Vojáci z metra zřejmě brzy zmizí, na letišti zůstanou. V ulicích jich je moc, říká Stropnický

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
Aktualizováno 3. 5. 2016 12:12
Vláda by už v půlce května měla jednat o stažení vojáků, kteří se v ulicích objevili jako součást smíšených hlídek s policií po teroru v belgickém Bruselu. Protiteroristické jednotky by podle ministra obrany Martina Stropnického mohly zůstat například pouze na letištích. "Domníváme se, že můžeme jít na nižší počty," řekl Aktuálně.cz Stropnický. "Z našeho pohledu by to odpovídalo bezpečnostní situaci," dodal Stropnický s tím, že by vojáci už nehlídkovali například v metru.
V Ostravě dne 23. března 2016 se v ulicích Ostravy se objevily smíšené hlídky policistů a vojáků. Reakce na bombový útok v Bruselu.
V Ostravě dne 23. března 2016 se v ulicích Ostravy se objevily smíšené hlídky policistů a vojáků. Reakce na bombový útok v Bruselu. | Foto: ČTK

Praha – Z ulic a metra brzy můžou zmizet protiteroristické jednotky - smíšené policejní a vojenské patroly. Ministr obrany Martin Stropnický se domnívá, že bezpečnostní situace už nevyžaduje takové nasazení vojáků v ulicích, jako tomu bylo před několika týdny. Přítomnost vojáků v ulicích vadí mnoha lidem, kteří jsou z jejich nasazení v ulicích nesví.

"Domníváme se, že můžeme jít na nižší počty," řekl Aktuálně.cz Stropnický. "Už došlo k setkání náčelníka generálního štábu a policejního prezidenta, kteří si vyměnili poznatky, a návrh se rýsuje," prozradil ministr obrany.

Měl by se tak omezit počet nasazených vojáků. "A mohlo by se to zúžit na objekty, jako je letiště. Z našeho pohledu by to odpovídalo bezpečnostní situaci," dodal Stropnický s tím, že by se vojáci už nevyskytovali například v metru.

Rozhodnout však o tom nemůže ministr obrany, ale vláda. Podle Stropnického by o tom mohla jednat už v půlce května. A rozhodovat se bude na základě doporučení ministra vnitra Milana Chovance a současné bezpečnostní situace, která už není tak vypjatá jako po teroristických útocích v Bruselu.

Na zbytečné nasazení vojáků upozorňují i experti, jako třeba někdejší poradce exministra obrany Alexandra Vondry František Šulc.

"Tito vojáci tvoří i páteř jednotek vyčleňovaných do pohotovostí NATO i Evropské unie a nyní se vysilují pacifikováním „nepřizpůsobivých“, kteří se ve větších množstvích vyskytují na místech, jako je Florenc či hlavní nádraží, hašením hořícího koše na zastávce z camelbaku (byl to skutečně legrační pohled) a podobně. Proč? Pro lepší spánek policejního prezidenta?" píše Šulc na webu onwar.eu.

Za měsíc čelily smíšené policejní hlídky několikrát kritice. Naposledy při zatčení muže na pražské Florenci, který u sebe neměl občanský průkaz. "Rád bych k zásahu na Florenci zdůraznil jednu věc: Vojáci nejsou ti, kteří tu patrolu vedou,“ řekl k tomu Stropnický.

Bezpečnostní rada státu už nedávno odsouhlasila snížení počtu vojáků. Celkem stovka z nich odejde z Brna a z Ostravy. Po vyhlášení prvního stupně ohrožení terorismem bylo kvůli bezpečnostním opatřením původně povoláno 550 vojáků.

"Bezpečnostní opatření trvají. Další vyhodnocení situace se uskuteční znovu za měsíc," řekla Klára Pěknicová z tiskového odboru ministerstva vnitra.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Ve velkém procesu v Salvadoru odsoudili 373 členů známého gangu

Salvadorský soud dnes poslal do vězení 373 členů nechvalně proslulé zločinecké organizace Mara Salvatrucha. Výše trestů se různí, některé jsou v délce až 74 let. Podle agentury AP o tom informovala tisková služba příslušného soudu v hlavním městě San Salvadoru.

Během procesu se podle soudních dokumentů mimo jiné potvrdila tajná jednání mezi kriminálními skupinami a politiky ohledně podpory ve volbách v roce 2014. Potvrdily to předložené důkazy ve formě videozáznamů, fotografií a přepisů zachycených telefonních rozhovorů.

Předsedající soudce Godofredo Salazar v této souvislosti kritizoval prokurátory, že nevznesli obžalobu vůči politikům jak z levicové Fronty národního osvobození Farabunda Martího (FMLN), tak z pravicového Nacionalistického republikánského spojenectví (ARENA).

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Před pěti lety z bankomatu v Mělníku zmizelo šest milionů korun, policie nyní obvinila dva muže

Policie zadržela dva muže, kteří jsou podezřelí z toho, že před pěti lety vykradli bankomat v Mělníku. Podle kriminalistů z něho odnesli šest milionů korun. Hrozí jim pět až 12 let vězení.

"Pracovali v bezpečnostní agentuře, která poskytuje služby v převozu peněz a provozuje bezpečnostní systémy. Měli tak detailní znalosti o chodu společnosti, znali způsob manipulace s kazetami na bankovky a jejich doplňování do bankomatů," uvedla mluvčí.

Policisté oba, čtyřicetiletého a čtyřiačtyřicetiletého muže, zadrželi 4. prosince. Obvinili je z vloupání.

Zdroj: ČTK
Další zprávy