Úterní den v Poslanecké sněmovně se pořádně protáhl. Pro některé poslance začínal už v sedm hodin ráno, kdy byly na pořadu první tiskové konference politických stran. A končil, jak ukazuje stenozáznam z jednání, přesně ve 22:51, kdy měli poslanci za sebou odhlasování posledního vládního návrhu. "Sejdeme se ve středu v devět hodin ráno," oznámil předsedající Petr Fiala.
První část dne zabrala dlouhá debata mezi členy vlády a většinou opozice o tom, do jaké míry vláda Andreje Babiše zvládá boj proti koronavirové epidemii. Tuto část dne zakončilo odpolední hlasování, ve kterém poslanci rozhodli, že v České republice bude platit nouzový stav minimálně do 30. dubna. Pro byli téměř všichni přítomní poslanci, proti byli jen tři poslanci TOP 09, jeden poslanec STAN a jeden poslanec z klubu Nezařazených. Z klubů TOP 09 a STAN nikdo prodloužení nouzového stavu nepodpořil.
Poslanci pozdě večer také schválili vládní návrh, aby živnostníci a další osoby samostatně výdělečné činné mohli od státu získat jednorázový příspěvek 25 tisíc korun jako kompenzaci dopadů krize související s koronavirem. Pro schválení příspěvku hlasovalo všech 102 přítomných poslanců. Příspěvek 500 korun denně je určen především těm osobám, které ekonomicky poškodila situace kolem epidemie koronaviru. Zaměstnanců se týkat nebude. Na ty pamatuje vládní program Antivirus, který provozuje ministerstvo práce.
Na příspěvek mají dosáhnout lidé, kteří mají podnikání jako hlavní i vedlejší činnost s výjimkou těch, kteří jsou zaměstnanci a podnikání je jejich vedlejší činnost. O příspěvek budou moci žádat i podnikající studenti do 26 let. Vedle toho budou mít nárok na peníze spolupracující osoby nebo manželé a manželky, pokud nejsou zaměstnanci. Žádat budou moci i podnikající invalidní a starobní důchodci. Příspěvek nebude podléhat zdanění.
Poslanci také umožnili jednotlivcům i firmám, aby mohli v souvislosti s epidemií koronaviru přerušit buď na tři, nebo šest měsíců splácení úvěrů a hypoték. Délku přerušení, o které by museli požádat, by si mohli vybrat. Moratorium zavádí vládní návrh zákona o některých opatřeních při splácení úvěrů, který dnes ve stavu legislativní nouze schválila Sněmovna. Nyní ho dostane k posouzení Senát, projednat by ho mohl ve čtvrtek.
Nechci, aby byly svobody omezovány, slíbil Babiš
Stěžejní ale bylo jednání o prodloužení nouzového stavu. Vláda chtěla původně prodloužení o měsíc, ale nakonec se smířila s kompromisem na čtrnáct dní. Až do hlasování se někteří členové vlády přeli s částí opozice o to, jak vláda zvládá boj proti epidemii a jaký má plán na další období.
Na kritiku opozice reagovali někteří ministři, například ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) či ministr vnitra Jan Hamáček ČSSD). V některých chvílích v jednacím sále společně s premiérem chyběli a opozice se pokusila před třetí hodinou odpoledne prosadit usnesení, aby sněmovna nejednala do doby, než budou všichni tři přítomni. Usnesení ale neprošlo, za ministry se postavili například i někteří poslanci z KSČM. Nakonec Hamáček a Vojtěch v sále byli a zapojili se do debaty. Samotný premiér pronesl ráno svůj projev a do sněmovny se vrátil před čtvrtou hodinou odpoledne.
"Věřte mi, že mi nečiní žádné potěšení vládnout a žít v nouzovém stavu, stejně jako vy bych si přál, abych vás už o jeho prodloužení žádat nemusel," začal své ranní vystoupení v Poslanecké sněmovně Babiš s tím, že Česko nezvládne současnou krizi bez masivního přílivu peněz. "Bohužel je situace vážná a nemůžu vám slíbit, že tady dnes stojím se svou žádostí naposledy. Vládní opatření fungují, proto by měl být nouzový stav prodloužen," argumentoval.
Od začátku nouzového stavu (12. března) je to teprve druhé setkání vládních politiků s poslanci na horké půdě Poslanecké sněmovny. První schůze ve zcela mimořádných podmínkách proběhla 24. března, kdy vláda schválila díky své většině ve sněmovně vše, co potřebovala.
Premiér Babiš zároveň v úterý ve sněmovně odmítl kritiku, že vláda nezajistila včas dostatek ochranných pomůcek pro zdravotníky. "Já si to nemyslím. Když jsme spočetli, kolik materiálu dodalo například ministerstvo vnitra, tak je to 217 milionů kusů. Na ochranné pomůcky jsme celkově vynaložili a uvolnili 11,7 miliardy korun. Ministerstvo zdravotnictví zabezpečilo 88,5 milionu kusů pomůcek za 6 miliard," sdělil Babiš a děkoval jak zdravotníkům, tak například lidem, kteří si šili roušky podomácku, protože od státu ji navzdory slibům nedostali.
"Moc děkujeme, že jsme obětavostí, svépomocí a ohleduplností všech našich občanů se podařilo celou naši populaci vybavit rouškami. Náš národ opět ukázal, že je kreativní, umí improvizovat a ve složité situaci si vždy poradí," sdělil Babiš a poukazoval na to, jak si toho všimla zahraniční média. "Žádná vláda na světě nebyla schopná zabezpečit okamžitě roušky pro celé obyvatelstvo. Žádná. My jsme na tom z hlediska zásobování v porovnání s jinými zeměmi velice dobře a patříme k zemím, které jsou nejvíc solidární," podotkl a požádal veřejnost, aby chránila především seniory.
Poslanecká sněmovna právě prodloužila nouzový stav zatím do 30. dubna... https://t.co/650sUtSr0r pic.twitter.com/mSI2FJ1aBw
— Radek Bartoníček (@R_Bartonicek) April 7, 2020
"Žádám parlament, aby prodloužil nouzový režim o jeden měsíc, je to ve prospěch všech občanů," naléhal Babiš na poslance a ujišťoval, že nechce nijak omezovat svobodu občanů. "Pandemie u nás nebude znamenat návrat k silnému a všemocnému státu, který kontroluje běžný život. Nebudeme omezovat a dále regulovat každodenní chování lidí. Nouzový stav skončí a my se vrátíme k životu, jaký tady byl předtím. Nechci, aby byly svobody omezovány ani o vteřinu déle než je nezbytně nutné," sliboval s tím, že není možné odhadnout, co bude za měsíc.
Odvedli jsme dobrou práci, reagoval na poslance Vojtěch
Podobně vystoupil také místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Mimo jiné poslancům vysvětloval, proč žádá o měsíční prodloužení a proč vláda nemůže mít detailní plán, co by se mělo dít.
"Respektuji to, že Poslanecká sněmovna má právo vládě nevyhovět a prodloužit to jenom na čtrnáct dní. Dobře, tak se tady sejdeme za čtrnáct dní a zopakujeme si dnešní diskusi. Zrušit v této situaci nouzový stav, k čemuž se sněmovna chystá, je to samé, jako sebrat hasičům v půlce požáru stříkačku a nechat jim tam hasicí přístroj. To by byla obrovská komplikace," uvedl Hamáček.
Ten zároveň uvedl, že vláda dělá všechna opatření jen proto, aby rozložila náraz epidemie v čase a zdravotníci mohli nynější nápor zvládat. "Nikdo z nás nemá detailní plán A, B, C, D, jak epidemii zvládneme. Situace se průběžně vyvíjí," řekl Hamáček s odkazem, že jediný plán má samotný virus. Podle něj by se situace mohla obracet, pokud se zlomí křivka nárůstu nakažených. "Potom můžeme říci, že to nejhorší máme za sebou," podotkl a poukazoval na to, že naštěstí od Itálie a dalších zemí je situace v Česku podstatně nadějnější.
Z členů vlády odpoledne vystoupil ministr zdravotnictví Vojtěch, který dosavadní postup vlády hájil a tvrdil, že přes některé chyby se daří proti epidemii bojovat. Vrátil se také ke svému proslovu ve sněmovně 28. ledna, kdy hodnotil situaci ohledně koronaviru jako nepříliš vážnou. "Není fér, že mi toto vystoupení vyčítáte, tehdy nebylo možné tušit, jak vážná situace nastane," sdělil mimo jiné poslancům.
"Jsem přesvědčený, že ministerstvo zdravotnictví odvedlo kus dobré práce. Počítají se výsledky, a ty jsou dobré. Mohly být možná ještě o něco lepší, ale to je vždy, co by kdyby. Každopádně já jsem pyšný na to, co udělali kolegové na ministerstvu, myslím, že jsme odvedli kus dobré práce a jsme připraveni v tom pokračovat," končil Vojtěch, proti jehož slovům vystoupil předseda Pirátů Ivan Bartoš. "Neospravedlňujte alibisticky své chyby, píár pro vás bylo důležitější," vytkl Vojtěchovi.
Proti kritice poslanců se ohradil i ministr Hamáček, který upozorňoval, že nemá z nouzového stavu žádnou radost. "Já bych byl strašně rád, abych se nemusel bát o své příbuzné a rodinu. Aby to už tady skončilo. Ale ono to zatím neodešlo. Jestli si myslíte, že si užíváme to, jak spíme tři, čtyři hodiny denně a snažíme se řešit krizi, která na nás padla a nikdo ji před námi řešit nemusel, já si to fakt neužívám," prohlásil Hamáček a dočkal se velkého potlesku z míst, kde sedí vládní poslanci.
Chceme plán na obnovu země, upozorňuje předseda ODS
U řečnického pultu se vystřídali také předsedové opozičních politických stran, kteří většinou volali po tom, aby vláda předložila jasný plán, co a jak chce udělat během dubna a května.
"První plán, který máme právo žádat od vlády, to je plán na obnovování svobod na znovunastartování naší země. Velmi podporuji, abychom postupně naši republiku vraceli k normálnímu životu, abychom "zapínali", to co bylo vypnuto. Ale zatím jenom poslouchám jakási náhodná prohlášení, například jak budou žáci sedět ve škole metr od sebe," stěžoval si předseda ODS Petr Fiala. "To jsou improvizace, které jakoby byly vytrženy z praktického života," dodal a chtěl, aby vláda například řekla, jak ochrání ohrožené skupiny, nebo jak chce postupovat při testování. "Slyšíme odborníky, že testování je nedostatečné, že plán chybí," vytkl Fiala vládě jednu z řady věcí.
Opoziční strany nyní neprosadily návrh, aby sněmovna přerušila jednání do doby, než přijde premiér a ministr zdravotnictví... Ani jeden není v sále a nereaguje tak na dotazy poslanců. pic.twitter.com/A7EfyP5nDI
— Radek Bartoníček (@R_Bartonicek) April 7, 2020
Na konkrétní potíže poukazoval i předseda STAN Vít Rakušan. "Na co se teď musíme primárně zaměřit, je ochrana těch nejslabších, ochrana našich seniorů. Vláda hovoří o tom, že je všechno zajištěno. Nejsem si tím jistý. Stále máme sociální ústavy, kde se nedostává pomůcek pro seniory a pro personál, a stále ještě nedochází k masivnímu protestování personálu a klientů sociálních zařízení především v seniorském věku," prohlásil mimo jiné.
Plán žádala také předsedkyně TOP 09 Markéta Pekartová Adamová. "Jak to, že už dnes tady nemáte plán? Jak to, že už teď vláda po těch všech zasedáních, která má skoro každý den, nepřichází právě s těmi scénáři? Více než plán vládne celé situaci chaos," míní šéfka TOP 09. "Může nám říci ministr vnitra a ministr zdravotnictví k čemu přesně potřebují nouzový stav, co nemůže existovat bez nouzového stavu?" přidal se předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek.
Po schválení prodloužení nouzového stavu vysvětlovala předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová, proč ona a další její poslanci toto prodloužení nepodpořili.
"Vláda nezodpověděla naše dotazy. Slova, že rozhoduje vir, jsou děsivá a aroganci moci podtrhuje, když na tak zásadním jednání nejsou přítomni ministři. Náš souhlas s prodloužením nouzového stavu měl jasné podmínky a ty vláda neplní, proto pro něj nemůžeme hlasovat," řekla šéfka TOP 09. Naopak například ODS byla pro prodloužení. "V současné situaci je prodloužení nouzového stavu do konce dubna kopromisem. Věřím, že vláda během této doby konečně představí plán dalších kroků a uvolňování restrikcí, jak jsme ji k tomu dnes znovu vyzvali. Lidé musí vědět, s čím mají počítat," vysvětlil předseda strany Petr Fiala.
Už od úterních sedmi hodin ráno, kdy začaly před schůzí tiskové konference politických stran, bylo zřejmé, že sněmovna spíše prodlouží tento stav o 14 dní. Byť například sociální demokracie by nejraději hlasovala pro celý měsíc. "Ale jsme nakloněni kompromisu, pokud by byla všeobecná nechuť. Můžeme se sejít na konci dubna znovu," uvedl předseda jejich klubu Jan Chvojka.
Podle něj nese nouzový stav své plody, protože díky tomu se mnozí lidé zdržují doma a epidemie se tolik nešíří. "Je potřeba, abychom byli nadále velmi opatrní. Ukazuje se, že vládní opatření fungují, ale zásadní velké rozvolňování či promořování (populace nemocí covid-19) není na místě. Velké rozvolňování by znamenalo velké riziko mrtvých či nemocných," řekl. "Prodloužení o 30 dnů je bianco šek. Situace je dynamická, vyvíjí se každým dnem. Konec dubna je krajní varianta. Nouzový stav je výjimečné období, měl by se prodlužovat jen na nezbytně nutnou dobu," oponoval v úterý brzy ráno předseda STAN Vít Rakušan.