Vláda kývla na vyrovnání s církvemi, pro byly i VV

Jan Němec (redaktor) Jan Němec (redaktor)
27. 9. 2011 15:59
Restituce by mohly začít v roce 2013, ministerstvo kultury nyní připraví patřičný zákon
Foto: Jan Langer

Praha - Vláda schválila základní parametry, jak se majetkově vyrovnat s církvemi. Zároveň pověřila ministra kultury Jiřího Bessera (TOP 09 a STAN), aby připravil patřičný návrh zákona.

Pro nakonec hlasovali i ministři za Věci veřejné, což už předem deklarovala vicepremiérka Karolína Peake.

"Do vládního usnesení jsme ale prosadili, že jednání o tom, odkdy má zákon začít platit, bude spojeno s jednáním o střednedobých výdajích státu," upřesnila pro Aktuálně.cz Peake.

Poté, co vláda schválí návrh zákona, který by chtěl ministr podle dřívějších prohlášení protlačit do Parlamentu do konce roku, začne o něm rozhodovat sněmovna. ČSSD a KSČM se ale staví ostře proti a návrh nemá jednoznačnou podporu ani v koaličních řadách. Tam mají výhrady hlavně právě Věci veřejné.

Ministr kultury už přesvědčoval o výhodnosti dohody s církvemi klub komunistických poslanců. Pochvaloval si sice vstřícnou atmosféru, příslib podpory od KSČM pro svůj plán ovšem nezískal.

Odškodnění začne roku 2013...

V rámci vyrovnání mají církve dostat zpátky část majetku - pozemky a nemovitosti, které teď vlastní stát, a to celkem v hodnotě 75 miliard korun.

O každý pozemek či nemovitost bude ale muset konkrétní církev požádat zvlášť. Většinu tohoto majetku teď spravuje buď pozemkový fond, nebo Lesy ČR.

Mimoto mají církve dostat finanční odškodnění za majetek, který už vrátit nelze, a to 59 miliard korun. Stát jim je bude postupně vyplácet  v ročních dvoumiliardových splátkách dalších 30 let. Kvůli valorizaci se tak tato částka - odhadem - vyšplhá zhruba na 79 miliard.

Právě o tyto bezmála 2 miliardy ročně se přely Věci veřejné. Chtěly vědět, kde je státní kasa rok co rok vezme.

Podívejte se na moderní církevní stavby v Česku:

Zároveň se stát dohodl s církvemi, že je ještě bude prvních 17 let, po které bude odškodnění vyplácet, podporovat, a to částkou 1 miliarda a 400 milionů korun. Tato částka se ale bude postupně snižovat - počínaje čtvrtým rokem o 5 procent ročně.

Po 30 letech by pak církve už nemohly požadovat žádnou podporu od státu, který teď platí i mzdy duchovních. Právě s tímto argumentem jako hlavním mává ministr Besser.

Celý proces majetkového vyrovnání s církvemi by rád spustil v roce 2013.

... pokud kývne Parlament

Pokud by byla koalice jednotná, zákon o vyrovnání s církvemi v Parlamentu prosadí i přes odpor opozice a případné veto Senátu.

Podobný zákon, připravovaný ještě Topolánkovou vládou, ale v roce 2008 neuspěl. Ztroskotal už ve sněmovně na hlasech opozice a několika přeběhlíků z koaličních řad.

Pokus současné vlády se od té Topolánkovy liší tím, že chce vydat více majetku v pozemcích a nemovitostech, a srazit tak finanční částku na odškodnění.

Topolánkova vláda totiž počítala hlavně s peněžním odškodněním, a to s částkou až 280 miliard korun.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Služba HBO Max zřejmě do Česka dorazí až příští rok

HBO možná zprovozní svou videotéku HBO Max v některých částech Evropy včetně Česka až příští rok. Firma se nyní soustřeďuje na Latinskou Ameriku, kde službu zpřístupnila 30. června. "Proto možná odložíme vstup na některé evropské trhy do začátku roku 2022," oznámil Pascal Desroches, finanční ředitel nadnárodní skupiny WarnerMedia, do které HBO náleží.

Podle webu Filmtoro.cz už česká pobočka potvrdila, že spuštění HBO Max pro zdejší zákazníky se odkládá na rok 2022. Dle dřívějšího plánu měla videotéka do Evropy dorazit ve druhé polovině letošního roku.

před 4 hodinami

Počet potvrzených obětí záplav v Německu dosáhl 180

Počet potvrzených obětí prudkých bouřek a záplav v Německu dosáhl 180, z toho 132 v západní spolkové zemi Porýní-Falc. Vyplývá to podle agentury AFP z bilance obětí po páteční aktualizaci německými úřady. Zhruba 150 lidí je nezvěstných nebo není možné je kontaktovat.

Předchozí bilance obětí záplav ze 14. a 15. července podle AFP činila 177. V nejhůře zasaženém regionu Porýní-Falc je nyní podle policie 132 potvrzených obětí na životě a 766 raněných. Dalších 149 je stále nezvěstných.

"Avšak neočekáváme, že konečný počet zemřelých se zvýší o tolik," řekl na tiskové konferenci zemský premiér Roger Lewentz s tím, že někteří lidé ze seznamu jsou na dovolené.

Zdroj: ČTK
Další zprávy