Na ředitelství Vězeňské služby se o desetinu sníží stavy

ČTK ČTK
27. 4. 2014 16:20
Pověřený ředitel předpokládá, že je ve věznicích možné snižovat náklady na teplo a vodu.
Ministryně Válková a nový šéf Vězeňské služby Ondrášek
Ministryně Válková a nový šéf Vězeňské služby Ondrášek | Foto: Vězeňská služba

Praha -Pověřený generální ředitel Vězeňské služby Pavel Ondrášek plánuje snížit počet míst na generálním ředitelství o 20 až 30 z více než 240. Další případné omezení počtu zaměstnanců by následovalo po auditu činností pracovníků.

Po dobu, kdy je funkcí pověřen, neplánuje zásadní personální změny, a to ani vůči svému prvnímu náměstkovi Marianu Prokešovi, který se v tomto týdnu postavil na stranu odvolaného Ondráškova předchůdce Petra Dohnala. Ondrášek to dnes řekl v diskusním pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi.

Ondrášek uvedl, že podle tabulkových míst je na generálním ředitelství zhruba 180 lidí a dalších víc než 60 lidí vykonává práci pro ředitelství v dalších organizačních jednotkách Vězeňské služby. Audit by měl prověřit efektivitu práce lidí a odstranit případné duplicity.

Pokud by měli odejít odborníci s dlouholetou praxí ve vězeňství, Ondrášek by pro ně rád hledal služební místa ve věznicích.

Podle Ondráška nyní nemá smysl mluvit o tom, zda Prokeše odvolá, pokud je sám jen pověřeným ředitelem. Počká na výsledek výběrového řízení na šéfa Vězeňské služby, které po Dohnalově odvolání vypsalo ministerstvo spravedlnosti a kterého se Ondrášek spolu s dalšími dvěma uchazeči účastní. Naznačil nicméně, že pokud by výběrové řízení vyhrál, Prokeš by ve funkci skončil.

Prioritou je zaměstnávání vězňů

Prokeš ve čtvrtek uvedl, že žádá zastavení výběrového řízení na Dohnalova nástupce. Postavil se tak na Dohnalovu stranu proti ministryni spravedlnosti Heleně Válkové, která Dohnala odvolala. Ministryně podle Prokeše jednala v rozporu se zákonem, když řízením sboru dočasně pověřila Ondráška, který byl jako šéf věznice Rapotice služebně níže postavený než Prokeš. Zastavení výběrového řízení žádá i Dohnal.

Ondrášek by chtěl některé pravomoci z generálního ředitelství přenést na ředitele věznic, zopakoval dnes. Mezi nimi jmenoval určování počtů a obsazování zaměstnaneckých míst. Kritizoval v této souvislosti práci systemizační komise na ředitelství, která držela velké počty neobsazených tabulkových míst, a někteří zaměstnanci tak podle Ondráška museli bezplatně pracovat přesčas.

Pověřený ředitel také předpokládá, že v rámci provozu věznic jsou možné značné úspory v platbách za teplo a vodu. Peníze ale podle něj budou potřeba na údržbu budov a zacházení s vězni. Prioritou je podle Ondráška zaměstnávání vězňů a jejich příprava na propuštění, protože pokud odejdou z vězení bez peněz, mají větší sklon k recidivě.

Ondrášek se vyjádřil také k údajným pochybením z doby, kdy řídil rapotickou věznici. Dílčí kontrolu z generálního ředitelství tehdy vedeného Dohnalem si prý vyžádal sám a podle jejích výsledků nepochybil on, ale vedoucí oblastní lékařka, která nedostatečně dohlížela nad prací podřízených lékařů.

Vyslovil se také proti zaměstnávání vězňů na místech operátorů v telefonních centrech. "Osobně můj názor je, aby taková činnost skončila," řekl k této jejich práci ve věznici ve Vinařicích. Média v poslední době s odkazem na svědectví propuštěných uvedla, že někteří vězni shromažďují osobní údaje obvolávaných lidí včetně jejich rodných čísel, aby je mohli po propuštění použít.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Armáda vystřídala sedm desítek vojáků v Mali. V čele mise EU zůstává český generál

Česká armáda na misi v Mali vystřídala sedm desítek vojáků, kteří střeží velitelství mise a výcvikovou základnu. Podílí se také na výcviku malijské armády. Nová jednotka v úterý od svých předchůdců převzala operační úkol. Uvedl to mluvčí výcvikové mise EU Jakub Šimíček. Velitelem celé mise Evropské unie i nadále zůstává český generál František Ridzák, svou funkci bude předávat v polovině ledna.

Slavnostní akt předání operačního úkolu mezi 3. a 4. úkolovým uskupením české armády se uskutečnil v úterý. Jednotka, která v Mali působila od května, byla složena především z vojáků 74. mechanizovaného praporu, doplnili je příslušníci 43. výsadkového praporu a dalších útvarů české armády. Nyní je vystřídali vojáci ze 131. dělostřeleckého oddílu z Jinců a specialisté z dalších útvarů.

Česká jednotka má v Mali za úkol chránit samotné velitelství mise v hlavním městě Bamaku, zajišťují také doprovod důležitých osob. Další její část zajišťuje bezpečnost výcvikové základny Koulikoro a chrání její velení. Podílí se také na výcviku. Kromě této jednotky má česká armáda v Mali několik desítek vojáků v čele s Ridzákem, kteří se podílejí na řízení samotné mise. Ridzák je prvním českým vojákem, který spojenecké misi v zahraničí velí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy