Komunisté vyhrožují vládě, že nepodpoří státní rozpočet. Pomoc jí nabízejí starostové

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
30. 10. 2020 19:10
Ani letos nemá vláda několik týdnů před koncem roku jistotu, že jí projde Poslaneckou sněmovnou státní rozpočet na příští rok. Musí se spoléhat především na podporu KSČM. Její výkonný výbor sice poslancům doporučil hlasovat pro rozpočet v prvním čtení, to ale neznamená, že rozpočet podpoří i při závěrečném hlasování. Vláda bude muset vyjednávat opět do poslední chvíle.
Předseda KSČM Vojtěch Filip (vlevo) a předsedové stran vládní koalice - Jan Hamáček (ČSSD) a Andrej Babiš (ANO).
Předseda KSČM Vojtěch Filip (vlevo) a předsedové stran vládní koalice - Jan Hamáček (ČSSD) a Andrej Babiš (ANO). | Foto: ČTK

Byla to zatím naposledy menšinová vláda Miloše Zemana, která v letech 1999 a 2000 poznala, co to je, když poslanci odmítnou schválit vládní návrh státního rozpočtu. Od té doby už několikrát hrozilo dalším vládám, že jim také rozpočet neprojde, ale nakonec se vždy většina pro schválení našla. Až letos není úplně vyloučeno, že by rozpočet napoprvé nemusel projít.

"Ať si vláda hledá podporu jinde," prohlásil předseda KSČM Vojtěch Filip na dotaz Deníku N, zda komunisté podpoří státní rozpočet. Přiživil tím spekulace, že by komunisté - dosud věrní podporovatelé vlády ANO a ČSSD - tentokrát "ucukli".

"Menšinové vlády v českých poměrech často vyjednávaly o podpoře rozpočtu dlouho a většinou úspěšně. Ale tentokrát není vyloučeno, že by jednání mohlo skončit tak, že komunisté by skutečně rozpočet nepodpořili a platilo by rozpočtové provizorium," říká Aktuálně.cz politolog Lubomír Kopeček. 

Stejně jako další odborníci argumentuje současným postavením komunistů, kteří prožívají patrně největší krizi za poslední léta. Od chvíle, kdy tolerují vládu Andreje Babiše, přicházejí o značné množství voličů, což potvrdily tento měsíc i výsledky krajských a senátních voleb. Komunisté nevyhráli ani v jednom senátním obvodu a v horní komoře tak nemají žádného zástupce. V krajských volbách ztratili přes sto mandátů, získali pouhých 17 krajských zastupitelů a v několika krajích nemají zastoupení vůbec.

"Komunističtí poslanci i další politici této strany vědí, že jim ve volbách do Poslanecké sněmovny reálně hrozí, že by se KSČM nemusela dostat přes pětiprocentní hranici. Proto by jim dávalo smysl, kdyby se v nějaké podobě distancovali od současné vlády," uvádí Kopeček s tím, že není ani vyloučeno to, že nakonec přece jen komunisté na rozpočet kývnou.

Komunisté chtějí snížení rozpočtu armády

Aktuálně.cz se snažilo získat od minulé středy nejčerstvější vyjádření předsedy KSČM Filipa, ale ten na otázky nereagoval a stanovisko se nepodařilo získat ani přes mluvčí strany. "Pan předseda se omlouvá s tím, že je zaneprázdněný," sdělila mluvčí. Filip tento týden jako první místopředseda sněmovny často řídil jednání poslanců, protože předseda Radek Vondráček je v domácí karanténě kvůli kontaktu s člověkem nakaženým koronavirem.

Další komunističtí zákonodárci ale upozorňují, že stanovisko strany k rozpočtu zatím není konečné. A to ani přes páteční stanovisko Výkonného výboru KSČM, který doporučil poslancům hlasovat pro rozpočet v prvním čtení. To ještě neznamená definitivní schválení rozpočtu, po prvním čtení totiž teprve následuje debata o jednotlivých položkách rozpočtu. A komunisté především požadují po vládě snížit rozpočet armády.

"Já upřednostňuji spíše lidi před nákupem různých děl," prohlásila Miloslava Vostrá z KSČM, která i za komunistickou podporu vlády získala vlivný post předsedkyně rozpočtového výboru. "Pro mne, pokud nedojde k nějaké úpravě tak, jak jsme požadovali, začíná být tento návrh zákona o státním rozpočtu nepřijatelný a opravdu zvažuji návrh na jeho vrácení vládě k přepracování," sdělila. Deset miliard chce nechat ve vládní rozpočtové rezervě například na boj proti koronaviru.

"Vůle k tomu, že by se z ministerstva obrany převedlo deset miliard do vládní rozpočtové rezervy, není," reaguje ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Jako mnohokrát dříve se ale chystá s komunisty vyjednávat, v minulosti se s nimi nakonec vždy domluvila. "V tuto chvíli se musíme pokusit najít shodu. Buď ji najdeme v rámci sněmovny, nebo budeme jednat o jiných podmínkách, případně jsme otevřeni jednat o podpoře rozpočtu napříč Poslaneckou sněmovnou. Cest je několik, nedám teď jednoznačnou odpověď," říká Schillerová.

Ministerstvo obrany letos získalo 75,5 miliardy korun, ovšem necelé tři miliardy vrátilo do státní pokladny právě na boj proti koronaviru. V roce 2021 má podle nynějšího návrhu rozpočtu dostat 85,4 miliardy korun. Náčelník Generálního štábu Aleš Opata i ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) už proti požadavku KSČM protestovali.

"S velkými obavami sledujeme pro nás tak známou situaci. Armáda splní úkoly, ale hned se stane obětí škrtů. K politice se nikdy nevyjadřujeme, a proto naši frustraci není slyšet. Poslední pokus sebrat armádě 10 miliard je ale přímý útok na bezpečnost země!" napsal Opata na Facebooku.

Vláda ví, kde nás najde, nabízí se Rakušan

Když se Schillerová zmínila o jednání napříč sněmovnou, mohla už myslet na jiné strany, konkrétně na Starosty a nezávislé. Ti dali najevo, že jsou ochotni vyjednávat o podpoře rozpočtu, protože jeho neschválení považují za nejhorší variantu.

"Máme k současné podobě (návrhu rozpočtu) výrazné výhrady, ale jsme ochotni s ministryní financí o podpoře návrhu jednat, pokud přistoupí na nutné změny rozpočtu. Konstruktivním přístupem chceme zabránit rozpočtovému provizoriu," sdělila členka rozpočtového výboru za STAN Věra Kovářová, podle které by neschválení rozpočtu bylo za nynější situace nejhorší variantou.

"Ve finále by na to doplatili všichni. Od státního aparátu, samospráv až po firmy, důchodce i rodiny s dětmi. Jsme připraveni s vládou diskutovat o podpoře rozpočtu za jasně stanovených podmínek a změn současné podoby návrhu, který představila ministryně financí," uvedla Kovářová.

Stanovisko STAN podpořil také předseda tohoto hnutí Vít Rakušan. "Nabízíme vstřícný a konstruktivní přístup ve prospěch občanů naší země. Naším cílem je připravit státní rozpočet pro rok 2021, který bude reagovat na krizovou situaci, ale zároveň bude odrážet potřeby 21. století," avizoval.

Pokud jde o to, co by starostové za svou podporu chtěli, Rakušan hlavně zmiňuje více peněz na investice a úspory ve státních výdajích. "Tak abychom za každou vynaloženou korunu dostali za pár let dvě koruny zpátky. Pokud se vláda nebude chtít nechat vydírat komunisty a tvrdohlavě trvat na současných parametrech návrhu, ví, kde nás najde," prohlásil Rakušan.

Je to v krátké době už podruhé, kdy Starostové a nezávislí volí vstřícnější přístup k vládě než například ODS. Když před několika dny vedení ODS oznámilo, že po skončení nouzového stavu musí vláda opětovně požádat o důvěru sněmovny, předseda Rakušan vzápětí řekl, že STAN se k ODS nepřipojí.

"Nevyloučil bych takovou podporu od STAN, protože toto hnutí se ve své celostátní politice nevymezuje proti vládě jako nějaký superradikální kritik," podotýká politolog Kopeček. "Nikdo nedokáže odhadnout, co atraktivního by vláda nabídla starostům, aby rozpočet podpořili," řekl.

Vláda schválila návrh státního rozpočtu 19. října s tím, že sněmovna ho teprve začne projednávat, hlasování lze čekat v prosinci. Návrh je sestavený se schodkem 320 miliard korun a vláda v něm počítá s růstem důchodů, zvýšením platů učitelů, vyššími výdaji na zdravotnictví i s růstem investic. Národní rozpočtová rada, opoziční politici i řada ekonomů ale návrh kritizují. Na návrhu se neshodlo ani jednání tripartity.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Místo po Ferim na pražské kandidátce obsadí za TOP 09 starosta Prahy 6 Kolář

Místo na pražské kandidátce Spolu do podzimních sněmovních voleb, které se uvolnilo po bývalém poslanci TOP 09 Dominiku Ferim, obsadí starosta Prahy 6 Ondřej Kolář. Rozhodl o tom dnes výkonný výbor TOP 09, který zasedl v Jihlavě. ČTK to sdělil mluvčí strany Vladan Vaněk. Na pražské kandidátce koalice Spolu, kterou tvoří ODS s lidovci a TOP 09, byl Feri původně na čtvrtém místě a Kolář na devátém. Feri koncem května rezignoval na svůj mandát i na členství v TOP 09 poté, co ho několik žen obvinilo ze sexuálního obtěžování a násilí. Odmítl, že by se dopustil sexuálního násilí, omluvil se ale za nevhodné či nepatřičné chování. Případem se zabývá policie.

V čele pražské kandidátky koalice Spolu stojí předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Dvojkou je starostka Prahy 2 Jana Černochová a trojkou poslanec Marek Benda (oba ODS). Na devátém místě, kde byl původně Kolář, nyní bude radní Prahy 2 Michal Zuna. "Dříve zvolené pořadí kandidátů za TOP 09 se pouze posunulo o jednu příčku směrem nahoru," uvedl mluvčí. Na poslední místo za TOP 09 nastoupí jako první náhradník radní Prahy 8 Tomáš Slabihoudek.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 31 minutami

Policie zadržela muže, kterého podezírá, že v německém Espelkampu zastřelil dva lidi

Německá policie po několika hodinách pátrání zadržela muže podezřelého ze střelby ve městě Espelkamp, při které zemřeli dva lidé, uvedla agentura Reuters.

Deník Bild napsal, že se střílelo dopoledne v centru města, které má přibližně 25 000 obyvatel. Německá média nejprve informovala o jednom mrtvém a jednom těžce zraněném. Později policie podle zpravodajské televize n-tv oznámila, že při střelbě zemřel druhý člověk. Na místo byli vysláni příslušníci speciální policejní zásahové jednotky SEK.

Podle deníku Bild policie předpokládá, že jde o čin šíleného střelce. Stanice Deutsche Welle uvádí, že policie zatím vylučuje spekulace o terorismu.

Oběťmi střelby jsou muž a žena, uvedla policie. Z jejích informací vyplývá, že se střílelo v jednom z domů a také před ním. Podle regionálního deníku Westfalen-Blatt se do pátrání po podezřelém zapojili policisté z celého regionu a po několika hodinách ho dopadli.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Obraz Antonína Slavíčka Léto se v aukci prodal za 12,4 milionu korun

Malba Antonína Slavíčka s názvem Léto se na dnešní aukci v Praze prodala za 12,4 milionu korun včetně aukční přirážky. Nejde o autorův rekord, ale je to jedno z jeho nejlépe prodaných děl, řekl Milan Dřímal za pořádající galerii Arthouse Hejtmánek.

Obraz z roku 1897 zachycující bujnou louku chvějící se v horkém letním vzduchu byl naposledy vystaven v roce 1961, na veřejnosti se tak nyní znovu objevil po 60 letech. Slavíček, jeden ze zakladatelů českého moderního malířství, je označován za nejvýznamnějšího českého impresionistu. Vyvolávací cena obrazu byla 5,5 milionu bez aukční přirážky.

Za vyšší cenu než dnes byl v minulosti prodán Slavíčkův obraz Na lavičce z roku 1899, v aukci v listopadu 2016 za 18 milionů korun. Další jeho slavné dílo Žně v Kraskově (1906) bylo v květnu 2017 vydraženo za 13,4 milionu korun.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Americká sněmovna odvolala souhlas s vojenskými operacemi USA v Iráku

Americká Sněmovna reprezentantů dnes schválila návrh zrušit téměř dvacet let staré rozhodnutí Kongresu, které umožnilo nasazení vojenské síly v Iráku. Pokud návrh projde i Senátem, prezident USA by potřeboval k případnému spuštění bojové operace na iráckém území nový souhlas zákonodárců. Současný šéf Bílého domu Joe Biden zneplatnění autorizace z roku 2002 podporuje.

Sněmovna ovládaná od roku 2019 Bidenovou Demokratickou stranou tento postup podpořila už loni. Senát, kde měli až do letošního roku většinu republikáni, ovšem návrh odmítaný administrativou prezidenta Donalda Trumpa neprojednal, připomíná zpravodajský web Axios.

Dnes zrušení souhlasu s vojenskými operacemi v Iráku podpořilo kromě demokratické většiny také 49 republikánů. Loni tak učinilo pouze deset zástupců Republikánské strany. Výsledek dnešního hlasování byl 268 pro a 161 proti.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Rusko omezuje internetové připojení, tvrdí, že chce blokovat dětskou pornografii

Ruský cenzurní úřad omezil fungování dvou služeb, které umožňují internetové připojení přes takzvanou virtuální privátní síť (VPN). Podle agentury TASS tak chce zabránit v přístupu k webům s dětskou pornografií a internetovým stránkám propagujícím sebevraždy a narkotika.

Zdroj: ČTK
Další zprávy