Vláda zatím nevidí důvod k odvolání Mlejnka. Rozhodne prověrka na stupeň přísně tajné

ČTK ČTK
Aktualizováno 17. 8. 2022 22:22
Vláda neshledala důvody k odvolání šéfa Úřadu pro zahraniční styky a informace Petra Mlejnka z pozice ředitele civilní rozvědky. Funkci by nemohl vykonávat, kdyby nezískal prověrku na stupeň přísně tajné, řekl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Podle premiéra Petra Fialy (ODS) vláda obdržela informaci, že Mlejnek sehrál pozitivní roli při objasňování kauzy Dozimetr.
Premiér Petr Fiala (ODS).
Premiér Petr Fiala (ODS). | Foto: Tomáš Škoda

O Mlejnkově budoucnosti se hovořilo v souvislosti s jeho kontakty s podnikatelem a lobbistou Michalem Redlem, který je v kauze Dozimetr obviněn. Rakušan dříve uvedl, že Mlejnek má jeho důvěru. Šéf úřadu disponuje prověrkou NATO Secret a bezpečnostní prověrkou na stupeň tajné, o vyšší stupeň zažádal. "Pokud by prověrku na stupeň přísně tajné nezískal, tak v té chvíli nemá kompetence k tomu, aby vykonával tuto funkci," uvedl Rakušan.

Středeční diskuse na vládě trvala zhruba 2,5 hodiny, nikdo z členů kabinetu poté nepožadoval Mlejnkovo odvolání, shodli se Rakušan a vicepremiér a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). "Debata byla velmi důkladná. Členové vlády kladli otázky na všechny problematické body, které se v poslední době objevily v médiích, a na všechny jsme dostali od pana ředitele Mlejnka odpověď," poznamenal premiér Fiala.

"Vláda obdržela informaci, že pan ředitel Mlejnek sehrál pozitivní roli při objasňování kauzy Dozimetr," oznámil ministerský předseda. Jde o korupční kauzu spojenou s pražským dopravním podnikem, v níž čelí vedle Redla stíhání také bývalý primátorův náměstek za STAN Petr Hlubuček.

Rakušan později v České televizi doplnil, že nyní nemůže o Mlejnkově pozitivní roli při objasňování kauzy říct více než premiér. "Jednali jsme v důvěrném režimu. Byla to informace, kterou jsem měl delší dobu, dnes s ní byla seznámena vláda," uvedl.

Pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová, jejíž úřad vyšetřování kauzy Dozimetr dozoruje, nemá o Mlejnkově pozitivní roli v případu informace. "O participaci pana Mlejnka na vyšetřování vámi dotazované trestní věci mi není nic známo," řekla večer webům Deník N a Respekt.

Rakušan také připustil, že ho mrzí pozornost upřená na tajné služby. Doufá, že se situace brzy dostane do běžných kolejí. "Kolem tajných služeb se děje spousta věcí, ke kterým přispíváme mnohdy nějakými výroky či samotnou mediální pozorností," řekl. Připustil, že v nynější atmosféře se dopustil chyby a zmínil jméno v souvislosti s prací v tajné službě. "Zmínil jsem jméno, které jsem zmínit neměl, na vládě jsem se za to omluvil," dodal.

O pravidelných stycích mezi Redlem a nedávno jmenovaným šéfem civilní rozvědky Mlejnkem informoval minulý týden server Seznam Zprávy. Ve čtvrtek napsal, že podle jeho informací začala Generální inspekce bezpečnostních sborů prověřovat podezření, že právě Mlejnek donášel skupině kolem Redla citlivé policejní informace.

Inspekce šéfa rozvědky neprověřuje

Inspekce se v pátek proti těmto informacím ohradila a uvedla, že kvůli úniku informací v kauze Dozimetr šéfa rozvědky neprověřuje ani nevede trestní řízení, ve kterém by figuroval jako podezřelá osoba příslušník úřadu.

Rakušan už dříve uvedl, že o stycích s Redlem před jmenováním Mlejnka věděl a nevadily mu, protože vztah obou mužů byl pracovní. Mlejnek sdělil serveru Seznam Zprávy, že se s Redlem zná od roku 2012. Setkával se s ním údajně jednou až dvakrát ročně.

V dané době pracoval Mlejnek ve firmě Techniserv, která dodává a instaluje technologické systémy a často se uchází o státní zakázky. Důvodem podle něj bylo to, že jako obchodník poptával zakázky pro svou firmu, ale žádnou jeho prostřednictvím nezískal.

Mlejnek by se měl příští týden zúčastnit jednání sněmovního bezpečnostního výboru i komise pro kontrolu Úřadu pro zahraniční styky a informace. Opoziční hnutí ANO vyzvalo premiéra Petra Fialu (ODS) k odvolání ministra vnitra, jinak chce ve Sněmovně vyvolat hlasování o nedůvěře vládě.

VIDEO: Rakušan se zdiskreditoval natolik, že nemá právo vést ministerstvo vnitra, říká Mašek

„Akce se jmenováním pana Mlejnka mi přijde úplně absurdní, nevěřím tomu, že to měl ministr prodiskutované s bezpečnostními službami," říká Mašek. | Video: Martin Veselovský
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

USA a Korea odpálily čtyři rakety v reakci na balistický test KLDR

Armády Koreje a Spojených států dnes ve směru Japonského moře odpálily čtyři rakety země-země. Informovalo o tom jihokorejské ministerstvo obrany. Šlo podle něho o reakci na úterní test, při němž Severní Korea odpálila balistickou střelu, která poprvé od roku 2017 přeletěla japonské území.

Jihokorejský rezort obrany informoval, že jedna z raket se krátce po odpálení zřítila.

Úterní severokorejský test, který byl pátým během deseti dnů, ostře odsoudily jak Spojené státy, tak NATO. USA a Jižní Korea na test reagovaly leteckým cvičením, během něhož jihokorejský bojový letoun F-15K odpálil naváděné bomby na cíl v moři západně od korejského pobřeží. Armáda cvičení označila za "ukázku schopnosti přesného úderu".

V roce 2017, kdy Severní Korea naposledy odpálila raketu přes japonské území, podnikla jen o několik dnů později test atomové zbraně. Někteří analytici tvrdí, že je velmi pravděpodobné, že Pchjongjang koncem měsíce opět vyzkouší jadernou zbraň.

Rezoluce OSN zakazují Severní Koreji provádět zkoušky balistických raket jakéhokoliv doletu, které by byly schopné nést jadernou hlavici.

Zdroj: ČTK
Další zprávy