Škrty v armádním rozpočtu Babiš odmítá, chce navýšit počet vojáků

ČTK ČTK
Aktualizováno 25. 11. 2020 18:50
Premiér Andrej Babiš (ANO) odmítá veškeré snahy o to, aby se nezvyšoval armádní rozpočet. Babiš uvedl, že chce naopak podpořit růst rozpočtu na obranu a pracovat na zvýšení počtu vojáků. KSČM, která toleruje vládu ANO a ČSSD, podmiňuje podporu rozpočtu škrty ve výdajích na obranu ve výši deseti miliard. Prezident Miloš Zeman podporuje současnou podobu rozpočtu.
Andrej Babiš a Roman Prymula při prohlídce záložního zdravotnického zařízení v Praze-Letňanech.
Andrej Babiš a Roman Prymula při prohlídce záložního zdravotnického zařízení v Praze-Letňanech. | Foto: Michal Voska, Ministerstvo obrany

Obrana by podle návrhu rozpočtu na příští rok měla hospodařit s částkou 85,4 miliardy korun. "Na mě se můžete spolehnout, já určitě od momentu, kdy jsem se stal členem vlády, podporuji armádu," řekl vojákům Babiš. Armáda podle něj může s podporou počítat i dál. "Jednoznačně potřebujeme navýšit i počet vojáků," uvedl Babiš.

Premiér později novinářům řekl, že nevidí důvod vyhovět žádosti KSČM. "Situace ve světě není úplně dobrá a my vždy říkali, že uděláme pravý opak, než udělala vláda při krizi v roce 2009," uvedl. Kritizoval, že tehdy se výdaje na obranu propadly. Snahy nezvyšovat rozpočet armády odmítá. "Musíme se konečně zbavit té zastaralé ruské techniky a konečně se to daří," uvedl.

Armáda podle něj v koronavirové krizi ukázala, že se na ni může Česko spolehnout. "Armáda byla ta, která nám zásadně pomohla v boji s pandemií, vděčíme vám za mobilní odběrové týmy, pomoc v nemocnicích a pečovatelských zařízeních i s chytrou karanténou," uvedl Babiš.

Výzvy stojí podle premiéra před NATO i Evropskou unií. "Vztahy jednotlivých členů NATO nejsou úplně ideální a uvidíme, jak to bude fungovat s příchodem nového amerického prezidenta (Joea Bidena)," řekl. Zásadním problémem pro Evropu je ilegální migrace, dodal. "Nejde o přerozdělování (migrantů), ale zastavení (migrace). Je důležité, abychom ubránili naši kulturu a způsob života," doplnil.

Prezident Miloš Zeman podpořil návrh rozpočtu ministerstva obrany na příští rok v současné podobě. "Pana prezidenta jsem detailně informoval, proč potřebujeme rozpočet pro příští rok udržet ve výši schválené vládou. Vysvětlil jsem mu, že by škrt deseti miliard narušil modernizaci armády a probíhající strategické projekty," uvedl po středeční schůzce se Zemanem ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). "Zároveň jsem seznámil prezidenta s tím, jak při modernizaci armády využíváme potenciál českého obranného průmyslu. Závěr schůzky je ten, že pan prezident návrh rozpočtu v současné podobě podpořil," dodal.

Video: Armáda nás podržela, před Vánoci by mohli lidé zdarma na testy, říká Babiš

Sledujte slavnostní zahájení velitelského shromáždění náčelníka generálního štábu Aleše Opaty k objasnění priorit a hlavních úkolů armády v roce 2021. | Video: DVTV
 

Právě se děje

Další zprávy