Zuzana Hronová
13. 6. 2019 7:00
V první polovině letošního roku proběhl jeden z nejrozsáhlejších výzkumů mezi českými nezletilými uživateli internetu. Měl zmapovat, jak tráví čas na internetu, a odhalit největší aktuální rizika v kyberprostoru. Výzkumu se zúčastnilo 27 177 dětí ve věku 7 až 17 let a prováděla ho Pedagogická fakulta Univerzity Palackého v Olomouci ve spolupráci se společností O2. Projděte si souhrn hlavních zjištění a ověřte si, že víte o aplikacích či stránkách, které mohou být pro vaše ratolesti nebezpečné.
YouTube je fenomén, ale pozor na TikTok
Když se výzkum zabýval konkrétními stránkami, nikoliv konkrétním typem stránek, jednoznačně dominoval server YouTube, který využívá drtivá většina českých dětí (89,5 %). Za ním pak nalezneme Facebook, (72,2 %) Facebook Messenger (69 %), Instagram (68,8 %) a také tradiční e-mail (66 %) či SMS a MMS (63 %). Následuje WhatsApp Messenger (40,4 %) či Snapchat (32 %).
- Velkým skokanem je následující v pořadí, mobilní aplikace pro vytváření a sdílení krátkých videí. Jmenuje se TikTok, mnozí dospělí ji vůbec neznají, ale 28,5 procenta českých dětí ji používá, navíc ve věku kolem 9-12 let. Ještě před dvěma roky jeho předchůdce Musical.ly sledovalo pouhé procento dětí.
"TikTok na první pohled vypadá jako velká zábava. Malé děti tam zpívají a tančí, zdá se to jako neškodný obsah. Jenže tu lze udělat tzv. duet, takže vznikne video, na němž holčička tančí a vedle na ni podivný chlápek dělá oplzlá gesta," popisuje výzkumník Kamil Kopecký, specialista na oblast rizikového chování na internetu z Univerzity Palackého v Olomouci. "Takováto upravená videa se pak šíří a kopírují na YouTube a dosahují velké sledovanosti. TikTok je potenciálně velmi nebezpečné prostředí. Takže dejte pozor na to, co vaše dítě používá za aplikace," dodává.