Praha - Dva noví policisté z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, každý s platem třicet tisíc korun hrubého.
S nimi chce vláda vytáhnout do boje proti lichvářům, kteří vydělávají na špatné finanční situaci lidí v nejchudších lokalitách a romských ghettech.
A protože podle vlády není o kriminalitě spojené s lichvou k dispozici dostatek přehledných informací, nechá si kabinet vypracovat podrobný průzkum, za který zaplatí tři miliony korun.
Za lichvu mezi chudými, většinou v romských ghettech, je označován způsob půjčování peněz na vysoký úrok a následné vymáhání splátek často za použití násilí.
"Lichva jako jeden z nejtíživějších problémů sociálně vyloučených lokalit není v současné době podrobněji prozkoumána a popsána. Policie nemá žádnou společnou metodiku, jak proti tomuto fenoménu efektivně postupovat," stojí v materiálu nazvaném Strategie boje proti sociálnímu vyloučení, který minulý týden schválila vláda.
Vláda svou strategií reaguje na měsíc trvající nepokoje v severozápadních Čechách. Bílí obyvatelé se tam bouří proti Romům a vyčítají vládě, že nedokáže ve Šluknovském výběžku zajistit bezpečí, dostatek práce a že Romům toleruje zneužívání sociálních dávek.
Vláda proti lichvě
Ze Strategie boje proti sociálnímu vyloučení:
- Opatřením se zřizují pozice specialistů na řešení případů lichvy v rámci Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu v rozsahu dvou tabulkových míst.
- Specialisté budou připraveni intervenovat v místě, odkud budou ze strany místních složek policie vyžádáni k součinnosti při vyšetřování případů lichvy.
- Jejich role bude zejména metodická a koordinační, zajistí využití adekvátních metod vyšetřování případů, zjištění, výslechu a ochrany svědků a další specifické činnosti.
- Je nezbytné zpracovat aktuální výzkum mapující podoby nezákonného půjčování peněz v sociálně vyloučených lokalitách.
- Výzkum proběhne na reprezentativním modelu vyloučených lokalit s důrazem na regiony, ve kterých existují indicie zvýšeného výskytu lichvy.
- Opatření bude realizováno jednorázovou investicí ze státního rozpočtu. Předpokládaná cena výzkumu činí 3 mil. Kč.
Analýza? Proč?
Dvě nová místa pro specialisty v boji s lichvou na Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu a průzkum za 3 miliony korun jsou součástí téměř stostránkového vládního materiálu. Jenže odborníci, kteří se problémem lichvy dlouhodobě zabývají, se shodují v tom, že něco podobného není zapotřebí.
"Lichva a neustále narůstající zadlužování nepotřebují žádnou novou analýzu, za kterou by stát měl zaplatit miliony korun," uvedl Daniel Hůle z humanitární organizace Člověk v tísni, když ho Aktuálně.cz požádalo, aby vládní plán zhodnotil.
"Dva noví policisté za třicet tisíc měsíčně? To je pouze plácnutí do vody," sdělil další zdroj Aktuálně.cz, který poměry v Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu dobře zná, ale nepřeje si v této souvislosti zveřejnit své jméno.
Autoři vládního materiálu uvádějí, že lichva zasahuje čtvrtinu až polovinu lidí v sociálně vyloučených lokalitách. Odhadují, že obrat lichvářů dosahuje až půl miliardy korun ročně.
"Většinou se jedná o finanční prostředky ze sociálních dávek končící u lichvářských skupin. Neslouží tak účelu, se kterým je stát chudým lidem vyplácí," píše se ve strategii v pasáži, která obhajuje, proč vláda potřebuje analýzu lichvy za 3 miliony korun.
Také aktivista a sociální pracovník Kumar Vishwanathan varuje před tím, aby vláda v reakci na nepokoje a sociální nerovnosti utrácela prostředky ze státního rozpočtu více, než je nutné.
Neutrácet kvůli Romům
"Majoritní část společnosti nesmí získat ještě silnější pocit, že se kvůli Romům zbytečně utrácí. To by ke zklidnění situace neprospělo. Naopak, napětí by mohlo dál narůstat," uvedl Vishwanathan.
Daniel Hůle z Člověka v tísni míní, že lichvářské gangy v romských komunitách jsou především důsledkem dlouho neřešené situace, do které se tam lidé dostali. Především v odlehlých oblastech, jako jsou například severozápadní Čechy, je to navíc problém, který prorůstá i do místní správy a policie.
"Policie má někdy tendenci problémy v romských komunitách neřešit. Spoléhá se na to, že Romové si mezi sebou udělají pořádek sami," uvedl Daniel Hůle. "To je samozřejmě chyba, ale nedovedu si představit, jak by to mohli řešit dva lidé z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu.
Zdeňka Libišová Svobodová z Poradny při finanční tísni v Ostravě naopak tvrdí, že policie má často velkou snahu lichvu potírat. "Prokázat lichvu je však dnes prakticky nemožné," říká Zdeňka Libišová Svobodová.
Legální úvěr pro chudé
Vládní strategie pro boj se sociálním vyloučením počítá s tím, že noví specialisté by se zaměřili především na organizační a metodickou práci. „Zajistí využití adekvátních metod vyšetřování případů, zjištění, výslechu a ochrany svědků a další specifické činnosti," plánují autoři materiálu.
"Výrazně účinnější by bylo umožnit nejchudším lidem ve složité finanční situaci, aby mohli získat úvěr legální cestou. Tím by se vymanili z nadvlády romských lichvářů," doporučuje Daniel Hůle.
"Na trhu už taková legální firma působí. Její lidé detailně znají prostředí, ve kterém uzavírají smlouvy a půjčují peníze. Splátky vybírají každý týden v malých částkách a neuplatňují nepřiměřené sankce, když se někdo se splácením zpozdí. To je model přijatelný pro všechny strany," popsal Daniel Hůle.
Odborníci však upozorňují, že firem poskytujících legálním způsobem rychlé půjčky je na trhu obrovské množství a jejich klienti se neumějí orientovat ve smlouvách, které jim nabízejí.
"Doporučujeme proto veřejný registr omezeného množství takových licencovaných firem," říká expert z Člověka v tísni.