Vojáci z metra zřejmě brzy zmizí, na letišti zůstanou. V ulicích jich je moc, říká Stropnický

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
Aktualizováno 3. 5. 2016 12:12
Vláda by už v půlce května měla jednat o stažení vojáků, kteří se v ulicích objevili jako součást smíšených hlídek s policií po teroru v belgickém Bruselu. Protiteroristické jednotky by podle ministra obrany Martina Stropnického mohly zůstat například pouze na letištích. "Domníváme se, že můžeme jít na nižší počty," řekl Aktuálně.cz Stropnický. "Z našeho pohledu by to odpovídalo bezpečnostní situaci," dodal Stropnický s tím, že by vojáci už nehlídkovali například v metru.
V Ostravě dne 23. března 2016 se v ulicích Ostravy se objevily smíšené hlídky policistů a vojáků. Reakce na bombový útok v Bruselu.
V Ostravě dne 23. března 2016 se v ulicích Ostravy se objevily smíšené hlídky policistů a vojáků. Reakce na bombový útok v Bruselu. | Foto: ČTK

Praha – Z ulic a metra brzy můžou zmizet protiteroristické jednotky - smíšené policejní a vojenské patroly. Ministr obrany Martin Stropnický se domnívá, že bezpečnostní situace už nevyžaduje takové nasazení vojáků v ulicích, jako tomu bylo před několika týdny. Přítomnost vojáků v ulicích vadí mnoha lidem, kteří jsou z jejich nasazení v ulicích nesví.

"Domníváme se, že můžeme jít na nižší počty," řekl Aktuálně.cz Stropnický. "Už došlo k setkání náčelníka generálního štábu a policejního prezidenta, kteří si vyměnili poznatky, a návrh se rýsuje," prozradil ministr obrany.

Měl by se tak omezit počet nasazených vojáků. "A mohlo by se to zúžit na objekty, jako je letiště. Z našeho pohledu by to odpovídalo bezpečnostní situaci," dodal Stropnický s tím, že by se vojáci už nevyskytovali například v metru.

Rozhodnout však o tom nemůže ministr obrany, ale vláda. Podle Stropnického by o tom mohla jednat už v půlce května. A rozhodovat se bude na základě doporučení ministra vnitra Milana Chovance a současné bezpečnostní situace, která už není tak vypjatá jako po teroristických útocích v Bruselu.

Na zbytečné nasazení vojáků upozorňují i experti, jako třeba někdejší poradce exministra obrany Alexandra Vondry František Šulc.

"Tito vojáci tvoří i páteř jednotek vyčleňovaných do pohotovostí NATO i Evropské unie a nyní se vysilují pacifikováním „nepřizpůsobivých“, kteří se ve větších množstvích vyskytují na místech, jako je Florenc či hlavní nádraží, hašením hořícího koše na zastávce z camelbaku (byl to skutečně legrační pohled) a podobně. Proč? Pro lepší spánek policejního prezidenta?" píše Šulc na webu onwar.eu.

Za měsíc čelily smíšené policejní hlídky několikrát kritice. Naposledy při zatčení muže na pražské Florenci, který u sebe neměl občanský průkaz. "Rád bych k zásahu na Florenci zdůraznil jednu věc: Vojáci nejsou ti, kteří tu patrolu vedou,“ řekl k tomu Stropnický.

Bezpečnostní rada státu už nedávno odsouhlasila snížení počtu vojáků. Celkem stovka z nich odejde z Brna a z Ostravy. Po vyhlášení prvního stupně ohrožení terorismem bylo kvůli bezpečnostním opatřením původně povoláno 550 vojáků.

"Bezpečnostní opatření trvají. Další vyhodnocení situace se uskuteční znovu za měsíc," řekla Klára Pěknicová z tiskového odboru ministerstva vnitra.

 

Právě se děje

před 49 minutami

Lékárníci požadují přístup k záznamům o lécích, které pacienti pobírají

Lékárníci chtějí mít stejný přístup do lékového záznamu pacienta jako lékaři. Jen tak podle nich mohou poskytnout pacientům co nejlepší péči. Léková novela nyní čeká ke schválení ve Sněmovně. Lékárníkům vadí, že Senát navrhl, aby si pacienti mohli vybrat, kteří lékaři a lékárníci budou moci nahlížet do pacientových lékových záznamů.

Vládní novela má v duchu původního záměru zajistit, že ošetřující lékaři a lékárníci budou sdílet údaje o lécích, které má pacient předepsané. Smyslem je zabránit předepisování léků, jejichž vzájemné užívání by mělo nežádoucí účinky na pacienta.

Návrh senátorů Jitky Seitlové a Václava Hampla z klubu KDU-ČSL má však umožnit, aby pacient mohl souhlas s nahlížením do lékového záznamu udělit všem lékařům a lékárníkům, nebo pouze vybraným. Souhlas by mohl udělit kdykoliv a kdykoli jej také odvolat. Senátoři to zdůvodnili mimo jiné obavami ze zneužití možnosti zjistit, jaké léky pacient bere.

"Obavy ze zneužití údajů jsou naprosto zbytečné. Lékárníci jsou jednak vázáni mlčenlivostí stejně jako lékaři, lékový záznam je navíc opatřen řadou zabezpečení. Pouze lékárník, ze všech pracovníků v lékárně, bude moci na základě vlastního osobního bezpečnostního certifikátu vstupovat do tohoto systému," sdělil dnes prezident lékárnické komory Lubomír Chudoba. Navíc, v lékovém záznamu bude zaznamenána kompletní elektronická stopa a případné zneužití bude podléhat významným finančním sankcím i trestněprávní odpovědnosti, dodal.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Skončila odstávka druhého bloku jaderné elektrárny Dukovany

V jaderné elektrárně Dukovany v sobotu skončila odstávka druhého bloku. Výroba elektřiny měla původně začít na konci června, ale kvůli opravě netěsnosti v parogenerátoru se odstávka o téměř tři měsíce prodloužila.

"Elektřinu začal blok dodávat ve 12:57 hodin", řekl mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. V Dukovanech tak nyní pracují tři ze čtyř výrobních bloků. Na prvním výrobním bloku energetici dokončují plánovanou odstávku pro výměnu paliva.

"Přednost má vždy bezpečnost a jistota o stavu zařízení. Proto jsme si na diagnostice stavu, přípravě postupu, samotné opravě i následných zkouškách dali mimořádně záležet. Teprve na základě vyhovujících výsledků jsme se rozhodli druhý výrobní blok Jaderné elektrárny Dukovany opět uvést do provozu," uvedl ředitel Jaderné elektrárny Dukovany Miloš Štěpanovský.

Plánovaná odstávka prvního bloku skončí na přelomu září a října. Elektrárna Dukovany je v provozu od roku 1985. Loni dodala do sítě 14,25 TWh elektřiny. ČEZ prověřuje možnosti provozu nynějších bloků přibližně do roku 2045.

Zdroj: ČTK
Další zprávy