Zde jsou zásadní důkazy úřadu v Černošicích. Babiš může dál ovládat svá média

Kateřina Frouzová Kateřina Frouzová
Aktualizováno 11. 3. 2019 20:49
Redakce Aktuálně.cz získala plné znění dosud utajovaného rozhodnutí městského úřadu v Černošicích. Tamní úředníci rozhodli, že je premiér Andrej Babiš ve střetu zájmů a vyměřili mu za to pokutu 200 tisíc korun. Jak z dokumentu vyplývá, své rozhodnutí opírají zejména o statut jednoho z Babišových svěřenských fondů. Podle nich předsedovi vlády umožňuje dál ovládat svá bývalá média.
Rozhodnutí Městského úřadu Černošice o střetu zájmů Andreje Babiše
Rozhodnutí Městského úřadu Černošice o střetu zájmů Andreje Babiše | Foto: Aktuálně.cz

Odbor přestupků v Černošicích, pod které spadají Babišovy domovské Průhonice, řešil případ premiérova střetu zájmů několik měsíců. Závěr vydali úředníci až letos v lednu. Už na podzim ho ale upozornili, že berou situaci vážně. Nakonec vydali verdikt "vinen ze spáchání přestupku" a vyměřili předsedovi vlády pokutu 200 tisíc korun, která je při horní hranici sazby.

V případech střetů zájmů není rozhodující jen to, kdo je označený jako majitel firmy, ale i to, kdo podnik skutečně ovládá. A podle černošického úřadu má Babiš stále možnost zasahovat do chodu svých bývalých firem, a tedy i médií. Konkrétně třeba deníků MF Dnes a Lidové noviny, které spadají pod společnost MAFRA, nebo Rádia Impuls, které vysílá pod hlavičkou firmy Londa.

"Na základě provedených důkazů a uvedeného posouzení nemá správní orgán pochybnost o tom, že obviněný je ovládající osobou uvedených mediálních společností, a proto rozhodl o jeho vině u uvedeného přestupku," stojí v závěrečné části celkem patnáctistránkového rozhodnutí černošických úředníků, které má Aktuálně.cz k dispozici.

"Jak bylo řízením prokázáno, uvedený přestupek byl spáchán z nedbalosti, a na základě provedených důkazů osobně obviněným. Jeho následkem je porušení neslučitelnosti výkonu funkce veřejného funkcionáře a funkcí osoby s rozhodujícím vlivem v mediálních společnostech…," vysvětluje dokument Babišovu situaci.

Verdikt vydala radnice 21. ledna, Babiš se proti němu o pár dní později odvolal a případ dostal na starosti Středočeský kraj. Premiérův právník Václav Knotek je přesvědčený, že úředníci v Černošicích případ pokazili a špatně argumentují.

Na možnost, že by Babiš mohl ovládat svá média, upozornila městský úřad v Černošicích česká pobočka Transparency International loni v létě. Jejich stížnost se týkala výše uvedených médií. Podle zákona o střetu zájmů totiž poslanec nebo člen vlády nemůže vlastnit média, provozovat je nebo ovládat firmy, kterým patří. Pokud by to politik porušil, dopustil by se přestupku. Babiš se dříve k vlastnictví médií hlásil, kvůli dva roky staré novele zákona ale veškerý svůj majetek převedl do svěřenských fondů. Takové odstřižení od vlivu on i jeho právníci považují za dostatečné.

Babiš "vykonává činnosti, které lze označit za řídicí"

Pro úředníky byl klíčovým důkazem notářský zápis z loňského března. V černošické složce se hovoří o důkazech číslo 9, 10 a 11. Jedná se o zápis statutu Babišova svěřenského fondu AB private trust I. Statut určuje pravidla chodu fondu. Tento materiál premiér v minulosti nechtěl celý zveřejnit, jeho bývalá společnost Agrofert z něj publikovala pouze některé části.

Z dokumentů podle černošických úředníků plyne, že Babiš má vliv na vedení svého trustu - konkrétně na jeho správce fondu a tři členy rady protektorů. Správce může Babiš odvolat, pokud například poruší pravidla správy či zákony. Kvůli chybám může měnit i dva ze tří protektorů. Třetího rodinného protektora je podle mínění černošického úřadu oprávněný odvolat i v případě, že neporušuje zákony. Tímto třetím "rodinným protektorem" je v případě premiérových fondů jeho manželka Monika Babišová.

Tím, kdo by měl posuzovat, zda správce pochybil a jak s jeho majetkem nakládá, je podle rozhodnutí úředníků opět Babiš. "… tuto činnost je oprávněn vyhodnocovat a v případě porušování ustanovení statutu nebo zákonů osobami působícími ve svěřenském fondu je oprávněn je z vykonávané pozice odvolat. Od činnosti svěřenského fondu tedy není oddělen, neboť vykonává činnosti, které lze označit za řídicí," píší ve své zprávě.

Za důležité úředníci považují i ty pasáže, ze kterých je jasné, že Babiš může svůj majetek získat rychle zpět pod plnou kontrolu. "Akcie budou vráceny zakladateli (Babišovi, pozn. red.) bez zbytečného prodlení po skončení správy fondu, pokud zakladatel nebude vykonávat funkci poslance," stojí v rozhodnutí z Černošic. Navíc podle podkladů získá svůj majetek zpátky také v momentě, kdy by politici zákon o střetu zájmů zrušili.

Variantu, že by Babiš svého možného vlivu nějak využil a upřednostnil například svá někdejší média, zkoumání úředníků neprokázalo. Oslovili kvůli tomu politické strany a hnutí v parlamentu, ty však na žádný konkrétní příklad neupozornily.

Podle předsedy pirátů Ivana Bartoše úřad v Černošicích potvrdil to, co analytický tým pirátů tvrdí už od července 2018. "Z pozice zakladatele a především beneficienta svěřeneckého fondu může totiž tento fond kdykoliv zrušit a především může ovlivňovat složení rady protektorů. Kromě toho činnost osob figurující v těchto svěřenských fondech je závislá na Andreji Babišovi," řekl Bartoš a dodal, že se váží odvahy úřadu v této kauze rozhodnout.

S rozhodnutí obce je spokojeno také Transparency International. "Černošice prokázaly to, že celý přesun majetku do svěřenských fondů byl naoko a že tam ovládající role Babiše zůstala," prohlásil šéf české pobočky Transparency David Ondráčka." Závěry vzešlé z notářského zápisu podle něj odpovídají závěrům, které Transparency učinilo na základě informací získaných ve slovenském rejstříku.

Zmatené, nesrozumitelné, plné rozporů

Proti rozhodnutí se Babiš odvolal na začátku února. V textu odvolání, které má deník Aktuálně.cz také k dispozici, jeho právník Václav Knotek píše, že vysvětlení úředníků z Černošic je zmatené, nesrozumitelné, plné rozporů a stěžuje si, že se úředníci nezabývali důkazy jeho mandanta.

"Výrok o vině je nesprávný a nezákonný, neboť nebylo prokázáno, že obviněný naplnil všechny znaky skutkové podstaty tvrzeného přestupku," argumentuje Knotek proti verdiktu o střetu zájmů.

Některé pasáže týkající se statutu svěřenských fondů si podle něj vzájemně odporují. "Správní orgán si sám není vůbec jistý, koho má za ovládanou osobu přesně označit," oponuje Knotek. Pokud Babiš ve statutu má možnost odvolat některé osoby, může tak podle něj učinit jen v případě, že udělají chybu. "S ohledem na skutečnost, že holdingová struktura je výsledkem celoživotní práce obviněného, vytvořil obviněný při konstrukci obou svěřenských fondů několik málo ochranných mechanismů," říká na obhajobu premiéra jeho advokát.

Zdůraznil přitom, že správce má na starosti obchodní a strategická rozhodnutí fondů a jen k některým mimořádně důležitým rozhodnutím potřebuje souhlas protektorů. Stejně tak správce rozhoduje o tom, jaké benefity Babiš z fondu dostane.

Střet zájmů Babiše se v Bruselu řešit neměl, je to pseudokauza, říká Charanzová z ANO

Střet zájmů Andreje Babiše je věc, která se neměla přenést na půdu Evropského parlamentu. ANO hájí zájmy občanů, s premiérem se radíme | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

před 5 minutami

Slovenský parlament odmítl návrh na zpřísnění pravidel interrupcí

Ženy na Slovensku nebudou muset na podstoupení interrupce čekat po poučení lékařem déle než dosud, rozhodl v úterý hlasováním parlament. Zpřísnění pravidel prosazovala konzervativní skupina poslanců vládního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLANO) premiéra Igora Matoviče. Projednávaná předloha i hlasování o ní rozdělily koalici, která má ve sněmovně pohodlnou většinu. Počet interrupcí na Slovensku dlouhodobě klesá.

Návrh počítal kromě jiného s tím, že interrupci bude možné vykonat až po čtyřech dnech od chvíle, co lékař odešle hlášení o poučení ženy o zákroku či například o možnosti absolvovat utajený porod národnímu centru zdravotnických informací. To by znamenalo zdvojnásobení lhůty, která se ale neuplatňuje v případě ohrožení zdraví nebo života ženy.

Zdroj: ČTK
před 10 minutami

Prezidentem Bolívie bude podle předběžných výsledků socialista Arce

V nedělních prezidentských volbách v Bolívii zvítězil patrně již v prvním kole bývalý ministr hospodářství Luis Arce, kandidát Hnutí za socialismus (MAS) exprezidenta Eva Moralese. Ten v zemi vládl jako její první indiánský prezident od roku 2006 do svého loňského útěku do exilu. Po sečtení téměř 60 procent hlasů drží Arce těsnou nadpoloviční většinu, uvedla agentura Reuters.

Pomalé oficiální sčítání v jihoamerické zemi ukazuje, že Arce s 50,01 procenta hlasů poráží centristu Carlose Mesu, kterému vyjádřilo přízeň přibližně 32 procent voličů. Vedení o zhruba 18 procentních bodů je daleko vyšší, než předpokládaly předvolební průzkumy.

Jednoznačné Arceho vítězství konstatovaly již průzkumy po uzavření volebních místností, podle nichž socialistický kandidát obdržel 52,4 procenta hlasů a druhý skončil s 31,5 procenta Mesa, který stál v čele země v letech 2003 až 2005.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Microsoft chce expandovat do vesmíru, uzavře partnerství se SpaceX

Microsoft uzavře partnerství s firmou SpaceX, chce se svými cloudovými službami expandovat do vesmíru. Americká softwarová společnost o tom v úterý informovala na svém blogu.

Jmenované partnerství společnosti Microsoft umožní napojit její cloudové služby Azure na satelitní síť Starlink společnosti SpaceX. Získá tak náskok před cloudovými službami, jež nabízí společnost Amazon Jeffa Bezose, napsala agentura Reuters.

Společnost SpaceX je známá pro své znovupoužitelné vesmírné rakety a kabiny pro astronauty. Na oběžné dráze má nyní společnost založená Elonem Muskem přes 800 satelitů sítě Starlink, která má v budoucnu umožnit připojení k internetu kdekoli na Zemi. Musk doufá, že síť bude generovat zisk pro jeho další, meziplanetární cíle.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Olympijský vítěz Krpálek kvůli covidu přijde o turnaj v Budapešti

Olympijský vítěz v judu Lukáš Krpálek měl před odjezdem na turnaj v Budapešti pozitivní test na koronavirus. Informoval o tom na svém facebookovém profilu. O první podnik kategorie Grand Slam po osmiměsíční pauze způsobené koronavirovou pandemií tak přijde.

Podobně jako při jiných mezinárodních sportovních akcích této doby jsou testy před startem povinné. Krpálek neprošel. "Testy před odjezdem u mě bohužel prokázaly že jsem pozitivní na covid," uvedl. Bylo mu to líto. "Tak moc jsem se těšil na své první závody, které mají být tento víkend v Budapešti," posteskl si.

Minulý týden se vzhledem k uzavřeným vnitřním sportovištím v Česku vydal na kemp do Polska do Zakopaného. Formu ale nebude teď moci prodat, protože kvůli nákaze musí do izolace. "Řídím se pokyny lékařů, abych byl fit na listopadové mistrovství Evropy v Praze," doplnil.

Evropský šampionát by se měl v Praze uskutečnit od 19. do 21. listopadu. Pořadatelé navzdory aktuální dramatické epidemiologické situaci v Česku v jeho konání doufají. "Zatím všechny naše přípravy pokračují tak, že se mistrovství Evropy v Praze uskuteční," uvedl v pondělí pro web iSport.cz předseda Českého svazu juda Jiří Dolejš.

V Budapešti by se při Krpálkově absenci mělo představit sedm českých reprezentantů, šest mužů a Renata Zachová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy