Vězeňská služba při auditu odhalila dvě předražené zakázky

ČTK ČTK
Aktualizováno 23. 5. 2014 17:20
Audit zadala ministryně Válková. Zakázky byly předražené o 40 % a v druhém případě o čtvrtinu.
Ministryně Válková a nový šéf Vězeňské služby Pavel Ondrášek.
Ministryně Válková a nový šéf Vězeňské služby Pavel Ondrášek. | Foto: Vězeňská služba

Rapotice (Třebíčsko) - Vězeňská služba předá Generální inspekci bezpečnostních sborů podnět k zahájení trestního řízení ohledně dvou údajně předražených zakázek z minulých let.

Odhalil je prý audit, který zadala ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO). Řekl to mluvčí Vězeňské služby Robert Káčer. Válková s poukazem na výsledky kontroly v dubnu odvolala tehdejšího šéfa služby Petra Dohnala.

"V tuto chvíli máme podklady ke dvěma konkrétním zakázkám. První, která se týká kuchyňských technologií, byla předražena o osm milionů. Předražení u druhé zakázky na eskortní autobusy předběžně odhadujeme na desítky milionů korun," uvedl mluvčí.

V prvním případě tak zakázka podle něj byla předražena o 40 procent, ve druhém zhruba o čtvrtinu.

Dohnal podal rozklad

Kontrolu Vězeňské služby zahájila ministryně krátce po svém nástupu do funkce. Když odvolala Dohnala, uvedla, že audit odkryl mimo jiné závažné nedostatky v oblasti zadávání veřejných zakázek či čerpání prostředků z fondů Evropské unie.

Dohnal se proti svému odvolání brání rozkladem. Jedním z jeho argumentů je to, že mu Válková klade za vinu i údajné nesrovnalosti z let, kdy ještě v čele Vězeňské služby nestál.

Foto: Vězeňská služba

Na dotaz, zda dvě údajně předražené zakázky zadával právě Dohnal, Káčer odpověděl, že zakázky spadají i do loňského roku - tedy do doby, kdy Dohnal službě šéfoval.

"Považuji to za naprostý nesmysl a další bezdůvodnou diskreditaci bývalého vedení Vězeňské služby," napsal Dohnal. V celé věci vidí snahu zpětně odůvodnit postup ministerstva spravedlnosti, který byl podle něj od samého začátku v rozporu se zákonem.

"Jelikož nemám aktuální informace, nevím, z kterých let zakázky jsou, ale zcela jistě jsem je já ani nezadával, ani neschvaloval," zdůraznil Dohnal. Podotkl také, že všechny obdobné zakázky podléhají schválení ministerstva spravedlnosti.

Podle generálního ředitele Vězeňské služby Pavla Ondráška se prověřují všechny zakázky za poslední tři roky. Ondrášek už dříve oznámil výpovědi 20 až 30 zaměstnancům generálního ředitelství. Další personální změny podle něj nastanou v souvislosti s vyvozením konkrétní odpovědnosti za prověřované zakázky.

Domácí vězení

"To jsou tak významné zakázky, kdy se nebudeme bavit o řadových referentech. Bude třeba prověřit, zda a jak se na tom podílelo celé vedení Vězeňské služby, ale to je záležitost orgánů činných v trestním řízení," řekl Ondrášek.

Podle Válkové by už v roce 2015 měly být zavedeny elektronické monitorovací systémy, takzvané náramky, které umožní v daleko větší míře udělovat trest domácího vězení. Sníží se tak naplněnost věznic, která dosahuje v současné době indexu kolem 200 odsouzených na 100 tisíc obyvatel. V Česku je nyní ve věznicích kolem 15 tisíc vězňů a přibližně 2 500 vazebně stíhaných.

"Přeplněnost věznic u nás v řádu měsíců zatím nehrozí, takové situaci však můžeme čelit za rok a půl," řekla Válková při dnešní návštěvě věznice v Rapoticích na Třebíčsku.

V areálu rapotické věznice se v minulosti uvažovalo o výstavbě soukromě provozované věznice, to je však podle Válkové už neperspektivní.

"Není třeba budovat nové věznice, chci spíše dokončit rekonstrukci současných. Hlavní je změna trestní politiky. I v zahraničí nejsou se soukromými věznicemi jednoznačně pozitivní zkušenosti, jsou drahé," řekla Válková. Spíš hodlá investovat do alternativních trestů, zejména u mladistvých.

 

Právě se děje

Další zprávy