Z 1,1 milionu korun, o které vnitro snížilo peníze na prevenci korupce, bylo 750 tisíc korun přesunuto na prevenci jízdy pod vlivem alkoholu a drog. Rozhlasu to řekla mluvčí ministerstva Hana Malá. Zbytek z přesunutých peněz dá vnitro na asistenční a krizové linky nebo prevenci domácího násilí.
"Ministerstvo má zájem na podpoře smysluplných a efektivních aktivit v oblasti boje proti korupci ze strany neziskových organizací. Nicméně má také zájem na zajištění i dalších priorit v oblasti prevence kriminality, které pokládá za stejně důležité," uvedla Malá.
Ministerstvo spravedlnosti, které je garantem vládní strategie boje proti korupci, nevidí ve snížení peněz na prevenci korupce problém.
"Nikde není napsáno, že finanční prostředky nakonec nebudou navýšeny na cirka pět milionů korun," řekl rozhlasu mluvčí ministerstva Vladimír Řepka.
Nevládní organizace budou tak možná muset podle ředitele organizace Transparency International Davida Ondračky kvůli nejistotě, zda a v jakém objemu dostanou peníze na protikorupční boj, omezit služby.
"Museli bychom odmítat některé složité kauzy, na které potřebujeme právníky, asistenty, analytiky, kteří se jim věnují," řekl Radiožurnálu. Podle právníka protikorupčního spolku Oživení Marka Zelenky stát neví, co chce.
Snížení příspěvku na boj proti korupci může být podle šéfa Transparency International odvetou za upozorňování na střety zájmů politiků a na kauzy vládních stran.
Transparency International loni vznesla podezření, že premiér Andrej Babiš (ANO) porušuje nová evropská pravidla o střetu zájmů. Podezřením se zabývá radnice v Černošicích. Babiš, který je stíhán kvůli údajnému dotačnímu podvodu, je předsedou Rady vlády pro koordinaci boje s korupcí.