Bejrút - Letoun s propuštěnými Čechy se vrátil do Česka, odpoledne přistál na letišti v pražských Kbelích. Z Bejrútu odstartoval po poledni, informaci o tom na Twitteru potvrdil ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD).
U vjezdu do kbelské základny dnes stejně jako ve středu při odletu speciálu do Libanonu platila zpřísněná bezpečnostní opatření. Bránu, u které na pasažéry z vládního speciálu čekala asi dvacítka novinářů, hlídalo několik ozbrojených policistů. Ti krátce po 17:00 odjeli, když se dozvěděli, že cestující z letounu již odjeli. Letiště patrně opustili jiným východem.
Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) ve čtvrtek pro Hospodářské noviny potvrdil, že propuštění Čechů souvisí se zrušením vazby Alího Fajáda.
Letadlo s nasimi obcany uz je ve vzduchu na ceste z Libanonu do CR.Jiz jsem tuto dobrou zpravu predal premierovi.
— Lubomír Zaorálek (@ZaoralekL) February 4, 2016
Pětice mužů je na svobodě od pondělí, vládní speciál pro ně vyrazil včera odpoledne. Muže mezitím vyslýchaly libanonské úřady. Zaorálek očekával, že se jejich vydání podaří dojednat do čtvrtka.
Na palubě českého letadla byli zdravotníci, psychologové a také příslušníci Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu i s ředitelem útvaru Robertem Šlachtou.
Češi zmizeli na východě Libanonu v červenci, 1. února české ministerstvo zahraničí uvedlo, že jsou na svobodě a v pořádku.
Výměna za Fajáda
Stropnický v rozhovoru pro páteční Hospodářské noviny uvedl, že podmínkou propuštění pěti Čechů bylo, aby Česká republika nevydala Fajáda do Spojených států. "Pět lidí se sem vrátí v pořádku, pokud Fajád nebude vydán do Spojených států. Je to svázané," prohlásil Stropnický.
Zaorálek přitom ve středu potvrdil, že o vydávání českých občanů se nevyjednává za jakoukoliv úplatu či protislužbu. "Stále platí, že Česká republika jedná, když se něco takového stane, ale nevyjednáváme, abychom nějakým způsobem obchodovali. S teroristy neobchodujeme," prohlásil Zaorálek.
Česko podle serveru Neovlivní.cz záměr vyměnit své občany držené v Libanonu za Fajáda s Američany konzultovala. Skutečným důvodem tlaku na vydání Fajáda totiž možná nebyly údajné trestné činy, ale detailní informace o obchodu se zbraněmi ve vztahu k Ukrajině, kterými Libanonec disponuje, uvádí internetový deník.
Konečný souhlas s extradicí tří mužů musel vyslovit ministr spravedlnosti Robert Pelikán, kterému od poloviny prosince plynula tříměsíční lhůta pro rozhodnutí. Mluvčí pražského soudu Markéta Puci řekla, že stejné rozhodnutí jako pro Fajáda platí i pro Marábího. O třetím muži zatím ministr nerozhodl, dodala bez bližších podrobností.
Alí Fajád byl ve vazební věznici držen od dubna 2014. Čelil obvinění ze spolupráce s teroristy. V polovině loňského prosince pražský vrchní soud potvrdil, že Fajád může být vydán do USA, stejně jako další dva spoluobvinění. Trojice svou vinu i vydání odmítá. Mužům v USA hrozí až doživotí.