Vláda nemá dost hlasů pro schválení rozpočtu, KSČM trvá na snížení výdajů na obranu

ČTK ČTK
Aktualizováno 11. 12. 2020 15:18
Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) v pátek po jednání s komunisty o podobě státního rozpočtu na příští rok znovu odmítla požadované snížení výdajů na obranu o deset miliard korun. Komunisté ale na jejich vyškrtnutí trvají, jinak návrh nepodpoří ve sněmovně. Schillerová zároveň dodala, že nepočítá s rozpočtovým provizoriem, v současné krizi by omezilo investice i fungování samospráv.
Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO)
Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) | Foto: ČTK

"Řekla jsem, že jsem připravena podpořit pozměňovací návrhy v sociální oblasti, například na výstavbu školek, škol. S tím nemám problém, ale nejsme připraveni podpořit snížení rozpočtu ministerstva obrany. Obrana nyní sehrává klíčovou roli i v boji s pandemií a máme závazky k NATO. To je věc, která není pro jednání, a rozpočet obrany snižovat jednoznačně nebudeme," uvedla. Dodala, že pozměňovací návrhy komunistů v sociální oblasti jsou zhruba za dvě miliardy korun. Tři čtvrtě roku před sněmovními volbami nemá kabinet v dolní parlamentní komoře podporu pro nejdůležitější zákon roku.

Poslanci KSČM chtějí převést deset miliard korun do vládní rozpočtové rezervy. "Abychom je mohli použít spíše na to, že armáda pomůže zdravotníkům, sociálnímu systému v řešení pandemie covid, než aby udělala nákupy," uvedl po jednání vedení KSČM s ministryní financí předseda strany Vojtěch Filip. Pokud sněmovna s přesunem nebude souhlasit, poslanci KSČM návrh rozpočtu jako celku nepodpoří. Dolní komora bude rozpočet schvalovat ve středu.

Komunisté počítají s tím, že stát bude začátkem příštího roku hospodařit v rozpočtovém provizoriu, uvedl Filip. Ministryně dále řekla, že rozpočtové provizorium v normální situaci na jeden nebo dva měsíce problém není, ale v této krizi to problém je. "Zaplatíte všechny mandatorní výdaje a potom se hospodaří s desetinou předchozího rozpočtu. A ministr financí rozhoduje, co se může proplatit. Omezí se tak investice a rozpočtové provizorium prohlubuje hospodářskou krizi a ten problém by dopadl i na samosprávy. Byl by to dopad celospolečenský," upozornila.

Schillerová chtěla v pátek přesvědčovat komunisty na zasedání jejích výkonného výboru, aby ve sněmovně hlasovali pro návrh rozpočtu na příští rok.

Filip uvedl, že Schillerová byla přesvědčivá, ale nestačilo to. Měl podle jeho názoru spíše přijít ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). Filip je připraven se s Metnarem sejít, a to i bez zprostředkování prezidentem Milošem Zemanem, jak hlava státu nabídla. Prezidenta nyní Filip nechce kvůli tomu oslovit. Předseda KSČM zdůraznil, že Metnar názor komunistů nezmění. "Ale mohl by změnit názor on. Nebudeme trvat na tom, aby rezignoval," dodal.

Komunisté požadují snížení plánovaných výdajů na obranu o deset miliard korun a posílení sociálních služeb. Předseda KSČM Vojtěch Filip jednal s Metnarem a náčelníkem generálního štábu Alešem Opatou a premiérem Andrejem Babišem (ANO) už v úterý, změny se mu ale prosadit nepodařilo. Prezident Miloš Zeman mu pak slíbil moderovat další jednání s Metnarem, pokud bude nutné.

KSČM není podle Filipa spokojena s naplňováním toleranční smlouvy, na jejímž základě menšinovou vládu ČSSD a ANO ve sněmovně třetí rok podporuje. "Úplně nejsme spokojeni s plněním všech požadavků," uvedl. Jako příklad jmenoval protikorupční balíček, do kterého nebyl zařazen návrh komunistů, aby byl rozšířen okruh lidí s povinností odevzdávat majetková přiznání. "Jestli si myslí vláda, že o to musíme prosit, tak my se prosit nemusíme o nic. My budeme postupovat samostatně jako suverénní politická strana," uzavřel.

Návrh rozpočtu počítá se schodkem 320 miliard korun, celkovými výdaji 1808,3 miliardy a příjmy 1488,3 miliardy. Nepočítá ale s dopady daňového balíčku, který dosud prochází legislativním schvalováním. Schillerová žádala komunisty o jejich hlasy před rokem, tehdy uspěla.

 

Právě se děje

Další zprávy