Vlach stíhán nebude. Zaplatil odškodnění 1,2 milionu

ČTK ČTK
25. 9. 2012 15:34
Náměstek srazil na přechodu ženu, ta následně zemřela. Vlach své pochybení přiznal
Ivo Vlach (TOP 09)
Ivo Vlach (TOP 09) | Foto: TOP 09

Olomouc - Olomoucký okresní soud dnes zastavil trestní stíhání náměstka primátora Ivo Vlacha (TOP 09) za květnovou tragickou nehodu.

Náměstek srazil na přechodu pro chodce jednapadesátiletou ženu, která na následky zranění zemřela. Zanechala po sobě tři dcery. Soudkyně schválila dohodu o narovnání mezi náměstkem a poškozenými. Vlach jim zaplatil odškodnění v celkové výši 1,2 milionu korun.

"Když soud schválí narovnání, musí zároveň rozhodnout o zastavení trestního stíhání. Podle nás byly naplněny všechny zákonné podmínky pro schválení narovnání. Vyvstal nám do popředí zájem poškozených dcer, které s tím projevily souhlas a byly řádně odškodněny," řekla v úterý soudkyně olomouckého okresního soudu Markéta Langerová.

Náměstek byl původně obžalován z usmrcení z nedbalosti, své pochybení před soudem přiznal. Žalobce však podal na místě stížnost.

Vlach: Jel jsem maximálně čtyřicítkou

Nehoda se stala v polovině května na vyznačeném přechodu v Ladově ulici v olomoucké místní části Hejčín. Vlach jel služebním vozidlem magistrátu na představení Divadelní Flory. Na přechodu přehlédl přecházející ženu a autem ji srazil.

"Před nehodou jsem řešil složitou dopravní situaci, byl tam velký provoz. Vyhýbal jsem se odbočujícím vozidlům. Když jsem se blížil k přechodu, nikoho jsem tam neviděl a kontroloval jsem poté situaci za sebou v zrcátku. Nevím, jak je to možné, paní na přechodu jsem uviděl až na poslední chvíli," vypověděl Vlach. Nárazu už nedokázal zabránit. Podotkl, že jel maximálně čtyřicetikilometrovou rychlostí.

Matka tří dcer utrpěla mnohočetná zranění a ještě téhož dne na následky zranění v nemocnici zemřela.

Vlach  řekl, že si je vědom toho, co způsobil. "Život té paní už nevrátím. Snažil jsem se, co bylo v mých možnostech, odškodnit ty dcery. Proto jsme předkládali dohodu o narovnání, kterou jsem s nimi podepsal minulý týden v pátek," uvedl náměstek olomouckého primátora.

Žena, která střet s autem náměstka nepřežila, se starala o tři dcery ve věku od 19 do 21 let, které již před časem přišly o otce. Vlach dnes soudu doložil, že dívkám již zaplatil odškodnění, každé z nich po 415.000 korunách. Jejich zmocněnec dnes soudkyni řekl, že se s nárokem na náhradu škody nepřipojují.

Odstoupil z kandidátky

První náměstek primátora, který má na starosti dopravu, ekonomiku a záležitosti kolem Dopravního podniku města Olomouce, svoji vinu již dříve přiznal, před soudem dnes vyjádřil i svou lítost.

Z hlediska politické odpovědnosti po nehodě odstoupil z kandidátky pro podzimní krajské volby. Minulý týden o tom seznámil také olomoucké zastupitele, žádné závěry však nepřijal.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Brémy na úvod baráže doma remizovaly 0:0 s Heidenheimem

Fotbalisté Brém v úvodním zápase baráže o účast v německé lize remizovali 0:0 s Heidenheimem a nevyužili výhodu domácího prostředí. Za Werder nastoupili brankář Jiří Pavlenka a obránce Theodor Gebre Selassie. Odveta se hraje v pondělí.

Brémy v posledním bundesligovém kole deklasovaly Kolín nad Rýnem 6:1, ale třetí tým druhé ligy na svém stadionu přehrát nedokázaly. Domácí mužstvo navíc v 87. minutě oslabil kapitán a obránce Niklas Moisander, který byl vyloučen po druhé žluté kartě.

Heidenheim si v závěrečné přesilovce vytvořil tlak i šance, ale Pavlenka udržel čisté konto. I tak Werderu dál hrozí první sestup po 40 letech.

Baráž o účast v německé fotbalové lize - úvodní zápas:

Brémy - Heidenheim 0:0.

Odveta se hraje v pondělí.

před 3 hodinami

Senát USA schválil sankce za bezpečnostní zákon pro Hongkong, zbývá už jen podpis prezidenta Trumpa

Americký Senát schválil sankce proti bankám, jež spolupracují s čínskými představiteli, kteří se podíleli na přijetí kontroverzního bezpečnostního zákona pro Hongkong. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž ke vstupu normy v platnost zbývá už jen podpis prezidenta Donalda Trumpa. Zákon podle Washingtonu a dalších kritiků podrývá autonomii Hongkongu coby finančního centra pod čínskou správou.

Senát sankce přijal jednohlasně poté, co je ve středu rovněž bez výhrad podpořili členové Sněmovny reprezentantů. Schválená právní norma zavádí postihy subjektů, které pomáhají omezovat autonomii Hongkongu, i finančním institucím, které těmto subjektům pomáhají v podnikání.

Zdroj: ČTK
Další zprávy