Vláda původně slíbila, že deset miliard vrátí armádě na své první lednové schůzi, později premiér Andrej Babiš (ANO) hovořil o termínu do konce ledna.
Ministr obrany Lubomír Metnar (ANO) sdělil, že je za převod pěti miliard rád. "Je to alespoň částečné naplnění slibu vojákům a výsledek složitých jednání. Věřím, že v únoru vláda projedná i přesun zbylých finančních prostředků," uvedl ministr. Podobně se vyjádřil také na Twitteru.
Jsem rád, že vláda dnes schválila převedení 5 mld. Kč z rozpočtové rezervy do rozpočtu MO. Je to alespoň částečné naplnění slibu vojákům a výsledek složitých jednání. Věřim, že v únoru vláda projedná i přesun zbylých finančních prostředků.
— Lubomír Metnar (@metnarl) January 27, 2021
Babiš po jednání kabinetu řekl, že zbývající částka bude předmětem jednání ministerstev financí a obrany. "I z hlediska nároků dalších resortů. Samozřejmě to, co jsme slíbili, tak plníme, i když ne najednou. Bude to mít ještě nějaký vývoj, který souvisí celkově s rozpočtovými kapitolami," uvedl.
Peníze armádě poslanci odebrali při prosincovém schvalování státního rozpočtu, aby vyhověli požadavku komunistů a získali potřebné hlasy pro jeho schválení. Slibovaný termín k vrácení částky se poté několikrát posunoval. Kabinet dnes jednal v novém roce poosmé, z toho čtyři pondělní schůze byly řádné, další se věnovaly především otázkám covidu-19.
Toto pondělí ministři o penězích nejednali kvůli absenci Metnara, který se omluvil kvůli léčbě nákazy covidem-19. Mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek řekl, že se Metnarův zdravotní stav zlepšil, takže se mohl k videokonferenčnímu jednání kabinetu připojit.
Metnar v minulosti opakovaně řekl, že pokud by se začalo na armádě šetřit, podal by demisi. Po schválení převodu chce obrana do dvou dnů předložit ministerstvu financí rozpočtové opatření. Úřad by pak měl maximálně měsíc na jeho schválení. Armáda aktuálně může nakládat se 75 miliardami, což je méně než před rokem. Kdyby o peníze přišla, muselo by ministerstvo přeplánovat výdaje. Ohrozilo by to také slib ČR spojencům z NATO vydávat do roku 2024 na obranu dvě procenta HDP.
Vláda se o podporu KSČM kromě hlasování o rozpočtu opírá mimo jiné i při rozhodování o prodlužování nouzového stavu. Hnutí ANO v úterý hodnotilo s komunisty vzájemnou toleranční dohodu obou subjektů. Podle šéfa KSČM Vojtěcha Filipa však armádní miliardy tématem jednání nebyly, protože nejsou předmětem dohody o toleranci. Vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) v pondělí vyloučil možnost, že nevrácení peněz s jednáním s KSČM souvisí.