ČSSD bude hlasovat proti senátní verzi daňového balíčku, nesouhlasí ani Piráti a SPD

ČTK ČTK
Aktualizováno 11. 12. 2020 14:54
Vládní ČSSD ve sněmovně nepodpoří senátní verzi daňového balíčku, řekl předseda sociální demokracie Jan Hamáček. Horní komora podle něj schválila předpis v podstatě v podobě návrhu premiéra Andreje Babiše (ANO), který ČSSD odmítla podpořit už dříve. Hlasovat pro ni nebudou opoziční Piráti. Opoziční hnutí SPD zase podporuje spíše původní sněmovní verzi, která by zaměstnancům ponechala více peněz.
Předseda ČSSD Jan Hamáček
Předseda ČSSD Jan Hamáček | Foto: Libor Fojtík

Horní komora podle Hamáčka schválila předpis v podstatě v podobě návrhu premiéra Andreje Babiše (ANO), který ČSSD odmítla podpořit už ve Sněmovně. Místo 90 miliard korun bude podle ČSSD navíc znamenat zásah do státního rozpočtu ve výši 105 miliard, uvedl.

Piráti oznámili, že u senátního návrhu se hlasování zdrží. Pokud by se pak ještě hlasovalo o sněmovním znění, byli by proti. "Také usilujeme o snížení zdanění práce, nicméně nemůžeme to dělat na dluh. Bez úspor anebo bez hledání jiných příjmů tento návrh povede k tomu, že sníženi v budoucnu zaplatíme i s úroky," napsal ČTK pirátský poslanec Mikuláš Ferjenčík.

Naopak SPD podle předsedy Tomia Okamury prioritně podporuje původní verzi sněmovny, pro niž už jednou hlasovalo. "Hnutí SPD chce nechat co nejvíce peněz v peněženkách pracujícím nízkopříjmovým a středněpříjmovým občanům," sdělil Okamura.

Senát ve čtvrtek po zhruba desetihodinové debatě schválil pozměněnou verzi daňového balíčku. Pokud upravený návrh schválí i poslanci, nahradí supehrubou mzdu dvě sazby daně z příjmů fyzických osob ve výši 15 a 23 procent. Horní komora také souhlasila se zvýšení daňové slevy na poplatníka, ale méně než prošlo sněmovnou. Obcím a krajům mají být výpadky po zrušení superhrubé mzdy částečně kompenzovány zvýšením jejich podílu na výnosech z daní.

ČSSD se před projednáváním daňového balíčku s ANO na jeho podobě neshodla, ve sněmovně navrhovala původně sazby 19 a 23 procent, zatímco Babiš 15 a 23 procent. "Senát schválil v podstatě to, s čím přišel pan premiér Babiš do sněmovny. Je tam přidána kompenzace pro kraje, takže místo 90 miliard to bude stát 105 miliard," řekl Hamáček.

Znamená to podle něj obrovskou ránu pro následující rozpočet v příštím roce, ale i ten následující. "Rozpočet na příští rok je ještě sestaven tak, jak je, ale pro rok 2022 to bude obrovský problém," doplnil.

Senátní verze podle něj znamená taky problém pro seniory, protože kvůli kombinaci přijatých změn porostou méně platy a bude nižší tlak na valorizaci důchodů. "My jsme nemohli hlasovat pro 90 miliard, tak těžko můžeme hlasovat pro 105 miliard. Takže sociální demokracie to nepodpoří," shrnul Hamáček.

 

Právě se děje

Další zprávy