Sdružení Dialog, které hodlá vyjednávat s Mosteckou uhelnou o možném odškodnění tamních obyvatel, totiž získalo v jedenáctičlenném obecním zastupitelstvu hned tři křesla a skončilo ve volbách na druhém místě.
"Druhé místo ve volbách, myslím, úspěchem je," řekl Aktuálně.cz krátce po zveřejnění výsledků voleb v Horním Jiřetíně a přilehlých Černicích lídr sdružení Dialog Petr Leichner.
Volební téma severu: Uhlí, či vesnice? čtěte ZDE |
Dosavadní zastupitelstvo zatím jednomyslně odmítalo jakékoli jednání s těžaři, kteří by chtěli Horní Jiřetín a Černice zbourat a vytěžit stovky milionů tun hnědého uhlí.
Na prvním místě se čtyřmi křesly skončilo Sdružení nezávislých kandidátů pro zachování a rozvoj Horního Jiřetína a Černic, jejichž jedničkou byl dosavadní starosta Branko Glavica. Sdružení volilo téměř třiatřicet procent lidí.
Dvě křesla v zastupitelstvu získala koalice lidovců a Strany zelených, po jednom pak Šance pro budoucí zivot v Horním Jiřetíně a v Černicích a KSČM. Místní ODS se do zastupitelstva nedostala.
Ovlivnila Mostecká uhelná hlasování?
Starosta si úspěch Dialogu vysvětluje masivní kampaní Mostecké uhelné. Lidé si podle Glavici myslí, že získají statisícové odškodnění, když se přestěhují a nechají své domy kvůli těžbě uhlí zbourat.
"Jsem ale rád, že to takhle dopadlo," tvrdí Glavica. Jeho sdružení totiž nejspíš vytvoří koalice se Stranou zelených a KDU-ČSL, kteří dostali dvě křesla.
K nim by se mohla přidat i Šance pro budoucí život v Horním Jiřetíně a Černicích a komunisté, kteří dostali po jednom místě v zastupitelstvu.
"Aspoň bude Dialog mnohem více pod kontrolou," okomentoval výsledky jiřetínských voleb Vladimír Buřt, jednička v koalici zelených a lidovců.
Volbám předcházelo referendum
Dodal, že Dialog teď bude muset dodržovat slib zastupitele, který má pečovat o rozvoj obce a neusilovat o její likvidaci. Buřt tvrdí, že volby dopadly podle jeho očekávání a potvrdily se výsledky plebiscitu z loňského února, v němž lidé hlasovali o budoucnosti Horního Jiřetína a Čerbic.
K referendu tehdy přišlo asi osmdesát procent obyvatel, z nichž více než devadesát procent pověřilo vedení Jiřetína, aby všemi zákonnými prostředky bojovalo proti zbourání obce kvůli těžbě uhlí.
"Volby jsou jasným potvrzením tohoto referenda," tvrdí Buřt.
24 % pro vyjednávání
Dialog totiž dostal zhruba dvacet čtyři procent hlasů.Petr Leichner se sdružení Dialog uvedl, že výsledky potvrdily obecnou náladu v Horním Jiřetíně a Černicích, kdy jsou mnozí lidé ochotni s Mosteckou uhelnou jednat, ale obávají se to veřejně přiznat.
"Lidé se bojí mluvit otevřeně. Ale teď mohli vyjádřit svůj názor za plentou," řekl Leichner.
Jednou z mála, která veřejně přiznala, že volí Dialog, je Jana Vandírková. Vadí jí, že se současné zastupitelstvo zaseklo a není ochotné s Mosteckou uhelnou jednat.
"Diskuse je přece základ, stěhovat se nechceme, ale chceme vědět na čem jsme," uvedla. Podle svých slov byla jedinou obyvatelkou z Černic, která nedávno využila nabídky sdružení Dialog podívat se v německé obci, jež musela přesídlit kvůli těžbě uhlí.
"Byla jsem nadšená," řekla Vandírková. Dozvěděla se například, že v nových bytech dostali přestěhovaní lidé nejnižší možné nájemné se zárukou, že se jim nebude 15 let zvyšovat. Lidem starším sedmdesáti let se už nájemné nebude zvyšovat nikdy.
Petr Lechner z Dialogu uvedl, že chce s ostatními členy zastupitelstva v první řadě jednat o dalším postoji zastupitelstva, i když ví, že jeho sdružení bude v opozici. "Každopádně už zastupitelstvo nebude tak jednotné a bude muset poslouchat i nás," dodal Leichner.