Víte, jaké aplikace používá vaše dítě? TikTok, Tellonym či Omegle je dobré znát

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
13. 6. 2019 7:00
V první polovině letošního roku proběhl jeden z nejrozsáhlejších výzkumů mezi českými nezletilými uživateli internetu. Měl zmapovat, jak tráví čas na internetu, a odhalit největší aktuální rizika v kyberprostoru. Výzkumu se zúčastnilo 27 177 dětí ve věku 7 až 17 let a prováděla ho Pedagogická fakulta Univerzity Palackého v Olomouci ve spolupráci se společností O2. Projděte si souhrn hlavních zjištění a ověřte si, že víte o aplikacích či stránkách, které mohou být pro vaše ratolesti nebezpečné.
Foto: iStock

YouTube je fenomén, ale pozor na TikTok

Když se výzkum zabýval konkrétními stránkami, nikoliv konkrétním typem stránek, jednoznačně dominoval server YouTube, který využívá drtivá většina českých dětí (89,5 %). Za ním pak nalezneme Facebook, (72,2 %) Facebook Messenger (69 %), Instagram (68,8 %) a také tradiční e-mail (66 %) či SMS a MMS (63 %). Následuje WhatsApp Messenger (40,4 %) či Snapchat  (32 %).

  • Velkým skokanem je následující v pořadí, mobilní aplikace pro vytváření a sdílení krátkých videí. Jmenuje se TikTok, mnozí dospělí ji vůbec neznají, ale 28,5 procenta českých dětí ji používá, navíc ve věku kolem 9-12 let. Ještě před dvěma roky jeho předchůdce Musical.ly sledovalo pouhé procento dětí.

"TikTok na první pohled vypadá jako velká zábava. Malé děti tam zpívají a tančí, zdá se to jako neškodný obsah. Jenže tu lze udělat tzv. duet, takže vznikne video, na němž holčička tančí a vedle na ni podivný chlápek dělá oplzlá gesta," popisuje výzkumník Kamil Kopecký, specialista na oblast rizikového chování na internetu z Univerzity Palackého v Olomouci. "Takováto upravená videa se pak šíří a kopírují na YouTube a dosahují velké sledovanosti. TikTok je potenciálně velmi nebezpečné prostředí. Takže dejte pozor na to, co vaše dítě používá za aplikace," dodává.

 

Právě se děje

Další zprávy