Vláda kývla na vyrovnání s církvemi, pro byly i VV

Jan Němec (redaktor) Jan Němec (redaktor)
27. 9. 2011 15:59
Restituce by mohly začít v roce 2013, ministerstvo kultury nyní připraví patřičný zákon
Foto: Jan Langer

Praha - Vláda schválila základní parametry, jak se majetkově vyrovnat s církvemi. Zároveň pověřila ministra kultury Jiřího Bessera (TOP 09 a STAN), aby připravil patřičný návrh zákona.

Pro nakonec hlasovali i ministři za Věci veřejné, což už předem deklarovala vicepremiérka Karolína Peake.

"Do vládního usnesení jsme ale prosadili, že jednání o tom, odkdy má zákon začít platit, bude spojeno s jednáním o střednedobých výdajích státu," upřesnila pro Aktuálně.cz Peake.

Poté, co vláda schválí návrh zákona, který by chtěl ministr podle dřívějších prohlášení protlačit do Parlamentu do konce roku, začne o něm rozhodovat sněmovna. ČSSD a KSČM se ale staví ostře proti a návrh nemá jednoznačnou podporu ani v koaličních řadách. Tam mají výhrady hlavně právě Věci veřejné.

Ministr kultury už přesvědčoval o výhodnosti dohody s církvemi klub komunistických poslanců. Pochvaloval si sice vstřícnou atmosféru, příslib podpory od KSČM pro svůj plán ovšem nezískal.

Odškodnění začne roku 2013...

V rámci vyrovnání mají církve dostat zpátky část majetku - pozemky a nemovitosti, které teď vlastní stát, a to celkem v hodnotě 75 miliard korun.

O každý pozemek či nemovitost bude ale muset konkrétní církev požádat zvlášť. Většinu tohoto majetku teď spravuje buď pozemkový fond, nebo Lesy ČR.

Mimoto mají církve dostat finanční odškodnění za majetek, který už vrátit nelze, a to 59 miliard korun. Stát jim je bude postupně vyplácet  v ročních dvoumiliardových splátkách dalších 30 let. Kvůli valorizaci se tak tato částka - odhadem - vyšplhá zhruba na 79 miliard.

Právě o tyto bezmála 2 miliardy ročně se přely Věci veřejné. Chtěly vědět, kde je státní kasa rok co rok vezme.

Podívejte se na moderní církevní stavby v Česku:

Zároveň se stát dohodl s církvemi, že je ještě bude prvních 17 let, po které bude odškodnění vyplácet, podporovat, a to částkou 1 miliarda a 400 milionů korun. Tato částka se ale bude postupně snižovat - počínaje čtvrtým rokem o 5 procent ročně.

Po 30 letech by pak církve už nemohly požadovat žádnou podporu od státu, který teď platí i mzdy duchovních. Právě s tímto argumentem jako hlavním mává ministr Besser.

Celý proces majetkového vyrovnání s církvemi by rád spustil v roce 2013.

... pokud kývne Parlament

Pokud by byla koalice jednotná, zákon o vyrovnání s církvemi v Parlamentu prosadí i přes odpor opozice a případné veto Senátu.

Podobný zákon, připravovaný ještě Topolánkovou vládou, ale v roce 2008 neuspěl. Ztroskotal už ve sněmovně na hlasech opozice a několika přeběhlíků z koaličních řad.

Pokus současné vlády se od té Topolánkovy liší tím, že chce vydat více majetku v pozemcích a nemovitostech, a srazit tak finanční částku na odškodnění.

Topolánkova vláda totiž počítala hlavně s peněžním odškodněním, a to s částkou až 280 miliard korun.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Trump omilostnil exporadce Flynna, zapleteného do ruského vlivu na přechozí volby

Americký prezident Donald Trump na Twitteru oznámil, že omilostnil svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Ten ho vyslýchal v rámci vyšetřování údajného vlivu Ruska na prezidentské volby v roce 2016. Informovala o tom agentura Reuters.

Udělení milosti Flynnovi je vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry. O chystané milosti pro Flynna psal už dříve dnes server Axios s odvoláním na nejmenované zdroje. Udělení milosti Flynnovi podle něj znamená, že do záležitosti už dál nebudou moci promluvit soudy ani ministerstvo spravedlnosti poté, co se v lednu podle všeho stane prezidentem demokrat Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Maďarský zákon, který zakazuje úřední změnu pohlaví, přezkoumá ústavní soud

Soud v Miskolci (Miškovci) požádal maďarský ústavní soud o přezkoumání zákona, jenž zakazuje transgenderovým osobám změnit si v oficiálních dokladech jméno a pohlaví. Informuje o tom agentura AP s odvoláním na maďarskou nevládní organizace Háttér, která se zabývá ochranou práv LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob).

Soud v Miškovci tak vyhověl signatářům petice, kteří tvrdí, že zmíněný zákon porušuje ústavní právo na lidskou důstojnost a soukromý život. Podle AP má nyní ústavní soud na přezkoumání zákona 90 dní.

Autoři zákona, který maďarský parlament schválil letos v květnu, tvrdí, že "biologické pohlaví" člověka určují od narození chromozomy a nemůže být tudíž změněno. Proto je podle nich nezbytné aplikovat stejná pravidla v úředních dokladech. Kritici upozorňují, že zákon bude v důsledku znamenat větší diskriminaci transgenderových osob.

Zdroj: ČTK
Další zprávy