500 vězňů hledá bydlení. Věznici Bělušice hrozí stěhování

Mikuláš Klang Mikuláš Klang
10. 7. 2014 19:15
Vedení Vězeňské služby řeší kromě předražených zakázek další problém. Zateplení věznice bylo totiž provedeno tak špatně, že by mohlo dojít až na stěhování vězňů jinam.
Věznice Belušice.
Věznice Belušice. | Foto: Vězeňská služba ČR

Praha - Bělušická věznice čelí reálné hrozbě, že se bude muset v brzké době přestěhovat. Důvodem je zfušované zateplení dvou budov vězení, které odhalily předběžné výsledky kontroly ze začátku července. Vězeňská služba tak začíná pozvolna hledat místo pro více než 500 vězňů, kteří jsou v Bělušicích zavřeni. O dalším postupu se rozhodne v pátek.

"Stavební úřad ministerstva spravedlnosti začal věc testovat, byly provedeny i sondy do zateplovacích systémů. A podle dosavadních výsledků to vypadá, že systém byl nainstalován v rozporu s technologickými podmínkami," vysvětlil deníku Aktuálně.cz vrchní ředitel kanceláře generálního ředitele Vězeňské služby Robert Káčer.

Kontrola například ukázala, že firma nainstalovala zateplení na původní vrstvu, přičemž nová vrstva je místy špatně ukotvena. "V předběžné zprávě se konstatuje, že současný kotvící systém tak, jak byl proveden, by mohl ohrožovat zdraví nebo i životy osob," upozorňuje Káčer.

Odstranění izolací vyjde na miliony

"Jedno z doporučení je obě dvě zateplovací vrstvy odstranit a novou vrstvu kotvit přímo na zdivo," shrnuje Káčer závěry inspekce.

S tím ovšem souvisí i další finanční náklady, které si odstranění izolace vyžádá. Podle znalce to mohou být až dva tisíce korun na metr čtvereční, odfláknuté zateplení se přitom týká dvou domů. V praxi tak půjde o stovky tisíc, možná miliony korun. Kvůli chybějícím homologacím jsou navíc v ohrožení i evropské dotace, které věznice na snížení energetické náročnosti čerpala.

Z výsledků, jakkoliv zatím nejsou definitivní, je rovněž patrné, že kontrola provádění prací ze strany Vězeňské služby byla velmi laxní. Úředníci spolu se znalcem totiž poukázali na fakt, že na střechách měla být odstraněna původní vrstva a místo ní položena nová. Dodavatel to ale nedodržel a původní vrstvu na budovách nechal, i tak si naúčtoval cenu v plné výši.

Řešení situace v bělušické věznici je tak teď absolutní prioritou, kvůli které se kontroly v dalších oblastech částečně dostaly na vedlejší kolej. Týká se to mimo jiné i prověření nákupu nových eskortních autobusů, u kterých je podezření, že byly předraženy až o desítky milionů.

Vyloučen není ani soudní spor

Už v pátek Káčer bude jednat se stavebním úřadem o dalším postupu. Hlavním cílem je najít takový kompromis, který by nadále umožnil používání obou budov. V opačném případě bude Vězeňská služba řešit velký problém, protože ve věznici je i oddělení s ostrahou.

Celou věc bude Vězeňská služba řešit i s dodavatelem. "Zatím neznám jeho stanovisko, ale je možné, že bude trvat na tom, že je vše v pořádku. A to pak teoreticky může být otázka nějakého sporu," přiznává Káčer, že řešení může být poměrně na dlouhé lokte.

Nekvalitně odvedená práce je přitom jen jedním z problémů, které se zakázkou za téměř 23 milionů korun (bez DPH) souvisí. Už loni v prosinci se o ni začala zajímat Generální inspekce bezpečnostních sborů. Jeden z pracovníků věznice, který měl na starosti kontrolu prací, je podezřelý z přijetí úplatku.

 

Právě se děje

Další zprávy