Praha - Necelé tři měsíce před volbami ztrácejí dvě největší politické strany náskok. Těm menším - TOP09, Věcem veřejným a KDU-ČSL - naopak hlasy voličů přibývají. Možnost vytvoření koalic po květnových volbách se tak komplikuje.
Ukázal to volební model, který vypracovala agentura Factum Invenio ze svého průzkumu na přelomu února a března mezi 1031 voliči z celého Česka.
"Za daného stavu by nemohla vzniknout žádná pravicová ani levicová většinová vláda. Sociální demokracii by k sestavení vlády nestačila podpora KSČM ani společná podpora středových KDU-ČSL a Věcí veřejných," míní generální ředitel agentury Jan Herzmann.
Pokud by se volby konaly nyní, volby by vyhrála ČSSD se ziskem 66 poslaneckých křesel. Za ní by se umístila ODS s 55 mandáty, KSČM s 32 mandáty a strana TOP 09 společně se Starosty by získala 22 mandátů.
Do Poslanecké sněmovny by se dále dostala strana Věci veřejné s 15 poslanci. KDU-ČSL, která se pro volby spojila se Stranou evropských demokratů, by ve volbách získala 10 poslaneckých křesel.
Hranici vstupu do Poslanecké sněmovny by ale nepřekročila Strana zelených. Před čtyřmi roky přitom ve volbách získala 6,3 procent hlasů.
"ČSSD by sice měla pro sestavování vlády širokou paletu možností, kromě případu velké koalice by ovšem vždy potřebovala alespoň tichou podporu dvou dalších parlamentních stran. Pro sestavení vlády bez ODS a bez podpory KSČM by mohla sestavit většinovou vládu jen za účasti všech zbylých stran," dodal Herzmann.
Předvolební průzkum také ukázal, že volit do Poslanecké sněmovny má v květnu v plánu 63,7 procent voličů. Účast při volbách by tak měla zůstat podobná jako v roce 2006, kdy k urnám přišlo 64,5 procent oprávněných voličů.