Na možnou evakuaci se v Moravskoslezském kraji připravují obyvatelé obce Loučky, která patří k Odrám na Novojičínsku. Vodohospodáři tam totiž dnes ráno kvůli stoupající hladiny řeky Odry vyhlásili třetí povodňový stupeň. Voda v současné době ohrožuje tři domy, které se hasiči snaží zabezpečit a před záplavami ochránit.
"Obyvatele obce jsme informovali o případném nebezpečí a také o tom, aby si začali připravovat povodňové balíčky. Někdo může být nucen odejít," řekl starosta Oder Pavel Matůšů. Dodal, že velké riziko hrozí z nedalekého vojenského prostoru a tamní přehrady Barnov. "V pondělí ještě po dohodě s námi odpouštěli vodu. Dnes už ale volali, že už nejsou schopni tok regulovat a voda neřízeně odtéká. Ve vojenském prostoru je navíc spousta sněhu. Pokud by do toho začalo pršet, situace by mohla být kritická. Jsme připraveni na evakuaci obyvatel," řekl.
Stoupající hladina řeky Odry ohrožuje desítky domů i v Ostravě-Koblově. Hasiči proto na místě budují 200 metrů dlouhou hráz z pytlů s pískem a vodních vaků. Voda ohrožuje především domy v části nazvané Žabník. "Na místě pracuje 40 dobrovolných a profesionálních hasičů z Ostravy. Zasahují tam i vojáci z hlučínského záchranného praporu," řekl mluvčí moravskoslezských hasičů Petr Kůdela.
Jihočeské řeky se vylévají z břehů a voda zaplavuje zahrady a sklepy. Silničáři kvůli rozvodněným řekám uzavřeli několik silnic. Třetí stupeň povodňové aktivity vyhlásili vodohospodáři na Lužnici v Bechyni, na Stropnici v Pašínovicích, na Malši v Roudném a na Lužnici v Nové Vsi. Hasiči zatím čerpali vodu pouze ze sklepů. Voda by však podle vodohospodářů měla ještě stoupat.
Silničáři uzavřeli úsek mezi Srlínem a Starým Sedlem na Písecku, na silnici u Hrejkovic je průjezdná pouze polovina vozovky. Na silnici mezi Olešnicí a Petříkovem na Českobudějovicku stojí 30 centimetrů vody. Voda zaplavila také silnici mezi Klikovem a Suchdolem nad Lužnicí, informoval dispečer Správy a údržby silnic Jihočeského kraje Jindřich Nováček.
Voda stoupla o metr
Na třech místech Jihomoravského kraje musel být v noci na dnešek vyhlášen kvůli tání, které provázejí dešť, třetí stupeň povodňové aktivity. Situace je vážná na Znojemsku na řece Dyji, a to v Podhradí a v Janově, a také na řece Moravě ve Strážnici na Hodonínsku. Na těchto místech se oproti pondělnímu ránu hladiny vzedmuly přibližně o metr. Hasiči v regionu již mají první výjezdy.
"Místy se již řeky rozlily, nicméně větší škody na majetku nejsou pořád hlášeny," řekla mluvčí podniku Povodí Moravy Dana Meissnerová. Zdůraznila, že situace se bude nadále zhoršovat. Na řece Dyji komplikují situaci ledové kry, které blokují koryto. V Podhradí nelze použít na jejich vytahování těžkou techniku. Bariéry se ale postupně uvolňují. Rozvodněná Dyje tam zatím zaplavila louky a několik zahrádek.
Hladiny řek stoupaly během noci i v Pardubickém kraji. Nejvyšší povodňový stupeň již vodohospodáři vyhlásili na třech tocích - na Novohradce v Uhřeticích, na Chrudimce v Nemošicích a rovněž na Loučné v Cerekvici nad Loučnou. Hladiny i nadále stoupají. Druhý povodňový stupeň vyhlásili vodohospodáři na Doubravě v Pařížově, první platí na Loučné v Dašicích a Litomyšli a na Chrudimce v Přemilově a Padrtech. Vzestup hladin se v těchto lokalitách již většinou zastavil.
Hasiči a vojáci už stavějí hráze
Hladiny středočeských toků v noci na dnešek a ráno dále stoupaly. Situace se vyhrotila především na Mrlině ve Vestci na Nymbursku, kde se v současné době chystají k evakuaci. Hladiny říčky Mrliny je zde podle starosty Jaroslava Janaty 326 centimetrů vysoká, což je o 20 centimetrů více než při povodni v roce 2003. "Řeka teče nekontrolovatelně do vsi, proto budeme po obědě evakuovat občany," řekl starosta.
Na místě jsou od noci profesionální hasiči i vojáci z kutnohorského záchranného pluku, kteří na ochranu před vodou vystavěli 6000 pytlů s pískem. Se stavbou hrází pomáhají i místní občané. Další hráze museli stavět také lidé v obcích kolem rozvodněné Klenice na Mladoboleslavsku a u Doubravy na Kutnohorsku. Kvůli rozlité vodě je také uzavřeno několik silnic.
Vodohospodáři v Královéhradeckém kraji vyhlásili třetí, nejvyšší, stupeň povodňové aktivity na Dědině v Mitrově na Rychnovsku. Druhý stupeň platí na řece Cidlině v Jičíně a Novém Bydžově na Hradecku a také na Orlici v Týništi nad Orlicí na Rychnovsku. Na některých úsecích řek Kněžny, Metuje a Stěnavy platí nejnižší stupně povodňové aktivity, uvedl vedoucí vodohospodářského dispečinku společnosti Povodí Labe v Hradci Králové Jiří Petr.
Kvůli jarnímu tání a prudkému zvýšení teplot se v Olomouckém kraji vyhlásili vodohospodáři třetí stupeň povodňové aktivity na řece Třebůvce v Lošticích na Šumpersku. Voda tam již dosáhla výšky 270 centimetrů. Hladina se zvedla také na Bečvě na Přerovsku; v Dluhonicích je vyhlášen druhý stupeň povodňové aktivity; hladina dosáhla 450 centimetrů. První stupeň platí v Teplicích nad Bečvou a v Lupěné na Šumpersku.
V noci na dnešek dosáhly na Vysočině Martinický potok na Pelhřimovsku a Šlapanka na Havlíčkobrodsku nejvyššího stupně povodňové aktivity. Na dalších čtyřech místech kraje Vysočina platí druhý stupeň - pohotovost a v pěti oblastech první. Voda se většinou rozlila z koryt na louky a zahrady a nezpůsobila rozsáhlejší škody. "Krajští hasiči v pondělí a v noci na úterý vyjížděli k osmi případům čerpání vody ze sklepů rodinných domů a veřejných prostranství, kde se vytvořily vodní laguny," řekla mluvčí hasičů Denisa Vrbová.
Doprava na Labi je zastavena
Na Labi v Ústeckém kraji platí druhý stupeň povodňové aktivity. Voda v Ústí nad Labem zaplavuje silnici u Benešova mostu, která je součástí hlavního tahu Praha-Ústí-Děčín. Strážníci proto část silnice uzavřeli a policisté odklánějí nákladní dopravu již v Lovosicích, osobní vozy pojedou přes centrum města. Vzhledem k dalšímu očekávanému zvyšování labské hladiny začnou dnes odpoledne ústečtí strážníci stavět hráz pytlů s pískem na Střekovském nábřeží. Mluvčí města Milan Knotek řekl, že bude zapotřebí 20.000 pytlů. Bude-li voda stoupat i ve středu, což je velmi pravděpodobné, budou zapotřebí v Ústí nad Labem další dopravní opatření, uvedl Knotek.
Na vodočtu v Ústí nad Labem bylo dnes ráno 547 centimetrů. Třetí povodňový stupeň se vyhlašuje od 600 centimetrů. Kvůli zvýšené hladině Labe je zastavena do odvolání plavba na Labi až k česko-německé hranici ve Hřensku na Děčínsku.
Na většině vodních toků ve Zlínském kraji dál stoupaly hladiny v noci na dnešek. Na několika místech vyhlásili vodohospodáři druhý stupeň povodňové aktivity znamenající pohotovost. Druhý stupeň platí na řece Bečvě v Jarcové a ve Vsetíně, Moravě ve Spytihněvi a také v Kroměříži, na Olšavě v Uherském Brodě. Pohotovost byla vyhlášená i na říčce Bystřička u přehrady.
V Karlovarském kraji po výrazném oteplení stoupá hladina Ohře. Jinde ale průtoky kulminují. Situaci by mohl ještě zhoršit déšť, který se ale regionu zatím vyhýbá. Během noci se na první povodňový stupeň dostala Svatava, Teplá a Ohře. Hasiči zasahovali asi ve 20 případech. Převážně čerpali vodu ze zaplavených sklepů. Tyto události ale neměly na svědomí vodní toky, nýbrž voda stékající z polí a lesů, řekl krajský ředitel hasičů Zdeněk Teplý.
Kulminovat začala Svatava na Sokolovsku, kde se už několik hodiny udržuje na 142 centimetrech. Z druhého na první stupeň se vrátila Teplá u Březové na Karlovarsku. Kulminuje rovněž hladina Ohře v Karlových Varech, drží se tady od noci na 222 centimetrech a nestoupá.
Hladiny stoupají i v Plzeňském kraji, druhé povodňové stupně jsou na Úslavě v Koterově a ve Ždírci, na Klabavě, na Mži u Stříbra a na Střele u Plas. Na zbývajících řekách jsou první stupně. "Záleží na tom, jak silně bude odpoledne pršet. Pokud bude déšť vydatný a vytrvalý, mohou se začít řeky v některých úsecích vylévat z koryt. Rizikové jsou zejména oblasti, kde ještě leží sníh. Je to například Šumava či Brdy," řekl Petr Plný z plzeňského dispečinku povodí Vltavy. Uvedl, že povodí Vltavy odpouští všechny přehradní nádrže. Podle něj je zatím odtok ze všech přehrad ovladatelný.
Hladina Vltavy v Praze nadále stoupá, drží se však stále na úrovni prvního povodňového stupně - bdělosti. V Malé Chuchli dosáhla ráno výšky 166 centimetrů, informují webové stránky společnosti Povodí Vltavy. Druhý stupeň se vyhlašuje při 218 centimetrech. V pondělí pražský magistrát nechal vyklidit náplavky a zavřel protipovodňová vrata do kanálu Čertovka. Uzavřeny jsou náplavky na Janáčkově, Masarykově, Alšově, Dvořákově, Rašínově a Hořejším nábřeží.
Co dělat, když voda přijde?
Hasiči vyzývají obyvatele žijící v blízkosti vodních toků, aby si při vyhlášení druhého povodňového stavu zajistili poslech sdělovacích prostředků a informovali se o způsobu a místě případné evakuace. Měli by si také připravit pytle s pískem a další materiál k utěsnění nízko položených dveří či oken.
Pokud bude vyhlášen třetí stupeň povodňové aktivity, doporučují hasiči lidem, aby si připravili evakuační zavazadlo a vozidlo. Cenné věci a nebezpečné látky by měli přenést do vyšších pater budov, nachystat vyvedení hospodářských zvířat a připravit se na evakuaci. Při zaplavování domu by lidé měli odpojit přívod elektrického proudu, vody a plynu. Po celou dobu mimořádné situace by se lidé měli řídit pokyny povodňových orgánů, policie a záchranářů.
Výstraha meteorologů platí do středy
Povodně podle meteorologů hrozí až do středečního večera. Navíc nevylučují, že se výstraha prodlouží i do dalších dnů. Záplavy hrozí předevší v kraji Královéhradeckém, Pardubickém, Jihočeském, Plzeňském, Jihomoravském, Olomouckém a Moravskoslezském.
V pondělí padl v Praze teplotní rekord starý 32 let. Meteorologové v Klementinu naměřili 20,8 stupně Celsia, což je o 1,5 stupně víc, než představoval dosavadní rekord z roku 1974. Ještě tepleji bylo na jihu Čech. V Českých Budějovicích dosáhlo maximum 22,2 stupně, což je o 1,9 stupně víc než tři roky starý rekord.