Církve se dohodly: Odškodnění od státu si rozdělí 8:2

Jan Němec (redaktor) Jan Němec (redaktor)
2. 8. 2011 16:05
Čtyři pětiny z 59 miliard korun získá podle dohody katolická církev
Foto: Jan Langer

Praha - Církve a náboženské společnosti se už mezi sebou dohodly na mechanismu, podle kterého si rozdělí finanční odškodnění od státu. Fakticky tak přijímají nabídku v podobě, kterou jim stát nabízí.

Teď už záleží hlavně na tom, zda zákon skutečně projde Parlamentem a ony náhrady skutečně dostanou.

Čtyři pětiny z oněch 59 miliard korun, které církvím nabízí vládní komise pro odškodnění, by dostala katolická církev, které stát zabavil svého času nejvíc majetku.

Zbylých 11 miliard a 800 tisíc korun by si mezi sebou rozdělily zbylé církve a náboženské společnosti - tedy evangelické církve, pravoslavná církev nebo Federace židovských obcí. Ani s tím nebude žádný problém.

"Jak, to je dohodnuté už od roku 2008 a nikdo to teď nezpochybnil," říká k tomu předseda Ekumenické rady církví Joel Ruml.

Toto je pozice, se kterou půjdou církve na jednání s vládní komisí příští týden.

Do konce roku zákon

Suma 59 miliard korun je čistě finanční vyrovnání s církvemi. Nečasova vláda je plánuje vyplácet v průběhu 30 let - se započítanou inflací se tak částka, alespoň podle odhadů, vyšplhá na zhruba 79 miliard.

Kromě toho chce stát vracet co nejvíc majetku v naturální podobě, tedy půdu a lesy za dalších zhruba 76 miliard korun.

"Ta otázka stojí tak, že když se nepovede dohoda teď, tak kdy už," říká jeden z účastníků jednání církevní komise.

O vyrovnání s církvemi se pokusil už Topolánkův kabinet, který jim nabídl částku 83 miliard korun. Náhrada se pak během šedesáti let vyplácení měla kvůli valorizaci vyšplhat až na zhruba 280 miliard korun. Plán zhatilo hlasování v Parlamentu - návrh zákona tehdy smetla opozice a koaliční odpadlíci.

"Teď to bude výrazně levnější," pochvaloval si už před časem ministr kultury Jiří Besser (TOP 09 a Starostové) 

Ministr říká, že na zákoně se intenzivně pracuje, hotový by měl být do konce roku.

Odříznutí od státu

"Jestli to půjde hladce a pro vládní návrh zákona zvednou ruku všechny koaliční strany, měl by projít poměrně rychle," říká tajemník Federace židovských obcí Tomáš Kraus.

I pokud půjde všechno podle plánu, odškodnění církví začne nejdříve v lednu 2013.

Souběžně s odškodněním se stát bude postupně zbavovat finanční odpovědnosti za církve. Po přechodném období, pro které se počítá s 20 nebo 30 lety, by přestal církve zcela financovat. Teď platí i mzdy duchovních.

"Počítá se s tím, že se každá z církví s tím bude muset vyrovnat po svém," dodává k tomu Tomáš Kraus.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Salač odstartuje do Velké ceny San Marina z předposlední řady

Filipu Salačovi kvalifikace na Velkou cenu San Marina silničních motocyklů nevyšla, do nedělního závodu Moto3 odstartuje z předposlední deváté řady. Devatenáctiletý český jezdec byl klasifikován na 26. místě, což je jeho nejhorší kvalifikační výsledek od Malajsie v listopadu 2019.

Salač po vydařeném pátku, kdy v trénincích figuroval v nejlepší desítce, nedokázal v dnešním třetím tréninku na rozdíl od většiny soupeřů zrychlit a musel už do první části kvalifikace. V ní obsadil dvanácté místo a do druhé části pro nejrychlejších osmnáct nepostoupil.

V italském Misanu se na prvních čtyřech místech nejslabší třídy seřadili domácí jezdci, třetí pole position v sezoně vybojoval Romano Fenati.

Kvalifikace na Velkou cenu San Marina, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Misanu:

Moto3: 1. Fenati (It./Husqvarna) 1:41,756, 2. Foggia (It./Honda) -0,257, 3. Antonelli (It./KTM) -0,264, …26. Salač (ČR/KTM) nepostoupil do druhé části kvalifikace.

MotoGP: 1. Bagnaia (It./Ducati) 1:31,065, 2. Miller (Austr./Ducati) -0,249, 3. Quartararo (Fr./Yamaha) -0,302.

Další zprávy