"Do určité výše spotřeby bude ta cena výrazným způsobem nižší. Vláda je připravena na to dát více než 50 miliard korun, což vůbec není malá částka, aby to občané výrazně pocítili," uvedl Gazdík.
Síkela zmínil možnost zavedení sociálního tarifu ke zvládnutí prudkého zdražování energií poprvé v polovině února na tiskové konferenci. Gazdík nesouhlasí s tím, že by příprava opatření trvala dlouho. Podle ministra školství ministerstvo průmyslu vše propočítává, aby nastavení tarifu cíleně podpořilo úsporu energií. "Kdo bude šetřit energie, tak si sáhne na maximální slevu a jeho sociální situace se tím maximálně zlepší," řekl Gazdík. Podle něj tak tarif bude všechny spotřebitele motivovat k tomu, aby se lidé s co největší částí spotřeby vešli do úsporného tarifu. Zmínil, že vláda debatuje i o odpuštění poplatků za obnovitelné zdroje firmám.
Stínový ministr školství, moravskoslezský hejtman a šéf školského výboru Sněmovny Ivo Vondrák (ANO) doufá v to, že nastavení tarifu bude srozumitelné a využití administrativně nenáročné, aby vyřizování nezatěžovalo úřady.
Síkela na twitteru sdělil, že podle druhu a účelu spotřeby se bude rozlišovat, jaké množství energie bude levnější. Stát by měl dotovat určitou spotřebovanou část, sleva by měla činit 15 až 20 procent. Tarif by měl platit pro celou topnou sezonu, podle potřeby případně déle.
Spotřebitelské ceny v květnu proti loňsku vzrostly celkově o 16 procent. Zemní plyn podle údajů statistického úřadu meziročně zdražil o 49,2 procenta, tuhá paliva o 30,1 procenta. Proti letošnímu dubnu stál v květnu zemní plyn o 3,4 procenta víc, elektřina o 0,6 procenta a tuhá paliva o 5,3 procenta.