Praha - Vláda na mimořádném pondělním zasedání rozhodla, že okamžitě pošle na Liberecko 40 milionů korun. "Již zítra budou na účtech," ujistil premér Petr Nečas (ODS).
Podobnou urgentní pomoc pošle vláda i dalším krajům, jakmile řeknou, kolik pro první chvíli potřebují. Jednat o tom bude ve středu, připraveno má 300 až 350 milionů korun.
Peníze potřebují kraje na nákup pohonných hmot pro záchranáře, na potraviny, pitnou vodu nebo kontejnery na odpad. Peníze potřebujou i kafilérie na zpracování těl uhynulých zvířat.
Armáda může nasadit až tisíc vojáků
Premiér Nečas upozornil, že vláda na povodňovou pomoc nevydá žádné dluhopisy: "Chceme tyto prostředky najít v rámci stávajícího rozpočtu."
"To neznamená, že pomoc nebude účinná. O to víc budeme prostě šetřit jinde," doplnil ho ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09).
Zároveň vláda nasadila armádu - až tisíc vojáků v činné službě do konce září. O jejich konkrétním nasazení rozhodne ministr obrany a hejtmani postižených krajů.
Armáda už začala s úklidem, odstraňovat bude trosky a začne pracovat na budování provizorních mostů. Nezbytnou pomoc jim poskytne Správa státních hmotných rezerv - materiál, pohonné hmoty i konstrukce právě na provizorní mosty.
Tranzistoráky nepomůžou
Ministr vnitra Radek John (VV) také prohlásil, že se bude muset změnit systém, jakým se varují lidé před přicházející povodní. Jeho včerejší rada "kupte si tranzistoráky" je totiž do budoucna nepoužitelná.
"Až se vypne analogové vysílání, ani tranzistory nebudou," prohlásil dnes ministr John.
Zatím třeba o spouštění sirén rozhodují starostové. Někteří z nich prý nechtěli plašit lidi a nespustili je včas.
"Povede nás to k tomu, že systém změníme: sirény budeme pouštět sami," prohlásil Radek John.
"Povodňová daň"
Vláda se také rozhodla vybírat část daní plošně právě jen na povodně. Ministr financí už poslal do připoménkového řízení návrh zákona o daních z příjmů. Kromě zdanění náhrad zákonodárců nebo srážky daně ze stavebního spoření je tam právě jakási "povodňová daň" - snížení slevy na dani o 100 korun měsíčně.
Tyto peníze budou smět jít pouze na pomoc lidem, které postihly záplavy a pokud v daném roce žádné povodně nebudou, bude se moct "povodňová daň" použít jen na protipovodňová opatření, jako je např. stavění hrází nebo polderů.