Nebojte se vojáků, vzkázal Chovanec. V ulicích zatím zůstanou, ohlídají konferenci Interpolu

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
Aktualizováno 5. 5. 2016 13:32
Podle ministra vnitra Milana Chovance protiteroristické hlídky policistů a vojáků v pražských ulicích zatím zůstanou. Ministr nechce hlídky stahovat minimálně do konce května. "V Praze bude v půlce května konference Interpolu a do konce této mezinárodní akce počet hlídek snižovat nebudeme," řekl Aktuálně.cz. Opačný názor vyjádřil ministr obrany Martin Stropnický, podle nějž jsou vojáci v ulicích zbyteční. Počet hlídek se už snížil na Moravě, podle Chovance je však situace v Praze značně odlišná. "Pokud se v Evropě nic nestane, konec května je to datum, kdy vojenské hlídky zrušíme úplně," uzavřel ministr.
Smíšená protiteroristická hlídka v Praze
Smíšená protiteroristická hlídka v Praze | Foto: ČTK

Praha – Protiteroristické hlídky v Praze zůstanou. Minimálně tedy do konce května. Podle ministra vnitra Milana Chovance je jedním z důvodů také konference Interpolu.

"V Praze bude v půlce května konference Interpolu a do konce této mezinárodní akce počet hlídek snižovat nebudeme," řekl Aktuálně.cz Chovanec a dodal, že se Češi nemají vojáků v ulicích bát - spíše naopak.

Konference Interpolu se bude zabývat hlavně terorismem, ochranou hranic, kybernetickými zločiny a také spolupráce mezi Interpolem a dalšími evropskými bezpečnostními složkami.

Stropnický chce vojáky stáhnout

Ministr obrany Martin Stropnický před pár dny Aktuálně.cz řekl, že vojáci jsou už v ulicích zbyteční a z ulic a metra by se měli brzy stáhnout a zůstat jen například na letišti. Zatím se to tedy nestane.

"Domníváme se, že můžeme jít na nižší počty," řekl Aktuálně.cz Stropnický. "Už došlo k setkání náčelníka generálního štábu a policejního prezidenta, kteří si vyměnili poznatky, a návrh se rýsuje," prozradil v úterý ministr obrany.

"Je v celku škoda, že pan ministr Stropnický neříká takové věci na vládě, protože vláda zhruba před týdnem projednávala dokument, kde se jasně řeklo, že se snižuje počet vojáků na Moravě, a to z důvodů, že tam není bezpečnostní riziko, nebo nebyl tam větší záchyt bezpečnostních hlášení," řekl dál Chovanec, který ale sám o stažení vojáků z ulic rozhodnout nemůže - tuto pravomoc má pouze vláda, která jedná na doporučení ministra vnitra.

Podle něj je v Praze situace značně odlišná a lidé v hlavním městě častěji poukazovali na podezřelé předměty, které evokovaly podezření.

"Pokud se v Evropě nic nestane, konec května je to datum, kdy vojenské hlídky zrušíme úplně," uzavřel ministr na semináři k Auditu bezpečnostních složek, který se koná na ministerstvu vnitra.

Během konference mluvil Chovanec také o tom, že v poslední době značně začaly posilovat bezpečnostní složky a informační agentury jako třeba Bezpečnostní informační služba. Ministr vnitra to zdůvodňuje tím, že je potřeba se připravit na budoucí problémy, které nás v oblasti terorismu a nejenom tam očekávají.

Kritika bezpečnostních složek

Za poslední měsíc čelily smíšené policejní hlídky několikrát kritice. Naposledy při zatčení muže na pražské Florenci, který u sebe neměl občanský průkaz. "Rád bych k zásahu na Florenci zdůraznil jednu věc: Vojáci nejsou ti, kteří tu patrolu vedou,“ řekl k tomu Stropnický.

Na zbytečné nasazení vojáků upozorňují i experti, jako třeba někdejší poradce exministra obrany Alexandra Vondry František Šulc.

"Tito vojáci tvoří i páteř jednotek vyčleňovaných do pohotovostí NATO i Evropské unie a nyní se vysilují pacifikováním „nepřizpůsobivých“, kteří se ve větších množstvích vyskytují na místech, jako je Florenc či hlavní nádraží, hašením hořícího koše na zastávce z camelbaku (byl to skutečně legrační pohled) a podobně. Proč? Pro lepší spánek policejního prezidenta?" píše Šulc na webu onwar.eu.

 

Právě se děje

Další zprávy