypisovat jen kvůli zásadním otázkám. Nemyslím, že by se v Česku mělo hlasovat o každé věci, ale na druhou stranu, určitě se u nás měla konat referenda o rozdělení Československa, o vstupu do Evropské unie a církevních restitucích. A vidíte - nebylo ani jedno. Uvidíme, s čím konkrétně Okamura přijde.

Okamura se inspiroval názory ekonoma Pavla Kohouta, ale hodně je zjednodušil. Kohout tvrdí, že volební systém v Česku je od základu špatný, je v něm zakódována permanentní vládní krize, a tak je třeba ho změnit na většinový. Četl jste Kohoutovu knihu Úsvit? Co si o ní myslíte?

Prolistoval jsem ji. Pavla Kohouta znám, patří k ekonomům, s nimiž jsme se radili. Nevím, jestli jsou jeho návrhy reálné. Nikde ve světě jsme nedohledali politický systém, v němž by platila odvolatelnost poslanců. Souhlasím ale, že je dobré posilovat prvky přímé demokracie. Určitě by se přímo měli volit starostové a primátoři. A měly by posílit většinové prvky volebního systému, aby to umožnilo sestavovat akční vlády. Aby to nebylo tak, že jakýkoliv volební výsledek vyústí v rozhádanou koalici.

Jaký máte názor na přijetí eura? Pokud se má dodržet plán, že Česko přijme evropskou měnu do roku 2020, musí už nadcházející vláda dělat zásadní přípravné kroky. Podporujete to?

Rozhodně ne. A vím, co říkám - jsem čtvrtý největší exportér v zemi, Agrofert ročně vyveze zboží za 47 miliard korun, já celý život dělám zahraniční obchod. A tvrdím: česká koruna je důležitý parametr na stimulování ekonomiky. Česká národní banka musí mít možnost pomocí kurzu koruny regulovat a podporovat průmysl, když jde do recese nebo se něco se děje. Vlastní měna je výrazným nástrojem podpory a ochrany domácí ekonomiky. Euro pro nás není téma

Co užší zapojení České republiky do evropských struktur, hlavně finančních?

Nechceme žádnou užší integraci. Potřebujeme mít svrchovanou národní banku, potřebujeme korunu. Ale chceme do Bruselu posílat chytré lidi, schopné nést větší odpovědnost. Je třeba, aby naši zástupci v Bruselu vystupovali jednotně, ať tam nevypadáme jako hlupáci. Negativem Unie je množství často nesmyslných byrokratických opatření, na druhou stranu bychom se měli snažit vyčerpat bruselské podpůrné fondy. A efektivně je užívat. Problém je, že je rozdělování těchto peněz zcela decentralizované a země nemá žádnou centrální vizi a investiční strategii. To je taky třeba změnit. Evropské peníze by měly jít na dopravní infrastrukturu, možná na bydlení, na sociální byty. Je nesmysl stavět za ně akvaparky.

Jakou funkci chcete zaujmout ve sněmovně? Stanete se předsedou vašeho poslaneckého klubu se všemi rutinními povinnostmi, jež k tomu patří?

Tyto otázky budeme řešit ve středu, uvidíme.

Chce se vám do takové funkce?

Těžko říct. Ale pokud si to naši poslanci budou přát, budu to dělat.

Jste připraven, že kvůli povinnostem ve sněmovně budete mít méně času na řízení skupiny Agrofert? Zůstanete v čele představenstva?

Podle zákona zatím nic nebrání tomu, abych jako poslanec zůstal ve vedení Agrofertu. To se týká i Jaroslava Faltýnka (člen představenstva Agrofertu a místopředseda ANO 2011 - pozn. red.) Naše další pozice ve firmě je teď předmětem jednání, sedí nad tím naši právníci, kteří se postarají, aby řešení bylo v souladu se zákonem. Musíme reagovat také na nový Občanský zákoník, nejde jen o souvislost s volbou do parlamentu. Ale já jsem Agrofert přestal normálně řídit už na začátku předvolební kampaně, řídím ho sporadicky. Manažeři se na mne obracejí, když potřebují slyšet můj názor. Jinak vedení funguje beze mne.

Neuvažujete, že z Agrofertu postupně odejdete? Že ho rychleji pošlete třeba na burzu? Tu jste sice dříve označoval za kasino, kam hrát nikdy nepůjdete, ale letos jste nakonec začal takovou možnost připouštět.

Ne ne ne, my jen měníme účetní systém, abychom mohli vydávat eurobondy, abychom mohli mít rating a podobně. Nejde o nic akutního.

Jak na vaše vítězství reagují kolegové z vedení firmy? Myslím ty, kteří se nepřidali k vašemu hnutí ANO a nechtějí se politicky angažovat?

Chválí mne, gratulují mi, píší, že jsou na mne pyšní. A hlavně už neříkají, že jsem se zbláznil, jako to říkali před dvěma lety, když jsem se rozhodl do politiky vstoupit.

Má stejnou radosti i vaše manželka? Nebojí se, že vaši rodinu postihne syndrom českých vrcholových politiků, jimž se s železnou pravidelností po nástupu do vysoké funkce rozpadá partnerský vztah?

Tak z toho obavu nemám. Máme velmi stálý vztah. Byl jsem překvapený, jak na moje rozhodnutí rodina reaguje. Děti mi fandí, třináctiletá dcera byla hodně naštvaná, že nechci do vlády. Tak jsem jí vysvětloval, že nechci být politik, který se dere o lukrativní flek. Že chceme něco dělat pro lidi a nemůžeme si dovolit je podvést. Protože dobře vím, že když ztratím jejich důvěru, musel bych se vystěhovat. A to já nechci - tady ve Francii je sice hezky, ale já jsem doma v Čechách.

 

Právě se děje

Další zprávy