Vojáci z metra zřejmě brzy zmizí, na letišti zůstanou. V ulicích jich je moc, říká Stropnický

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
Aktualizováno 3. 5. 2016 12:12
Vláda by už v půlce května měla jednat o stažení vojáků, kteří se v ulicích objevili jako součást smíšených hlídek s policií po teroru v belgickém Bruselu. Protiteroristické jednotky by podle ministra obrany Martina Stropnického mohly zůstat například pouze na letištích. "Domníváme se, že můžeme jít na nižší počty," řekl Aktuálně.cz Stropnický. "Z našeho pohledu by to odpovídalo bezpečnostní situaci," dodal Stropnický s tím, že by vojáci už nehlídkovali například v metru.
V Ostravě dne 23. března 2016 se v ulicích Ostravy se objevily smíšené hlídky policistů a vojáků. Reakce na bombový útok v Bruselu.
V Ostravě dne 23. března 2016 se v ulicích Ostravy se objevily smíšené hlídky policistů a vojáků. Reakce na bombový útok v Bruselu. | Foto: ČTK

Praha – Z ulic a metra brzy můžou zmizet protiteroristické jednotky - smíšené policejní a vojenské patroly. Ministr obrany Martin Stropnický se domnívá, že bezpečnostní situace už nevyžaduje takové nasazení vojáků v ulicích, jako tomu bylo před několika týdny. Přítomnost vojáků v ulicích vadí mnoha lidem, kteří jsou z jejich nasazení v ulicích nesví.

"Domníváme se, že můžeme jít na nižší počty," řekl Aktuálně.cz Stropnický. "Už došlo k setkání náčelníka generálního štábu a policejního prezidenta, kteří si vyměnili poznatky, a návrh se rýsuje," prozradil ministr obrany.

Měl by se tak omezit počet nasazených vojáků. "A mohlo by se to zúžit na objekty, jako je letiště. Z našeho pohledu by to odpovídalo bezpečnostní situaci," dodal Stropnický s tím, že by se vojáci už nevyskytovali například v metru.

Rozhodnout však o tom nemůže ministr obrany, ale vláda. Podle Stropnického by o tom mohla jednat už v půlce května. A rozhodovat se bude na základě doporučení ministra vnitra Milana Chovance a současné bezpečnostní situace, která už není tak vypjatá jako po teroristických útocích v Bruselu.

Na zbytečné nasazení vojáků upozorňují i experti, jako třeba někdejší poradce exministra obrany Alexandra Vondry František Šulc.

"Tito vojáci tvoří i páteř jednotek vyčleňovaných do pohotovostí NATO i Evropské unie a nyní se vysilují pacifikováním „nepřizpůsobivých“, kteří se ve větších množstvích vyskytují na místech, jako je Florenc či hlavní nádraží, hašením hořícího koše na zastávce z camelbaku (byl to skutečně legrační pohled) a podobně. Proč? Pro lepší spánek policejního prezidenta?" píše Šulc na webu onwar.eu.

Za měsíc čelily smíšené policejní hlídky několikrát kritice. Naposledy při zatčení muže na pražské Florenci, který u sebe neměl občanský průkaz. "Rád bych k zásahu na Florenci zdůraznil jednu věc: Vojáci nejsou ti, kteří tu patrolu vedou,“ řekl k tomu Stropnický.

Bezpečnostní rada státu už nedávno odsouhlasila snížení počtu vojáků. Celkem stovka z nich odejde z Brna a z Ostravy. Po vyhlášení prvního stupně ohrožení terorismem bylo kvůli bezpečnostním opatřením původně povoláno 550 vojáků.

"Bezpečnostní opatření trvají. Další vyhodnocení situace se uskuteční znovu za měsíc," řekla Klára Pěknicová z tiskového odboru ministerstva vnitra.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 15 minutami

Střety v Jeruzalémě pokračují druhý den a noc, další desítky Palestinců utrpěly zranění

V Jeruzalémě ze soboty na neděli pokračovaly střety mezi palestinskými demonstranty a izraelskou policií poté, co se sešly desítky tisíc muslimů před mešitou Al-Aksá při oslavách svátku souvisejícího s postním měsícem ramadán. Podle místního Červeného půlměsíce utrpělo zranění nejméně 80 lidí včetně několika dětí, 14 lidí bylo převezeno do nemocnice. Zranění utrpěl rovněž jeden policista. Znepokojení nad situací dnes vyjádřil takzvaný blízkovýchodní kvartet, tedy Evropská unie, OSN, USA a Rusko.

Palestinská mládež házela kamení na policisty, zapalovala ohně a strhávala policejní bariéry v ulicích vedoucích k jeruzalémskému Starému městu. Policisté na koních a těžkooděnci proti davu nasadili zábleskové granáty a vodní děla, stříleli rovněž do lidí gumovými projektily.

Nepokoje v Jeruzalémě propukly po zahájení postního měsíce ramadánu v polovině dubna, kdy Izrael omezil Palestincům shromažďování na místě, kde se Arabové většinou scházejí k večerní modlitbě. V posledních dnech napětí podpořilo hrozící nucené vystěhování některých palestinských rodin z jejich domů ve východním Jeruzalémě. Při střetech z pátku na sobotu utrpělo zranění přes 200 Palestinců a šest izraelských policistů.

Zdroj: ČTK
před 18 minutami

Sadiq Khan obhájil mandát a bude nadále starostou Londýna

Starostou Londýna byl znovuzvolen labourista Sadiq Khan, britské hlavní město tak povede i příští čtyři roky. Podle oficiálních výsledků získal přes 55 procent hlasů a porazil svého konzervativního soupeře Shauna Baileyho, informovala v sobotu britská média. Khan se stal v roce 2016 prvním muslimem, který kdy stanul v čele západní metropole.

"Jsem pyšný, že jsem dnes získal velmi silný mandát," řekl Khan po oznámení výsledků. Slíbil rovněž, že si "natáhne každou šlachu při snaze vystavět lepší a zářnější budoucnost pro Londýn po temných dnech pandemie".

"Nebudu nikdy přehlížet vaše hlasy, vaše starosti a vaše obavy," vzkázal pak voličům, kteří ve volbách upřednostnili jednoho z jeho 19 soupeřů. "Jizvy po Brexitu stále přetrvávají a stále více nás rozděluje drsná kulturní válka," pokračoval s tím, že koronavirus nedbá na ideologické rozdíly. "Musíme využít této chvíle národního uzdravení k zacelení toho, co nás rozděluje," dodal. Slíbil rovněž, že bude usilovat o lepší komunikaci mezi londýnskou radnicí a britskou vládou, jíž nyní ovládají konzervativci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy