Zde jsou zásadní důkazy úřadu v Černošicích. Babiš může dál ovládat svá média

Kateřina Frouzová Kateřina Frouzová
Aktualizováno 11. 3. 2019 20:49
Redakce Aktuálně.cz získala plné znění dosud utajovaného rozhodnutí městského úřadu v Černošicích. Tamní úředníci rozhodli, že je premiér Andrej Babiš ve střetu zájmů a vyměřili mu za to pokutu 200 tisíc korun. Jak z dokumentu vyplývá, své rozhodnutí opírají zejména o statut jednoho z Babišových svěřenských fondů. Podle nich předsedovi vlády umožňuje dál ovládat svá bývalá média.
Rozhodnutí Městského úřadu Černošice o střetu zájmů Andreje Babiše
Rozhodnutí Městského úřadu Černošice o střetu zájmů Andreje Babiše | Foto: Aktuálně.cz

Odbor přestupků v Černošicích, pod které spadají Babišovy domovské Průhonice, řešil případ premiérova střetu zájmů několik měsíců. Závěr vydali úředníci až letos v lednu. Už na podzim ho ale upozornili, že berou situaci vážně. Nakonec vydali verdikt "vinen ze spáchání přestupku" a vyměřili předsedovi vlády pokutu 200 tisíc korun, která je při horní hranici sazby.

V případech střetů zájmů není rozhodující jen to, kdo je označený jako majitel firmy, ale i to, kdo podnik skutečně ovládá. A podle černošického úřadu má Babiš stále možnost zasahovat do chodu svých bývalých firem, a tedy i médií. Konkrétně třeba deníků MF Dnes a Lidové noviny, které spadají pod společnost MAFRA, nebo Rádia Impuls, které vysílá pod hlavičkou firmy Londa.

"Na základě provedených důkazů a uvedeného posouzení nemá správní orgán pochybnost o tom, že obviněný je ovládající osobou uvedených mediálních společností, a proto rozhodl o jeho vině u uvedeného přestupku," stojí v závěrečné části celkem patnáctistránkového rozhodnutí černošických úředníků, které má Aktuálně.cz k dispozici.

"Jak bylo řízením prokázáno, uvedený přestupek byl spáchán z nedbalosti, a na základě provedených důkazů osobně obviněným. Jeho následkem je porušení neslučitelnosti výkonu funkce veřejného funkcionáře a funkcí osoby s rozhodujícím vlivem v mediálních společnostech…," vysvětluje dokument Babišovu situaci.

Verdikt vydala radnice 21. ledna, Babiš se proti němu o pár dní později odvolal a případ dostal na starosti Středočeský kraj. Premiérův právník Václav Knotek je přesvědčený, že úředníci v Černošicích případ pokazili a špatně argumentují.

Na možnost, že by Babiš mohl ovládat svá média, upozornila městský úřad v Černošicích česká pobočka Transparency International loni v létě. Jejich stížnost se týkala výše uvedených médií. Podle zákona o střetu zájmů totiž poslanec nebo člen vlády nemůže vlastnit média, provozovat je nebo ovládat firmy, kterým patří. Pokud by to politik porušil, dopustil by se přestupku. Babiš se dříve k vlastnictví médií hlásil, kvůli dva roky staré novele zákona ale veškerý svůj majetek převedl do svěřenských fondů. Takové odstřižení od vlivu on i jeho právníci považují za dostatečné.

Babiš "vykonává činnosti, které lze označit za řídicí"

Pro úředníky byl klíčovým důkazem notářský zápis z loňského března. V černošické složce se hovoří o důkazech číslo 9, 10 a 11. Jedná se o zápis statutu Babišova svěřenského fondu AB private trust I. Statut určuje pravidla chodu fondu. Tento materiál premiér v minulosti nechtěl celý zveřejnit, jeho bývalá společnost Agrofert z něj publikovala pouze některé části.

Z dokumentů podle černošických úředníků plyne, že Babiš má vliv na vedení svého trustu - konkrétně na jeho správce fondu a tři členy rady protektorů. Správce může Babiš odvolat, pokud například poruší pravidla správy či zákony. Kvůli chybám může měnit i dva ze tří protektorů. Třetího rodinného protektora je podle mínění černošického úřadu oprávněný odvolat i v případě, že neporušuje zákony. Tímto třetím "rodinným protektorem" je v případě premiérových fondů jeho manželka Monika Babišová.

Tím, kdo by měl posuzovat, zda správce pochybil a jak s jeho majetkem nakládá, je podle rozhodnutí úředníků opět Babiš. "… tuto činnost je oprávněn vyhodnocovat a v případě porušování ustanovení statutu nebo zákonů osobami působícími ve svěřenském fondu je oprávněn je z vykonávané pozice odvolat. Od činnosti svěřenského fondu tedy není oddělen, neboť vykonává činnosti, které lze označit za řídicí," píší ve své zprávě.

Za důležité úředníci považují i ty pasáže, ze kterých je jasné, že Babiš může svůj majetek získat rychle zpět pod plnou kontrolu. "Akcie budou vráceny zakladateli (Babišovi, pozn. red.) bez zbytečného prodlení po skončení správy fondu, pokud zakladatel nebude vykonávat funkci poslance," stojí v rozhodnutí z Černošic. Navíc podle podkladů získá svůj majetek zpátky také v momentě, kdy by politici zákon o střetu zájmů zrušili.

Variantu, že by Babiš svého možného vlivu nějak využil a upřednostnil například svá někdejší média, zkoumání úředníků neprokázalo. Oslovili kvůli tomu politické strany a hnutí v parlamentu, ty však na žádný konkrétní příklad neupozornily.

Podle předsedy pirátů Ivana Bartoše úřad v Černošicích potvrdil to, co analytický tým pirátů tvrdí už od července 2018. "Z pozice zakladatele a především beneficienta svěřeneckého fondu může totiž tento fond kdykoliv zrušit a především může ovlivňovat složení rady protektorů. Kromě toho činnost osob figurující v těchto svěřenských fondech je závislá na Andreji Babišovi," řekl Bartoš a dodal, že se váží odvahy úřadu v této kauze rozhodnout.

S rozhodnutí obce je spokojeno také Transparency International. "Černošice prokázaly to, že celý přesun majetku do svěřenských fondů byl naoko a že tam ovládající role Babiše zůstala," prohlásil šéf české pobočky Transparency David Ondráčka." Závěry vzešlé z notářského zápisu podle něj odpovídají závěrům, které Transparency učinilo na základě informací získaných ve slovenském rejstříku.

Zmatené, nesrozumitelné, plné rozporů

Proti rozhodnutí se Babiš odvolal na začátku února. V textu odvolání, které má deník Aktuálně.cz také k dispozici, jeho právník Václav Knotek píše, že vysvětlení úředníků z Černošic je zmatené, nesrozumitelné, plné rozporů a stěžuje si, že se úředníci nezabývali důkazy jeho mandanta.

"Výrok o vině je nesprávný a nezákonný, neboť nebylo prokázáno, že obviněný naplnil všechny znaky skutkové podstaty tvrzeného přestupku," argumentuje Knotek proti verdiktu o střetu zájmů.

Některé pasáže týkající se statutu svěřenských fondů si podle něj vzájemně odporují. "Správní orgán si sám není vůbec jistý, koho má za ovládanou osobu přesně označit," oponuje Knotek. Pokud Babiš ve statutu má možnost odvolat některé osoby, může tak podle něj učinit jen v případě, že udělají chybu. "S ohledem na skutečnost, že holdingová struktura je výsledkem celoživotní práce obviněného, vytvořil obviněný při konstrukci obou svěřenských fondů několik málo ochranných mechanismů," říká na obhajobu premiéra jeho advokát.

Zdůraznil přitom, že správce má na starosti obchodní a strategická rozhodnutí fondů a jen k některým mimořádně důležitým rozhodnutím potřebuje souhlas protektorů. Stejně tak správce rozhoduje o tom, jaké benefity Babiš z fondu dostane.

Střet zájmů Babiše se v Bruselu řešit neměl, je to pseudokauza, říká Charanzová z ANO

Střet zájmů Andreje Babiše je věc, která se neměla přenést na půdu Evropského parlamentu. ANO hájí zájmy občanů, s premiérem se radíme | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

před 21 minutami

Policisté odhalili rozsáhlý gang drogových dealerů, obvinili 60 lidí

Čeští kriminalisté ve spolupráci s americkými a australskými policisty odhalili organizovanou skupinu obchodníků s kokainem a heroinem. Kurýři podle policistů přepravili řádově stovky kilogramů drog, působili na čtyřech kontinentech. Jen v Česku zatím policie obvinila 60 lidí, kterým hrozí vězení v délce deset až 18 let, informovala v tiskové zprávě mluvčí policejní Národní protidrogové centrály Barbora Kudláčková.

V čele skupiny stáli tři hlavní organizátoři, kteří si najímali kurýry na území České republiky, a to nejčastěji mezi lidmi s nižšími příjmy či dluhy. Skupina přepravovala nelegální drogy do Austrálie, kde je prodejní cena těchto látek mnohonásobně vyšší, a převoz zásilek tak generoval vysoký zisk, uvedla mluvčí.

V rámci mezinárodní akce nazvané VOMBAT bylo v České republice doposud zahájeno trestní stíhání proti 60 lidem. Případ dozoruje Krajské státní zastupitelství v Českých Budějovicích. Vyšetřování podle Kudláčkové dále pokračuje a policisté předpokládají, že zadrží a obviní ještě další osoby, zejména z řad organizátorů, případně rozšíří trestní stíhání již obviněných osob.

před 39 minutami

Dallas vyhrál duel NBA v Mexiku, proti Detroitu opět zářil Dončič

Basketbalisté Dallasu vyhráli čtvrteční duel NBA v Mexiku a při vítězství nad Detroitem 122:111 se opět činil zejména Luka Dončič. Hvězdný Slovinec nastřílel 41 bodů, doskočil 12 míčů a přidal 11 asistencí a zaznamenal osmý triple double v sezoně.

Dvacetiletý rozehrávač dosáhl dvouciferných čísel ve třech základních statistikách už posedmé v kariéře na cizí palubovce, což se před dovršením 22 let ještě nikomu nepodařilo. Slavní Magic Johnson a LeBron James odehráli svého času takových zápasů šest. Jako nejmladší hráč v historii také Dončič nashromáždil už druhý triple double se čtyřicetibodovým výkonem v sezoně.

"Neustále se zlepšujeme. Já, Kristaps (Porzingis), který nehrál skoro dva roky, celý tým. Věřte, že budeme ještě lepší," prohlásil tahoun Mavericks. "Luka začíná dělat ze skvělých výkonů rutinu. Jsem za něj moc rád, ale hlavně mě těší, že nikdy nezapomíná na spoluhráče," přidal trenér Rick Carlisle.

Slovinskému reprezentantovi sekundoval Seth Curry, který nastřílel 30 bodů z pozice náhradníka. Porzingis přidal 20 bodů a osm doskoků. Nejlepším hráčem Pistons byl s 23 body a 15 doskoky Andre Drummond.

Mexiko hostilo od roku 1992 už 29. utkání NBA, což dělá ze souseda USA zemi s největším počtem duelů mimo území samotných Spojených států. Třicátý zápas se odehraje v sobotu, kdy se opět v Mexico City představí San Antonio a Phoenix.

Výsledky NBA:

Boston - Philadelphia 109:115, Denver - Portland 114:99, Detroit - Dallas 111:122, San Antonio - Cleveland 109:117 po prodl.

před 1 hodinou

Za ubytování v Praze zaplatí lidé od ledna 21 korun za den, městu poplatek vynese 370 milionů ročně

Ubytovací zařízení v hlavním městě budou od ledna vybírat poplatek za pobyt 21 korun za osobu a den. Podléhat mu budou i služby typu Airbnb. Jde o součet maximální sazby rekreačního a lázeňského poplatku. Vláda rozhodla o sloučení obou poplatků od nového roku v jediný. Praha díky tomu může počítat s výnosem téměř 370 milionů korun, tedy o zhruba 14 procent vyšším než dosud. Informace vyplývá z důvodové zprávy ke změně vyhlášky, kterou schválili pražští zastupitelé.

Podle novely zákona může být poplatek od ledna maximálně 21 korun za osobu a den, od roku 2021 budou moci obce podle svého rozhodnutí vybírat až 50 korun. Podle primátorova náměstka Petra Vyhnánka (Praha Sobě) bude návrh na zvýšení poplatku zastupitelům předkládat znovu za rok, protože současný poplatek je "směsně nízký", řekl. Dosud platil rekreační nebo lázeňský poplatek maximálně 15 korun za osobu a den a poplatek z ubytovací kapacity šest korun za lůžko a den.

Poplatek se týká každého krátkodobého pobytu bez ohledu na místo a účel. Neplatí se za první den pobytu a jen pokud ubytování nepřekročí 60 po sobě následujících dní. Osvobozeni od platby jsou lidé starší 70 let a lidé ubytovaní v souvislosti se sezonní prací. Nad rámec zákona Praha osvobodila od poplatku skupiny dětí a mládeže v ubytovnách sdružení dětí a mládeže, pokud cena za ubytování nepřesáhne trojnásobek poplatku za osobu a den.

Další zprávy